جنگل ابر: مکانی فوق‌العاده برای علاقه‌مندان به دنیای بکر طبیعت

30 شهریور 1399 توسط admin_mm | در راهنمای سفر , معرفی جاذبه های گردشگری

آیا تا به حال نام جنگل ابر به گوشتان خورده است؟ زمانی که نام آن گفته می‌شود بسیاری از افراد فکرشان به سمت شمال و مناطق شمالی کشانده می‌شود. چرا که اغلب مناطق پر از جنگل و جاده‌های مه‌آلود را در شمال ایران دیده‌ایم. اما جالب است بدانید که جنگل ابر در شاهرود واقع شده است. همان‌طور که از نامش پیداست، این جنگل در دل ابرهای آسمان قرار گرفته و گویی بر روی ابرها قدم گذاشته‌اید. بنابراین، این جنگل فضا و چشم‌انداز حیرت‌انگیزی را در مقابل چشمان شما قرار می‌دهد. اما زیبایی‌های جنگل مذکور در درختان سرسبز و مه‌آلودش خلاصه نمی‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با این جنگل آشنا کرده و هر آن چیزی را که باید در مورد آن بدانید، به شما ارائه دهیم.

جنگل ابر کجاست؟

این جنگل از یک طرف به روستای ابر واقع در استان سمنان منتهی شده و از طرفی دیگر، به آزادشهر در استان گرگان می‌رسد. جنگل ابر در 12 کیلومتری روستای ابر و 45 کیلومتری شمال شهرستان شاهرود واقع شده است. در صورت گذر از بسطام نیز با طی 44 کیلومتر به این جنگل زیبا و شگفت‌انگیز می‌رسید.

روستای ابر

مسیر دسترسی به جنگل ابر چیست؟

راه‌های مختلفی برای رسیدن به این جنگل زیبا وجود دارد. اگر با ماشین شخصی قصد سفر به جنگل ابر را دارید، باید به سمت استان سمنان و شهرستان شاهرود حرکت کنید. سپس مسیر آزادشهر را در پیش گرفته و به روستای قلعه نو خرقان برسید. پس از عبور از این روستا، جاده جنگل پوشیده شده از ابر در مقابل چشمانتان قرار خواهد گرفت. اگر مبدا حرکت شما تهران باشد، باید مسافت 453 کیلومتری را برای دسترسی به این جنگل طی کنید. از سمنان تا جنگل ابر نیز 138 کیلومتر می‌باشد. در نظر داشته باشید که بخشی از این جنگل ماشین‌رو و بخشی از آن باید به صورت پیاده طی شود. بنابراین، لوازم و وسایل موردنیاز برای پیاده‌روی در میان ابرهای جنگل را به همراه داشته باشید.

ممکن است قصد سفر به این جنگل را با اتوبوس و تاکسی داشته باشید. در این صورت، باید خود را به شاهرود رسانده و از میدان امام این شهر سوار تاکسی‌ها و اتوبوس‌های مخصوص این جنگل شوید.

مسیر جنگل ابر

جاذبه‌های گردشگری جنگل ابر چیست؟

قدم زدن و پیاده‌روی در این جنگل به‌تنهایی می‌تواند به عنوان جاذبه گردشگری این منطقه به شمار رود. چرا که فضا و چشم‌اندازی در این منطقه وجود دارد که شما را به وجد آورده و باعث تلطیف روح می‌شود. اما با این حال، این جنگل دارای جاذبه‌های دیگری نیز هست که جذابیت‌ها و زیبایی‌های منطقه را افزایش داده است.

آبشار آلوچال

جنگل ابر دارای آبشارهای فراوانی است. به‌طوری که در هر بخش آن یک آبشار زیبا و چشم‌نواز خودنمایی می‌کند. اما در این جنگل دو آبشار بزرگ و خیره‌کننده وجود دارد که توانسته‌اند بسیاری از توجه‌ها را به خود جلب کنند. آبشار آلوچال یکی از همین آبشارهاست. این آبشار متشکل از دو آبشار کوچک جداگانه است که با هم نقطه تلاقی داشته و در نهایت آبشار آلوچال را تشکیل می‌دهند. زیبایی‌های این آبشار به قدری است که عنوان و لقب عروس آبشارهای این جنگل را به خود گرفته است. برای رسیدن به این آبشار باید مسیری را به صورت پیاده طی کنید. اما شک نکنید که دیدن و تماشای آبشار آلوچال ارزش این پیاده‌روی و صرف وقت را دارد.‌

