خرید زمین در روستاهای شمال، یک سرمایه‌گذاری امن و لذتبخش

5 خرداد 1400 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا

مناطق شمالی کشور عزیزمان ایران، همواره مورد توجه گردشگران و مسافران بسیاری در تمامی فصول سال قرار می‌گیرد. علت این امر وجود جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بکر و بی‌نظیری است که در نگاه اول چشم هر بینند‌ه‌ای را مجذوب خود می‌کند. در طول سال‌های اخیر خرید زمین و ویلا تبدیل به یکی از راه‌های مطمئن سرمایه‌گذاری در کشور شده است و افراد زیادی تمایل دارند تا با خرید زمین در روستاهای شمال، سرمایه گذاری مطمئنی داشته باشند. احتمالا در اطرافیان شما نیز کسانی هستند که با وجود سکونت در شهری دیگر، اقدام به سرمایه‌گذاری در شمال کشور می‌کنند. در ادامه مطلب به بررسی دلیل این کار پرداخته و با مقوله خرید زمین در روستاهای شمال بیشتر آشنا خواهیم شد؛ همراه ما باشید.

علت سرمایه گذاری مردم در مناطق شمالی

قبل از آن که به بررسی راهنمای خرید زمین در روستاهای شمال بپردازیم، می‌خواهیم علت سرمایه گذاری مردم در مناطق شمالی را بررسی کنیم. شاید بتوان عنوان کرد که پتانسیل رشد پذیری بالایی در مناطق شمالی کشور وجود دارد و خرید زمین یکی از سرمایه گذاری‌های مهم و پربازده محسوب می‌شود. از دیگر دلایلی که باعث سرمایه گذاری افراد در این زمینه شده است، می‌توان به ظرفیت رشد اقتصادی در این منطقه اشاره نمود.

آب و هوای مطلوب و طبیعت بکر از دیگر علت‌هایی است که مردم را ترغیب به خرید زمین و ویلا در این مناطق ترغیب می‌کند. قیمت زمین در مناطق روستاهای شمالی، در مقایسه با کلان شهرها مناسب بوده و در کنار آن، امکان سوددهی بالایی در این مناطق وجود دارد. این عوامل ازجمله مهمترین مواردی است که افراد تمایل دارند تا به سرمایه‌گذاری در مناطق شمالی بپردازند. یکی از امن‌ترین راه‌های سرمایه‌گذاری در شمال، خرید زمین و ویلا است.

نکات مهم در خرید زمین

اکنون می‌خواهیم به بررسی موارد مهمی در خصوص خرید زمین در مناطق روستایی شمال کشورمان بپردازیم. برای آن که بتوانید زمینی مناسبی بخرید، لازم است تا نکاتی را مدنظر قرار دهید تا از بروز مشکلاتی حقوقی جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ویلا: بررسی نکات مهم برای یک انتخاب هوشمندانه و مطمئن

تعیین موقعیت مکانی

یکی از مواردی که در خرید زمین باید مدنظر داشته باشید، تعیین موقعیت مکانی زمین روستایی است. بدون شک این عامل می‌تواند تاثیر بسیاری بر روی قیمت تمام شده داشته باشد. زمین‌های موجود در مناطق شمالی در موقعیت‌های مکانی مختلفی مانند ساحلی، جنگلی و … هستند که هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند. بنابراین اولین قدم برای خرید زمین، انتخاب موقعیت مکانی آن است.

بیشتر بخوانید: بهترین شهر شمال برای خرید زمین کجاست؟ بررسی شهرهای شمال برای خرید زمین

خرید زمین روستایی در شمال

تعیین کاربری

از دیگر موارد مهمی که قبل از خرید باید به آن توجه نمایید، این است که کاربری ملک خودتان را مشخص کنید. کاربری زمین باید با هدف شما از خرید آن، متناسب باشد. به عنوان مثال اگر قصد خرید زمین تجاری را دارید، باید زمینی بخرید که دارای کاربری تجاری باشد، اگر به فکر ساخت ویلا هستید، باید زمین شما این کاربری را داشته باشد. بنابراین حتما قبل از خرید زمین کاربری خود را مشخص نموده و زمین متناسب با آن را انتخاب کنید. شما می‌توانید کاربری زمین را در مرحله اول از دهیاری روستا استعلام بگیرید. همچنین برای اطمینان بیشتر، می‌توانید با مراجعه به وزرات جهاد کشاورزی و یا سازمان منابع طبیعی از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

