ویلا کلاسیک؛ طراحی ویلایی لاکچری با رعایت چند نکته اساسی

14 مرداد 1400 توسط admin_mm | در معماری , راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا

با شنیدن اسم ویلا کلاسیک در ذهن همه ما، نماهای رومی و باعظمتی که در چند سال اخیر پا به ایران گذاشته‌اند، نقش می‌بندد. سبک کلاسیک که در ادامه به معرفی جذابیت‌ها و ریشه‌های آن خواهیم پرداخت، یکی از سبک‌های معروف در ویلاسازی لوکس است.

با تاریخچه معماری کلاسیک بیشتر آشنا شوید!

همیشه شنیده‌ایم که تاریخ به هر نوعی برای ما تکرار می‌شود. یکی از نمودهای بارز این جمله سبک کلاسیک است. اگر نگاهی به تاریخ جهان بیاندازیم؛ متوجه می‌شویم که ساختمان‌سازی به شیوه کلاسیک به 2500 سال قبل در غرب باز می‌گردد. بارزترین نشانه این سبک، عظمت و لوکس بودن آن است. وجود سرستون‌ها، مجسمه‌ها و تزئینات لوکس در نما و طراحی داخلی بارزترین مشخصه بنای پادشاهان و خدایان رومی و یونانی بود.

با وجود اینکه بناهای کلاسیک، با گذشت زمان دستخوش تغییرات بسیار و منبع الهامی برای بسیاری از سبک‌های معاصر قرار گرفته‌اند؛ اما هنوز هم مشخصه اصلی آنها، توجه فراوان به جزئیات و عظمت و شکوه‌شان است.

ویلا کلاسیک مدرن

آغازگر این سبک از معماری یونانیانی بودند که با محاسبات و تناسبات جدید و منحصربفردشان شروع به ساخت بناهای باشکوه کردند. یونانی ها علاقه داشتند که تمام اشکال هندسی به کار رفته در بنا با تمام عظمت و جوانبش دیده شود؛ به همین دلیل اغلب از ترفندهای خطای دید استفاده می‌کردند تا تمامی اشکال به طور کامل دیده شوند.

پس از اینکه تمدن یونانیان از بین رفت، رومی‌ها با در دست گرفتن قدرت و تمام دستاوردهای یونانیان، که سبک معماری کلاسیک نیز از آنها بود، شروع به حکومت در منطقه کردند. با گذشت زمان رومیان تکنیک‌های جدیدی به معماری سابق یونانی اضافه کردند. آنها توانستند مصالحی به وجود آورند که شبیه بتن امروزی بود. آنها با الهام گرفتن از معماری بین‌النهرین گنبدهای زیبایی روی بناهایشان ایجاد کردند. نماهای رومی امروزی که در سطح شهرها مشاهده می‌کنیم؛ در واقع ریشه‌ در بناهایی دارد که رومیان با اقتباس از معماری یونانی و بین‌النهرینی می‌ساختند.

با آغاز قرون وسطی کم کم معماری رومی به فراموشی سپرده شد و در دوره رنسانس سبک جدیدی از معماری پدیدار شد که با الهام از معماری یونانی و رومی و با تفاوت‌های چشمگیری با آنها، ایجاد شده بود.

این سبک از معماری را در بناهای کشورهای غربی به ندرت می‌تواند دید؛ زیرا آنان معتقدند دوره نماهای رومی به پایان رسیده و در دنیایی با تکنولوژی‌های به‌روز و تغییر معیارهای زیبایی‌شناسانه تناسبات و تزئینات  اغراق آمیز رومیان برای مردم جذاب نیست. این در حالی است که مردم ایران به شدت به دنبال پیاده کردن سبک کلاسیک در بناهایشان هستند. البته هر بنایی که مشاهده می‌کنیم قطعا با تبعیت از قوانین معماری کلاسیک و نئوکلاسیک ساخته نشده است. امروزه با افزایش طرفداران این سبک، تعداد افرادی که با تزئینات غیراصولی و نامتناسب این سبک را زیر سوال برده‌اند، افزایش یافته است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با اصول اساسی طراحی ویلا کلاسیک آشنا کنیم.

ویلا کلاسیک یک طبقه

اصول طراحی ویلا کلاسیک

قبل از هرچیزی باید بدانید که بناهای کلاسیک در چه موقعیت‌های جغرافیایی و مکانی ساخته می‌شوند. یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های نمای رومی این است که باید حداقل در سه جبهه بنا دیده شود؛ به همین دلیل استفاده از این سبک در آپارتمان‌های شهری توصیه نمی‌شود. ویلاهای یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیاده‌سازی سبک کلاسیک هستند زیرا معمولا فضای مانور بیشتری داشته و از چند جهت باز می‌باشند.

