راهنمای خرید زمین در شمال: حس مالکیت در خوش‌آب‌وهواترین منطقه ایران

خرید زمین و ویلا در شمال کشور ایران به دلیل منافع خاص خود از محبوبیت بسیاری برخوردار است. با خرید زمین در این منطقه سرسبز در کنار مزایای اقتصادی و جنبه سرمایه‌گذاری خود، امکان ساخت ویلا و یا خانه باغ و سکونت در این بهشت زمینی را نیز فراهم می‌کند. با توجه به تقاضای بالای خرید زمین در این منطقه، لازم است تا توضیحات کاملی در این خصوص ارائه شود. در این مطلب به ارائه این نکات برای یک خرید هوشمندانه و فرار از دام متقلبان و کلاه‌برداران می‌پردازیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که قصد خرید زمین در شمال را دارند، توصیه می‌کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین شهر شمال برای خرید زمین کجاست؟ بررسی شهرهای شمال برای خرید زمین

راهنمای خرید زمین در شمال: نکاتی که باید به خاطر بسپارید

خرید زمین در منطقه سرسبز شمال با تمام مزایای اقتصادی و شخصی خود، ممکن است خطراتی را نیز به همراه داشته باشد. البته این خطرات تنها شامل حال افرادی خواهد بود که بدون کسب اطلاعات لازم و کافی، اقدام به خرید زمین می‌کنند. در این صورت ممکن است خطراتی مانند کلاه‌برداری، خرید زمین کم‌ارزش به قیمت بسیار بالا و یا حوادث ناگوار گوناگونی سرمایه مالی شما را تهدید کنند. برای جلوگیری از این مسئله، بهتر است نکات ارائه شده در این مطلب را همیشه به یاد داشته باشید.

هدف‌ خود از خرید زمین در شمال را مشخص کنید

اولین گامی که هنگام خرید زمین باید در نظر بگیرید تعیین هدفتان از خرید زمین است. هدف شمال از خرید زمین در شمال چیست؟ به عنوان مثال اگر قصد شما ساخت رستوران باشد، باید عوامل مختلفی از جمله قابل دسترس بودن زمین برای عموم افراد را نظر بگیرید. بنابراین با تعیین هدف از خرید زمین، بخشی از گستره انتخابی خود را تعیین کرده‌اید. همچنین باید به این نکته توجه کنید که زمین‌های شمال کاربری‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال زمین شما می‌تواند مسکونی، زراعی و یا گردشگری باشد. پس اگر هدف شما از خرید زمین در شمال ساخت ویلا است، باید سراغ زمین‌هایی با کاربری مسکونی بروید. البته در مواردی امکان تغییر کاربری زمین وجود دارد. برای تغییر کاربری زمین نیاز به پرداخت جریمه آن خواهید داشت. توجه داشته باشید که در بعضی از زمین‌ها مانند زمین‌های زراعتی امکان تغییر کاربری وجود ندارد. لذا قبل از خرید زمین بهتر است اهداف بلندمدت خود از خرید زمین را در نظر گرفته و کامل مورد بررسی قرار دهید. همچنین در صورت نیاز حتماً از امکان تغییر کاربری زمین اطمینان حاصل کنید.

بودجه مورد نظر خود را مشخص کنید

یکی از مسائل اساسی که خرید زمین در شمال را تحت تأثیر قرار می‌دهد، بودجه شما است. طبیعی است که شما با مراجعه به متخصصین و مشاوران فروش زمین، با گزینه‌های زیادی روبه‌رو خواهید شد. اگر از همان ابتدا مبلغ و بودجه مورد نظر خود را مشخص کنید، گزینه‌های پیش رویتان منسجم‌تر خواهند بود. این کار باعث می‌شود تا بررسی گزینه‌های موجود با دقت بیشتری صورت بگیرد.

بعد از انتخاب زمین، استعلام بگیرید

متأسفانه در سال‌های اخیر و با رونق شرایط خرید زمین در شمال، سودجویان بسیاری در این زمینه به دنبال کلاه‌برداری هستند. از این‌رو اگر شما بومی محل نباشید، احتمال اینکه توسط سودجویان از شما کلاه‌برداری شود، وجود خواهد داشت. دریافت استعلام زمین روشی است که دست این افراد را از کلاه‌برداری کوتاه کرده است. البته گرفتن استعلام از شرایط زمین در حالت کلی باید توسط همه افرادی که قصد خرید زمین در هر منطقه‌ای را داشته باشند، انجام شود. هدف از این کار، مطمئن شدن در مورد هرگونه وجود مشکل احتمالی در مورد مالکیت زمین است. به عنوان مثال ممکن است زمین درون بافت نباشد. اما این اصطلاح به چه معناست؟

ممکن است شما قصد خرید زمین روستایی در شمال و انجام فرآیند ساخت‌و‌ساز در آن را داشته باشید. در مواردی احتمال دارد که شما هنگام مراجعه به مراجع قانونی برای دریافت مجوز ساخت‌وساز، متوجه شوید که اجازه ساخت‌وساز در این زمین را ندارید. در این حالت گفته می‌شود که شما بر اساس طرح هادی روستایی، اجازه ساخت‌و‌ساز در این زمین را ندارید یا به عبارت دیگر زمین شما درون بافت قرار ندارد.  بر اساس تعریفی که ارائه شده است؛ طرح هادی روستایی طرحی است که ضمن سامان‌دهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکردهای مختلف از قبیل مسکونی، تولیدی، تجاری، کشاورزی، تأسیسات و تجهیزات و نیازمندی‌های عمومی روستایی را تعیین می‌کند. بر اساس این طرح، زمین‌های خارج بافت زمین‌هایی هستند که کاربری آن‌ها مشخص نشده است و قابل استفاده نیستند.

