راهنمای خرید ویلا: بررسی نکات مهم برای یک انتخاب هوشمندانه و مطمئن

9 خرداد 1399 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا , معماری

ترافیک، سرعت بالای زندگی و شلوغی‌ شهرهای بزرگ همگی در کنار هم باعث شده‌اند تا شهرنشینان امروزی در هر فرصتی به دنبال مکان دنجی برای به دست آوردن آرامش باشند. خوشبختانه در ایران مناطق مختلفی وجود دارند که سرسبزی و  آب‌وهوای پاک آن‌ها همیشه آماده پذیرایی از افراد گریزان از شهر هستند. در میان همه این مناطق خوش آب‌وهوا، سرزمین‌های شمالی ایران بسیار مورد توجه افراد غیربومی قرار گرفته و خرید و فروش ویلا در شمال نسبت به گذشته رواج بیشتری یافته است. اما برای یک انتخاب درست، بدون شک نیاز به یک راهنمای خرید ویلا خواهید داشت.

داشتن یک ویلا در این منطقه بی‌نظیر می‌تواند یک قدم مثبت و بزرگ برای کسب آرامش بیشتر باشد. در مواقعی که کشش زندگی شهری را ندارید، کافیست با طی یک مسیر چند ساعته به ویلای خوش آب‌وهوای خود در شمال برسید. هرچند که خرید ویلا عموماً با مقاصد تفریحی صورت می‌گیرد ولی اگر با بررسی دقیق نکات مختلف نسبت به خرید ویلا اقدام شود، می‌تواند یکی گزینه‌های سرمایه‌گذاری نیز شناخته ‌شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را در مسیر خرید یک ویلای مناسب در شمال راهنمایی کنیم.

راهنمای خرید ویلا در شمال ایران

وجود انواع ویلا برای در رنج قیمتی متفاوت، دست خریداران را برای انتخاب یک گزینه مناسب باز می‌گذارد اما مسئله‌ای که باید به آن توجه شود این است که خرید ویلا کاری متفاوت از خرید خانه و آپارتمان است. برای این کار باید جوانب و ملاحظات مختلفی را در نظر بگیرید. البته اگر تمامی مسائل مرتبط با خرید ویلا در شمال را بدانید، به هیچ وجه جای نگرانی نخواهد بود. در طول این مقاله با پرسش‌ها و بررسی نکات مختلف، به شما کمک خواهیم کرد تا مناسب‌ترین ویلا را برای خود انتخاب کنید. در ادامه به ارائه مواردی را که هنگام خرید ویلا باید در نظر بگیرید، می‌پردازیم.

خرید ویلای لاکچری در شمال

ویلای ساحلی یا ویلای جنگلی؟ انتخاب شما کدام است؟

شمال با جنگل و دریایش شناخته می‌شود. هر کدام از دو زیبایی نیز طرفداران خود را دارند. به عنوان اولین گزینه در راهنمای خرید ویلا، توضیحاتی در مورد دو نوع ویلای جنگلی و ساحلی برایتان آورده‌ایم تا انتخاب دقیق‌تری از میان این دو داشته باشید. برای مقایسه راحت‌تر، در ادامه لیستی از مزایا و معایب هر دو ویلای ساحلی و جنگلی برایتان آورده‌ایم:

مزایا و معایب ویلای ساحلی

شاید اولین مزیت ویلای ساحلی داشتن منظره‌ی رو به دریا است. در این دسته از ویلاها صدای دلنشین امواج دریا به گوش رسیده و ساکنین آن آرامشی بی‌نهایت را تجربه خواهند کرد. سکونت در ویلای ساحلی به شما این امکان را می‌دهد که در هر ساعتی از روز بتوانید به ساحل دسترسی داشته باشید. در کنار این زیبایی و آرامش، دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به امکانات شهری و راه‌های ارتباطی یکی دیگر از مزایای خرید ویلای ساحلی خواهد بود. البته همین نزدیکی به شهر از طرفی نیز ممکن است باعث شلوغ‌تر بودن محیط اطراف ویلای ساحلی شود. مناطق اطراف این دسته از ویلاها معمولاً پرتردد هستند. علاوه بر این، مناطق نزدیک دریا آب‌وهوایی شرجی دارند و ویلاهای ساحلی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. هوای این مناطق به خصوص در فصل‌های گرم سال، بسیار شرجی است. نوع آب و هوا از طرفی بر ساختمان ویلا نیز تأثیر می‌گذارد. به این صورت که رطوبت بالای هوا، نیاز به رسیدگی و بازسازی ویلا را بیشتر می‌کند. پس می‌توان نتیجه گرفت که هزینه نگهداری ویلای ساحلی نسبت به ویلای جنگلی بیشتر است.

