ساخت ویلا چوبی، از رویا تا واقعیت

17 شهریور 1400 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا , معماری

یکی از بزرگ‌ترین و جذاب‌ترین رویاهای اکثر مردم جهان و همچنین ایران، زندگی در یک فضای چوبی و حتی رویایی‌تر از آن، زندگی در ویلای تمام چوب است. همانطور که می‌دانید این نوع خانه‌ها و ویلاها در اروپا و آمریکا به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفته‌اند و جالب‌تر اینکه درصد بالایی از ویلاهای مدرن به این صورت ساخته شده‌اند. ساخت ویلا چوبی و استفاده فراوان از چوب به عنوان عنصر اصلی علاوه بر زیبایی به دلیل مزایای فراوان چوب انجام می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای این متریال جذاب و نحوه ساخت ویلا با آن آشنا کنیم؛ همراه ما باشید!

چوب ماده‌ای است که با آرامش و راحتی ارتباط مستقیم دارد و حتی فکر کردن به آن حس سبزی، سرزندگی و لطافت را به انسان می‌بخشد. وقتی صحبت از ویلای چوبی می‌شود به سادگی می‌توان آن را مکانی صمیمی و گرم تصور کرد.

ساخت ویلا چوبی در گیلان

نگاهی به مزایای ساخت ویلای چوبی

مزایای زندگی در ویلای چوبی فرا‌تر از تصورات ما است؛ به عنوان مثال زندگی در ویلای چوبی در مقایسه با بتن، شیشه و سنگ به میزان قابل توجهی انرژی را ذخیره می‌کند. مولکول‌های چوب امواج و صدا‌ها را در خود ذخیره کرده و به همین علت است که زندگی در این ویلا‌ها حس آرامش و سکوت را به همراه دارد. می‌توان گفت، خانه‌ها و ویلاهای چوبی یک اتمسفر بدون استرس و آرامش‌بخش را برای انسان ایجاد می‌کنند. از مهم‌ترین مزایای ساخت ویلا چوبی سرعت عملیات ساخت است. این نوع از ویلاها با سرعتی بسیار بالاتر از سایر سازه‌ها ساخته می‌شوند.

از دیگر مزایای جذاب ویلاهای چوبی کمک فراوان آن به محیط زیست است. چوب قابلیت جذب و ذخیره دی‌اکسیدکربن در خود را دارد؛ به همین دلیل چوب را می‌توان یکی از متریال‌های دوستدار محیط زیست دانست.

نکات اجرایی در ساخت ویلا چوبی

حالا که تا حدودی با مزایای استفاده از چوب در ساخت ویلا آشنا شدیم نوبت به بررسی نکات مهم هنگام اجرای این پروژه‌ها می‌رسد. چوب علاوه بر مزایای فراوانی که دارد، به دلیل آتش‌زا بودن و خطرات احتمالی، نیازمند رعایت اصول و بررسی پارامترهای متفاوتی است که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

۱-آب و هوای محل اجرای پروژه را بررسی کنید!

خیلی مهم است که ویلای چوبی خود را کجا بنا می‌کنید. آب و هوا تاثیر مستقیم بر ویلای شما گذاشته و اگر چوب مناسب با آب و هوای منطقه خود را انتخاب نکنید ممکن است با مشکلات جدی مواجه شوید. به عنوان مثال بهترین چوب برای مناطق کوهستانی و سرد، صنوبر و کاج می‌باشد؛ زیرا چوب این درختان نسبت به سرما، باران و آب مقاوم هستند. در مقابل آن، چوب‌هایی مانند سرو برای مناطق گرم مناسب‌ترند. در حالت کلی اگر در مناطق سرد و کوهستانی زندگی می‌کنید و قصد ساخت ویلا چوبی را دارید از درختانی که تراکم بالایی داشته و نسبت به سرما، برف و باران مقاومند استفاده کنید.

۲-هزینه‌ها را برآورد کرده و بودجه خود را در نظر بگیرید!

مثل هر پروژه دیگری شما باید هزینه‌ها و بودجه خود را بررسی کنید. عوامل زیادی در هزینه‌های  ساخت ویلای چوبی دخیل هستند. اولین هزینه‌ای که باید به آن فکر کنید اسکلت چوبی ویلا است. برخی دیگر از عوامل شامل طراحی ویلا، هزینه ساخت و ساز، قیمت زمین و نوع چوب است که باید به آن‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

۳- راه‌های نگهداری از چوب را یاد بگیرید!

می‌دانید که چوب یک ماده‌ طبیعی است و نیاز به مراقبت دارد. اگر قصد خرید و یا ساخت ویلا چوبی را دارید، باید هر چند وقت یکبار ویلایتان را چک کنید تا در صورت وجود مشکل به سرعت بتوانید آن را رفع کنید.

ساخت ویلا چوبی ارزان

مراحل ساخت ویلا چوبی

اگر شما نجار هستید و یا اولین بار است که می‌خواهید ویلا‌ی چوبی بسازید این بخش از مقاله برای شما بسیار مفید خواهدبود، همراه ما باشید. برای ساخت ویلا چوبی، چه خودتان قصد آن را داشته باشید چه ساخت آن را به متخصصان سپرده باشید، بهتر است مراحل ساخت آن را یاد بگیرید.

مرحله اول؛ آماده‌سازی زمین

در اولین قدم باید محلی که قرار است ویلا چوبی بسازید را انتخاب کنید؛ زیرا عوامل زیادی به محل ساخت ویلا بستگی دارد. زمین مورد نظر باید از هر جهت بررسی شود تا به اندازه‌ی کافی سفت باشد. هر چند که سازه چوبی به اندازه سازه بتنی و فلزی سنگین نیست؛ ولی باید جانب احتیاط رعایت شود.