معمار معروف رومی “ویترویوس” سه مورد از مهم‌ترین و ساده‌ترین قوانینی را که در یک ویلا کلاسیک باید رعایت کرد اینگونه بیان کرده است:

 • داشتن استحکام و دوام بالا در کنار کاربرد و زیبایی. زیبایی در سبک کلاسیک عموما با تقارن و چیدمان مرتب و منطقی به نمایش گذاشته می‌شود. یونانیان معتقد بودند با معادلات ریاضی می‌توان به کمال رسید، به همین دلیل در بناهایشان از نمایش حس منطقی با ریاضی استفاده می‌کردند.
 • استفاده از تناسبات طلایی. نسبت طلایی نسبتی است که می‌توان آن را در طبیعت و حتی در بدن انسان هم به سادگی آن را مشاهده کرد. نسبت طلایی به این شکل بیان می‌شود: نسبت بین دو جسم برابر است با نسبت کل به بخش بزرگتر آنها.
 • استفاده از اشکال و ابعاد رایج برای ستو‌ن‌ها و اسپرها.ویلا کلاسیک دوبلکس

  جایگاه ستون در معماری کلاسیک

  می‌دانیم در طراحی ویلا کلاسیک، مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین عنصر ستون است. ستون‌ها در واقع المان‌هایی هستند که در کنار حفظ زیبایی وزن سقف را نیز متحمل می‌شوند. دعوت‌کننده‌ترین المان در بناهای کلاسیک ستون‌هایی است هم از نظر سازه و هم از نظر بصری ساختمان شما را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند.

  در اکثر ساختمان‌های به جا مانده از یونانی‌ها تعداد زیادی ستون‌های عمودی و سقف‌های مسطح قابل مشاهده‌اند. همان‌طور گفته شد معماری یونانی با به قدرت رسیدن رومیان دچار تغییر شد. یکی از بارزترین تغییراتی که در این سبک رخ داد، اضافه شدن طاق‌ها و المان‌های گنبدی شکل به بناها بود. در گذشته سقف‌های مسطح یونانیان نشانگر بنای کلاسیک بود اما امروزه معماران برای بالا بردن جذابیت و شکوه ویلا کلاسیک از طاق‌های گنبدی در بنا استفاده می‌کنند. رومی با اضافه کردن طاق به بنا توانستند تعداد ستون‌ها را کاهش داده و وزن را توسط گنبد و طاق کنترل کنند.

  با کم شدن تعداد ستون‌ها فضا برای نماسازی و مجسمه‌ سازی‌های مجلل و ایجاد نقش برجسته روی دیوارها بیشتر شد. از دیگر المان‌هایی که در طراحی ویلا کلاسیک بهتر است از آنها استفاده کنیم عبارتند از:

  • استفاده از سنتوری و سردرهای جذاب
  • استفاده از نرده‌های سنگی و مرمرین
  • استفاده از پله‌های سنگی و لوکس
  • استفاده از طرح‌ها و نماهای متقارن
  • استفاده از تعادل و تقارن در تمام بخش‌های ویلا
  • متناسب‌سازی فضای داخلی با نما (استفاده از فرش‌ها و مبلمان‌های پرنقش و نگاری که در تعادل هستند.)
  • استفاده از حاشیه‌های نرم و خطوط منحنی برای بالا بردن حس آرامش
  • استفاده از رنگ‌های خنثی (سفید، کرمی، شیری، برنز و مشکی). این رنگ‌ها حس طرافت، رسمیت، قابل اعتماد بودن و قدرت را به افراد القا می‌کنند.ویلا کلاسیک لوکس

   مصالح و متریال در ساخت ویلا کلاسیک

   در ویلاهایی با سبک کلاسیک به دلیل وجود تزئینات فراوان فضایی که نیازمند مصالح اصلی هستند نسبت به سایر سبک‌های معماری کمتر است. به عبارت دیگر می‌توان گفت، در طراحی نماهای کلاسیک، مصالح کمتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در نظر داشته باشید که مناسب‌ترین مصالح برای ساخت نماهای رومی سنگ‌های درجه یکی هستند که از مصالح گران‌قیمت موجود در بازار به حساب می‌آیند. البته شما می‌توانید با توجه به سلیقه خودتان و برآورد هزینه مصالح، از اغراق در تزئینات دوری کنید.

   سخن پایانی

   ویلاها مناسب‌ترین مکان‌ها برای دور هم جمع شدن و استراحت‌های خانوادگی هستند؛ بنابراین  می‌توان گفت رسالت اصلی آنها آرامش و ایجاد لذت برای ساکنین است. معماری ازجمله هنرهای مهندسی شده‌ای است که جهت ایجاد مکانی زیبا، کاربردی امن و آرام برای شما تلاش می‌کند. ساخت هر بنایی بدون دانستن اصول معماری و قوانین حاکم بر سبک‌ها ممکن است کاملا مخالف هدف این علم باشد و با گذشت زمان فضا را برای شما غیرقابل تحمل و خسته‌کننده نماید. ویلا کلاسیک به دلیل عظمت و جزئیاتی که دارد یکی از جسورانه‌ترین تصمیم‌ها برای ساخت ویلاست. به همین دلیل اگر دوست دارید، ویلای‌تان طبق اصول حاکم بر معماری ویلاهای رومی و یونانی طراحی شده و پس از مدتی برای‌تان خسته‌کننده و اضطراب‌آور نباشد، بهتر است از مشاورین و مهندسین مجرب کمک بگیرید. مجموعه تخصصی میلادمسکن با کارشناسان و مشاوران مجرب برای همراهی شما عزیزان آماده است.

   به نظر شما ساخت ویلا کلاسیک چه مزایا و چه معایبی دارد؟