نکاتی که گفته شد، تقریباً مهم‌ترین نکاتی هستند که در راهنمای خرید ویلا ساحلی باید در نظر بگیرید. پس از بررسی مزایا و معایب ویلای ساحلی، نوبت به بررسی جوانب مختلف ویلای جنگلی می‌رسد.

مزایا و معایب خرید ویلای جنگلی

ویلای جنگلی، ویلایی است که در مناطق کوهپایه‌ای و جنگلی ساخته می‌شود. خرید ویلای جنگلی بهترین گزینه برای کسانی است که به دنبال فضایی آرام با صدای ناب جنگل می‌گردند. ویلاهای جنگلی در مناطقی با آب و هوای معتدل‌تر قرار داشته و برخلاف ویلاهای ساحلی در معرض رطوبت بسیار قرار نمی‌گیرند. در ویلاهای جنگلی به دلیل بافت خاک و نوع محیط امکان رشد گونه‌های گیاهی متنوع‌تری وجود دارد. یکی دیگر از مزیت‌های ویلاهای جنگلی، متنوع بودن گزینه‌های خرید آن‌ها است. همچنین این دسته از ویلاها در مقایسه با ویلاهای ساحلی، قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری نیز دارند. اما در مقابل، ویلاهای جنگلی در مناطق دورتری نسبت به شهرها و امکانات شهری قرار دارند. این موضوع می‌تواند دشواری‌هایی را با خود به همراه داشته باشد. همچنین با توجه به نوع آب و هوای حاکم بر مناطق جنگلی، دسترسی به ویلای جنگلی در فصول سرد سال نسبتاً دشوار است.

خرید ویلای جنگلی در شمال

با وجود ارائه نکات مهم در مورد دو دسته پرطرفدار از ویلاها، باید به این نکته اشاره کرد که همه این مزایا و معایب نسبی هستند و در  آخر انتخاب با شماست! دوست دارید صدای دریا و موج‌ها در کنار ساحلی همیشه در دسترس را تجربه کنید یا میان سبزی‌های بی‌انتها و نزدیک‌تر به دنیای بکر جنگل اقامت کنید؟

نوع ویلای مناسب برای شما کدام است؟

شاید یکی از اصلی‌ترین نکات راهنمای خرید ویلا کمک به پیدا کردن پاسخ مناسبی به این سؤال باشد:

دوست دارید ویلای شما چگونه باشد؟

برای طبقه‌بندی انواع ویلا، ابتدا به دو نوع ویلای شهرکی و ویلای مستقل اشاره می‌کنیم. ویلاهای موجود در شمال، گاهی شهرکی و در موارد بیشتری مستقل هستند. هر کدام از این دو نوع، مزایا و معایب مربوط به خود را دارند که در ادامه بررسی می‌کنیم.

ویلای شهرکی، در واقعی ویلایی است که در کنار تعدادی ویلای مشابه دیگر در یک زمین مشترک ساخته می‌شود. اگر شما قصد خرید ویلای شهرکی را داشته باشید، باید این نکته را در نظر بگیرید که همانند زندگی در شهر، همسایگان دیوار به دیواری خواهید داشت که باید حیاط و فضای سبز اطراف ویلا را با آن‌ها شریک شوید. در طرف دیگر ویلای مستقل، زمینی اشتراکی ندارد و محیط اطراف شما کاملاً خصوصی‌ خواهد بود. در ویلای شهرکی شما یک نگهبان 24 ساعته خواهید داشت که باعث افزایش سطح امنیت منطقه می‌شود. این امنیت، شاید برای افراد زیادی بسیار مهم و قابل توجه باشد. مزیت دیگری که در ویلاهای شهرکی وجود دارد، حضور سرایدار و باغبانی است که می‌تواند خیال شما را از لحاظ رسیدگی به محیط و گل و گیاه آسوده سازد.

در طرف دیگر، در ویلای مستقل تمامی این کارها به عهده خودتان است. همچنین نکته مهم دیگر این است که قیمت ویلای شهرکی در مقایسه با ویلای مستقل مناسب‌تر است. از این ‌رو اگر به دنبال ویلایی با قیمت مناسب هستید، ویلای شهرکی میتواند گزینه خوبی برای شما باشد. اما اگر فضای آرام و خصوصی برایتان بیشتر از هر چیزی اهمیت دارد، ویلای مستقل می‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد.