بیشتر بخوانید: دریاچه ولشت کلاردشت: گوشه‌ای از بهشت در ایران زمین

آبشار شرشر

دومین آبشار عظیم و حیرت‌انگیز این جنگل، آبشار شرشر است. زیبایی‌های این آبشار دست کمی از آبشار آلوچال ندارد. با این حال خبر خوشی برای کوهنوردان داریم: این آبشار در دل جنگل ابر بوده و برای دستیابی به آن باید مسیر نسبتا طولانی را به کوهنوردی بپردازید. فوق‌العاده به نظر می‌رسد که بعد از یک کوهنوردی دلچسب در میان جنگل و درختان سرسبز  به آبشاری دل‌انگیز در دل این جنگل برسید. بنابراین، توصیه می‌کنیم تنها در صورت آمادگی برای کوهنوردی قصد دیدن این آبشار را داشته باشید.

چشمه‌ها

در این جنگل بیش از 30 چشمه وجود دارد که هر یک زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. چشمه شاه‌پسند، چشمه ترش و قطری از جمله چشمه‌های معروف در این جنگل هستند. آب روان این چشمه‌ها صاف و زلال بوده و نمادی از زندگی پاک و روح‌بخش است. در کنار بعضی از این چشمه‌ها امکان اتراق کرده و کمپ برپا کرد.

جاهای دیدنی جنگل ابر

دالان بهشت

آیا تصور شما نیز از جنگل، جاده خاکی سرپوشیده از درختان بزرگ و تنومند در دو طرف این جاده است؟ دالان بهشت دقیقاٌ مطابق تصور شماست. با قدم زدن در این منطقه گویی در رویاهای خود قدم می‌زنید. دالان بهشت در مسیر رسیدن به آبشار آلوچال واقع شده است.

آب‌وهوای جنگل ابر

جنگل ابر جزو خنک‌ترین نقاط کشور در تمامی فصول است. در بهار و تابستان هوا رو به گرمی رفته و گاه این گرما طاقت‌فرسا و آزاردهنده است. اما این جنگل بهترین منطقه برای رهایی از این گرماست. چرا که همواره خنک بوده و حداکثر دمای آن 20 درجه است. از این رو، توصیه می‌کنیم هنگام سفر به این جنگل برداشتن لباس گرم را فراموش نکنید. در پاییز و زمستان آب‌وهوای این منطقه بسیار سرد می‌شود. از طرفی، میزان ابرهای آن و زیبایی‌هایش در فصول بهار و تابستان بیشتر از پاییز و زمستان است. بنابراین، توصیه می‌کنیم برای داشتن سفری لذت‌بخش و به‌یادماندنی بهار یا تابستان را برای سفر به جنگل ابر انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: مسافرت به شمال در پاییز: سفر به سرزمین باران و رنگ‌ها

به یاد داشته باشید که …

  • همان‌طور که در این مطلب نیز به آن اشاره کردیم، برای دسترسی به این جنگل و تماشای زیبایی‌هایش باید مسیر نسبتا طولانی را پیاده طی کنید. پس نیاز مبرمی به کفش‌های مناسب پیاده‌روی در میان جنگل خواهید داشت.
  • مسیر این جنگل پرپیچ‌وخم بوده و در صورت عدم آشنایی امکان انحراف از مسیر اصلی وجود دارد. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که برای اولین بار است به این جنگل سفر می‌کنید، نقشه این منطقه را به همراه داشته باشید؛ و یا با یک تور و فردی آشنا به این منطقه به این سفر بروید.
  • اگر قصد برپایی کمپ چندروزه را دارید، توجه ویژه‌ای به گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری داشته باشید. انواع مختلفی از این گونه‌ها در این جنگل وجود داشته و برخی از آن‌ها خطرناک هستند. شما می‌توانید در صورت تمایل شب را در ویلا یا مسافرخانه‌ای واقع در شاهرود و یا روستای ابر اقامت کرده و در طول روز به این جنگل بروید.
جنگل ابر کجاست

با همه این اوصاف زیبایی‌های جنگل رویایی ابر ارزش بازدید از آن را دارد. اگر قصد سفر به طبیعت و دور شدن از هیاهوی شهری را دارید، توصیه می‌کنیم بازدید از این جنگل را در برنامه‌های خود قرار دهید.