قیمت زمین

همان‌طور که اشاره نمودیم موقعیت زمین ازجمله مواردی است که در قیمت آن تاثیر زیادی دارد. فاصله زمین از دریا، ساحل و جنگل تاثیر چشمگیری بر قیمت زمین دارد. بنابراین زمین در روستاهای مختلف، دارای قیمت‌های متفاوتی نیز خواهد بود. به این ترتیب شما می‌توانید براساس سرمایه‌ای که در اختیار دارید، مکان مناسبی را انتخاب کنید. به طور کلی قیمت زمین در روستاهای مناطق شمالی در مقایسه با کلانشهرها و شهرهای این خطه از کشور، بسیار مناسب‌تر است.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید زمین در شمال: حس مالکیتی در خوش‌آب‌وهواترین منطقه ایران

سند مالکیت

از مهمترین مواردی که هنگام خرید زمین همواره باید مدنظر قرار داده شود، وضعیت سند آن زمین است. متاسفانه کلاهبرداری‌های زیادی از بی‌توجهی به این نکته گریبان‌گیر افراد می‌شود. قبل از هر چیزی حتما وضعیت سند را مورد بررسی قرار دهید. به طور کلی سند زمین در مناطق شمالی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  1. سند شش دانگ

این سند، رسمی‌ترین سند در حال حاضر است و در یک برگ به مالک زمین ارائه داده می‌شود. بدون شک زمین با سند تک برگ از قابلیت اطمینان بسیار بالایی برخوردار است.

  1. اصلاحات ارزی

نوع دوم سند، اصلاحات ارزی است که به عنوان سند رسمی تلقی می‌شود. در گذشته درصورتی که فردی مدتی بر روی زمین کار و فعالیت می‌کرد، قادر بود تا برای آن زمین سند بگیرید که با عنوان اصلاحات ارزی شناخته می‌شود. این سند رسمی است و می‌توان به آن در خرید و فروش اطمینان نمود.

  1. سند شورا

این نوع سند معمولا به نام مالک و با مهر تایید دهیاری صورت می‌گیرد. این نوع از اسناد دارای  کد رهگیری و مبایعنامه بوده و اغلب برای باغ‌ها ثبت می‌شوند. اگر مالک قصد تغییر کاربری داشته باشد، باید مراحل اداری خاص آن را پشت سر بگذارد.

املاک معتبر

با در نظر گرفتن موارد بالا، شما می‌توانید گام بلندی در خرید مطمئن بردارید. توجه داشته باشید که افراد سودجو در هر موقعیت و مکانی وجود دارند؛ بنابراین زمانی که تصمیم به خرید زمین در روستاهای شمال گرفتید، حتما به اتحادیه املاک مراجعه کرده و از مراجعه به دلال‌ها و افراد سودجو پرهیز کنید. به این ترتیب شما می‌توانید مطمئن شوید که ملک خریداری شد رسمی و دارای مجوز از اتحادیه املاک است.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال: چگونه یک سرمایه گذاری موفق داشته باشیم؟

خرید زمین مسکونی در روستاهای شمال

اگر شما نیز به فکر خرید زمین در روستاهای شمال  هستید، کارشناسان ما در میلاد مسکن آماده ارائه خدمات مشاوره به شما عزیزان هستند تا با اطمینان خاطر اقدام به خرید نمایید. شما می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناسان ما، بهترین زمین ممکن را با نازل‌ترین قیمت خریداری کنید. مجموعه میلاد مسکن همراه شماست تا با اقدامات قانونی، امن‌ترین سرمایه‌گذاری را در مناطق زیبای شمال کشورمان داشته باشید.