ویلاها همچنین از لحاظ ساخت نیز به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند. اکنون که با دو نوع ویلای شهرکی و مستقل و همچنین مزایا و معایب کلی آن‌ها آشنا شدید، در ادامه راهنمای خرید ویلا قصد داریم تا انواع مختلف ویلا از لحاظ ساخت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خرید ویلای استخردار در شمال

ویلاها از لحاظ نوع ساختمان به دسته‌های مختلفی مانند ویلای فلت، دوبلکس و یا تریپلکس تقسیم می‌شوند. انتخاب اینکه کدام نوع برای شما مناسب است، به چندین عامل بستگی دارد. اصلی‌ترین موردی که باید در نظر بگیرید، قیمت انواع ویلا است. طبیعی است که هرچه ویلا بزرگ‌تر باشد، قیمت خرید و البته هزینه‌های مربوط به نگهداری آن بیشتر خواهد بود. لذا ویلای فلت به عنوان مناسب‌ترین ویلا از لحاظ قیمت شناخته می‌شود. یکی دیگر از عوامل مهم در هنگام انتخاب یک ویلای مناسب برای خرید، میزان استفاده شما از ویلا است. به عنوان مثال اگر شما خانواده‌ای کم‌جمعیت بوده و اهل مهمانی‌ها و دورهمی‌ها نیستید، شاید بهتر باشد ویلایی کوچک‌تر، مانند ویلای فلت، را انتخاب کنید.

سومین عاملی که می‌تواند به عنوان راهنمای خرید ویلا در تعیین نوع ویلای مدنظرتان باشد، منظره مورد انتظارتان است. طبیعی است که هرچه ارتفاع ویلای شما بیشتر باشد، چشم‌انداز وسیع‌تری خواهید داشت. به عبارت دیگر، ویلاهای مرتفع منظره زیباتری را در چشم‌انداز خود دارند. از این رو اگر به دنبال چشم‌اندازی وسیع هستید، ویلاهای دوبلکس یا تریپلکس برای شما مناسب‌تر هستند.

بیشتر بخوانید: انواع ویلا از لحاظ ساخت

موقعیت جغرافیایی ویلا را بررسی کنید

بررسی موقعیت جغرافیایی ویلا از آن مواردی است که در هنگام خرید ویلا در شمال باید مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال ویلاهایی که حریم رودخانه را رعایت نکرده و یا بر روی زمین‌های سست بنا شده‌اند، در موقعیت جغرافیایی خطرناک قرار دارند. همچنین توجه کنید توصیه می‌کنیم که از خرید ویلا در مناطق دورافتاده پرهیز کنید.

بررسی مدارک ویلا را فراموش نکنید

یکی اصلی‌ترین موارد در بررسی نکات راهنمای خرید ویلا، بررسی مدارک مربوط به خرید آن است. متأسفانه کلاه‌برداران و سودجویان ممکن است با ترفندهای متقلبانه خود، اقدام به فروش غیرقانونی ویلا به شما کنند. بنابراین همیشه پیش از خرید ویلا، مدارک آن را به دقت بررسی کنید. اما سوال اینجاست که چه مدارکی باید مورد بررسی قرار بگیرند؟

یکی از مواردی که باید مورد بررسی قرار بگیرد، این است که آیا ویلا در زمینی با کاربری مرتبط ساخته شده است یا خیر. ساخت ویلا تنها در زمین‌هایی با کاربری مسکونی مجاز و قانونی است. به عنوان مثال اگر کاربری زمینی توریستی یا کشاورزی باشد، ساخت ویلا در آنجا قانونی نخواهد بود. مورد دیگری که هنگام خرید ویلا باید به آن توجه شود، سند ویلا است. ویلا باید سند شش‌دانگ عرصه و عیان، پروانه ساخت، سند تفکیکی و نیز پایان کار داشته باشد. با توجه به تجربیات خود در این زمینه، توصیه می‌کنیم که از خرید ویلاهای قول‌نامه‌ای چشم‌پوشی کنید. همچنین به مشاع بودن سند دقت کرده و ویلا با سند مشاع نخرید. اگر قصد خرید ویلای شهرکی را دارید، این نکته را در نظر داشته باشید که در صورت مشاع بودن سند، امکان تفکیک آن در آینده وجود داشته باشد.

راهنمای خرید ویلا

بیشتر بخوانید: برای خرید ویلا چه مدارکی را باید بررسی کنیم؟

یک خرید مطمئن و ارزشمند

در این مطلب فهرستی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین نکات راهنمای خرید ویلا را برایتان بیان کردیم. دانستن تمامی این نکات در کنار مشاوره و خرید از طریق افراد مطمئن باعث می‌شود تا تجربه خرید موفق و دلپذیری داشته باشید. با مراجعه به وب‌سایت میلاد مسکن، انواع ویلاهای مختلف با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه در اختیار شما قرار خواهند گرفت. اگر قصد خرید ویلا در شمال از طریق قانونی و مطمئن و با قیمتی مقرون‌به‌صرفه دارید، از گزینه‌های موجود در وب‌سایت میلاد مسکن غافل نشوید.