بیشتر بخوانید: ساخت کلبه چوبی :صفر تا صد تحقق یک رویا!

مرحله دوم؛ انتخاب چوب مناسب

بعد از انتخاب زمین و آماده کردن آن، نوبت به انتخاب چوب و الوار مناسب برای ساخت ویلا میرسد. شما می‌توانید از چوب‌های متفاوت برای اسکلت و بدنه ویلا استفاده کنید یا تمام ویلا را از یک نوع چوب بسازید. در نظر داشته باشید که برای ساخت اسکلت ویلا نیاز به تیر‌های چوبی با غلظت و چگالی بالا خواهید داشت. بهتر است به دنبال چوبی باشید که در برابر آب و پوسیدگی مقاوم باشد. بهترین چوب برای اسکلت ویلای چوبی، چوب کاج روسی است. این چوب، علاوه بر استحکام، تراکم و چگالی بالایی که دارد، از گره‌های داخلی کمتری نیز برخوردار است.

همانطور که ‌می‌دانید گره در چوب کیفیت چوب را پایین می‌آورد زیرا چوب در محل گره به راحتی شکسته می‌شود. چوب کاج روسی درجات مختلفی دارد که شما باید از چوب درجه یک استفاده کنید. این چوب به مرور زمان خمیده نشده و آب به داخل آن نفوذ نمی‌کند.

مرحله سوم؛ پی‌ریزی

بعد از انجام مراحل قبلی نوبت به تعیین نقشه ویلا چوبی و پی‌ریزی برای ساخت اسکلت می‌رسد. در این مرحله حتما از یک معمار و متخصص برای نقشه برداری و پی‌ریزی کمک بگیرید؛ زیرا هرگونه خطا در پی‌ریزی باعث به وجود آمدن خسارات جبران‌ناپذیر در تمامی مراحل می‌شود.

معمار در این مرحله گوشه‌های ویلا را علامت‌گذاری می‌کند. سپس کارگران قسمت‌های علامت‌گذاری شده را حفر کرده و پی‌ریزی می‌کنند.

مرحله چهارم؛ ساخت اسکلت ویلا چوبی

در ساخت اسکلت چوبی شما به سه چیز احتیاج دارید.

۱-صفحات پایه که دقیقا بالای پی قرار می‌گیرد. هدف پایه‌ها جدا کردن ویلا از زمین است؛ تا ویلا با رطوبت زمین و حشرات تماس نداشته باشد.

۲-ستون‌های چوبی که به صورت عمودی در گوشه‌ها و قسمت‌های مختلف به کار می‌رود. پس از قرارگیری این ستون‌‌ها، دیوار‌های چوبی در راستای آنها قرار خواهندگرفت. توجه داشته باشید که در هنگام قرار دادن ستون‌ها، محل در و پنجره‌ها را مشخص کنید.

ساخت ویلا چوبی رشت

۳-تیر‌های چوبی که به صورت افقی و بر روی ستون‌ها قرار می‌گیرند. سقف و بام ویلا روی تیرها قرار خواهدگرفت؛ بنابراین تیرها برای تحمل وزن ساختمان باید به اندازه کافی مستحکم باشند. بهترین چوب برای استفاده در تیر‌های چوبی، چوب کاج و صنوبر است.

ساخت ویلا چوبی در شمال

مرحله پنجم؛ ساخت دیوار، سقف‌ها و درب و پنجره

پس از اتمام ساخت اسکلت چوبی می‌توانید الوار‌ها را در راستای ستون‌ها قرار داده و درب و پنجره‌ها را در جای مشخص شده‌شان بگذارید. درب و پنجره ویلای چوبی باید به دقت انتخاب شوند زیرا روی زیبایی ظاهری ویلا بسیار موثرند. شما می‌توانید درب و پنجره را کشویی و یا لولایی انتخاب کنید. سعی کنید در ویلای چوبی پنجره‌های بزرگتر قرار دهید تا هم نور بیشتری دریافت کنید و هم از مناظر طبیعی اطراف ویلا بیشتر لذت ببرید.

مرحله ششم؛ صیقل دادن، پوشش دادن و رنگ کردن

برای قدم آخر که مربوط به رنگ‌آمیزی شاهکار شما است، از رنگ‌های طبیعی و باکیفیت استفاده کنید. اگر رنگ طبیعی چوب خود را دوست دارید، کافی است پوشش مناسب را انتخاب کرده و چند لایه روی چوب‌های استفاده شده در ویلا بکشید. این کار ضمن براق کردن چوب، باعث بالا رفتن دوام و سازگاری آن با محیط نیز می‌شود. بهتر است در انتخاب صیقل و پوشش مناسب چوب برای ویلای چوبی خود دقت زیادی به خرج دهید.

کلام آخر

بهترین ویلای چوبی از نظر متخصصین و معماران، ویلای بزرگ و پر زرق و برق نیست. بلکه زیبایی در سادگی ویلای چوبی نهفته است. شما می‌توانید با هر بودجه‌ای که دارید شروع به ساخت ویلای چوبی دنج و گرم و نرم در یک نقطه آرام و سرسبز با مناظر زیبا کرده و در آن به دور از دغدغه شهر زندگی کنید. همچنین میتوانید برای مشاوره با تیم تخصصی میلاد مسکن با را‌ه‌های ارتباطی زیر تماس برقرار کنید.