راهنمای خرید زمین در شمال

زمینی که در داخل بافت قرار دارد، در واقع زمینی است که در محدوده مجاز طرح هادی قرار دارد و اجازه کسب مجوز و پروانه ساخت دارد. بنابراین مهم است که قبل از خرید در مورد این موضوع تحقیق کرده و اطمینان حاصل کنید. یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل اهمیت استعلام زمین، اطمینان از قانونی بودن نوع کاربری آن است. زیرا ممکن است کاربری زمین به صورتی غیرقانونی تغییر داده شود. در نتیجه توصیه می‌کنیم تا قبل از امضای هرگونه قرارداد، استعلام کامل زمین را در دست داشته باشید.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال: چگونه یک سرمایه‌گذاری موفق داشته باشیم؟

انواع سند زمین در شمال

در گام اول و در نوشتن قولنامه، به این نکته توجه داشته باشید که قول‌نامه نویس سواد کافی حقوقی را داشته باشد. قولنامه بین خریدار، فروشنده و مدیر یا مسئول بنگاه واسطه تنظیم شده و جزو اسناد رسمی محسوب نمی‌شود. چرا که اسناد رسمی باید به تأیید دولت و نهادهای قضایی برسند. پس هرگز به یک قولنامه بسنده نکرده و حتماً یک مدرکی رسمی در دفتر ثبت اسناد داشته باشید که مالکیت زمین توسط شما را اثبات کند. نکته‌ای که در مورد زمین‌های شمال وجود دارد، این است که بیشتر زمین‌های این منطقه دارای سند ثبتی نیستند. برای حل این مشکل، سند جایگزین توسط مسئولان مربوطه صادر می‌شود. در حالت کلی سه نوع سند زمین در شمال وجود دارد: سند زمین شورایی، سند زمین اصلاحات ارضی، سند زمین تک برگ. در ادامه هر سه نوع زمین را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

سند شورایی

بیشتر زمین‌های شمال کشور سند قطعی ندارند. در این موارد خرید و فروش میان خریدار و فروشنده تنها با یک سند قراردادی که بین آن‌ها تنظیم شده است، صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی نیاز به حضور یک ناظر است تا تخلفی صورت نگیرد و به عبارتی سند اعتبار داشته باشد. این ناظر، یکی از اعضای شورا و دهیاری محل  خواهد بود. چنین سندی مهر تأیید دهیاری و کد رهگیری و مبایعه‌نامه برای پیگیری را دارد. به همین دلیل به چنین سندهایی “سند شورایی” گفته می‌شود. اگر معامله شما با سند شورایی صورت بگیرد، نیازی به پرداخت هزینه مالیات، عوارض شهرداری و غیره نخواهید داشت. با این وجود سند شورایی اوقافی بودن و یا کاربری ملک را مشخص نمی‌کند. به همین دلیل در زمین‌هایی با سند شورایی، استعلام زمین اهمیت بیشتری دارد. سند شورایی را می‌توانید از طریق اداره‌های ثبت اسناد به یک سند رسمی تبدیل کنید.

سند اصلاحات ارضی

سند اصلاحات ارضی در سال‌های قبل از انقلاب برای کشاورزانی که بر روی یک زمین فعالیت می‌کردند صادر می‌شد. این نوع سند کاملاً رسمی بوده و مشکلی ندارد.

سند تک برگ

سند تک برگ معتبرترین و قابل‌اعتمادترین سند در میان گزینه‌های دیگر است. زمینی که با سند تک‌برگ معامله شود، معامله‌ای قابل اعتماد خواهد بود.

انواع سند زمین شمال

حس مالکیت در خوش‌آب‌وهواترین منطقه ایران

موارد بالا همگی از جمله اصلی‌ترین نکات در راهنمای خرید زمین در شمال شناخته می‌شوند. اگر در هنگام خرید زمین تمامی نکات را به دقت بررسی کنید، احتمال اینکه خریدی درست و قابل اطمینان داشته باشید بالاتر خواهد بود. اما در حالت کلی با توجه به شرایط موجود، بهتر است در مورد انتخاب یک بنگاه و بستر مناسب نیز دقت لازم را به خرج دهید همچنین توصیه می‌کنیم تا پیش از خرید، با متخصصان و افراد دارای تجربه در این زمینه مشورت کنید.

در صورت نیاز مشاوران و کارشناسان میلاد مسکن، با ارائه راهنمایی‌های مهم و مناسب‌ترین گزینه‌های خرید زمین در شمال در کنار شما خواهند بود.