آکواریوم انزلی: یک مکان شگفت‌انگیز برای طرفداران دنیای رازآلود زیر آب

15 تیر 1399 توسط admin_mm | در راهنمای سفر , معرفی جاذبه های گردشگری

آکواریوم انزلی یک مکان رویایی و شگفت‌انگیز برای طرفداران طبیعت و دنیای زیر آب است. شناسایی و کشف دنیای زیر آب همیشه برای بشر جذاب بوده است. تعداد بالای مستندهای ساخته شده در این مورد به خوبی این مسئله را اثبات می‌کند. بشر همواره علاقه‌مند به تجربه واقعی است. همین مسأله هم باعث جذابیت غواصی شده است. تا جاییکه در برخی شهرهای ساحلی تفریحات غواصی برای عموم وجود دارد. یکی از جاذبه‌های بی‌نظیری که برای شناخت دنیای زیر آب در شهرهای مختلف جهان ساخته شده است، آکواریوم‌ها هستند. آکواریوم‌ها همیشه نشانه‌ای کوچک از دنیای زیر آب برای ما بوده‌اند. اما شاید بتوان جذاب‌ترین آکواریوم‌ها را آن‌هایی دانست که می‌شود در میان آب و ماهی‌ها راه رفت و از نزدیک شاهد زندگی انواع آبزیان بود.

حتما شما هم تصاویری از آکواریوم‌های جذاب و شگفت‌آور در کشورهای مختلف جهان را دیده‌اید. سال‌های زیادی تصاویر آکواریوم‌های زیبا از کشورهای مختلف به دست‌مان رسیده است و متاسفانه شاید افراد بسیاری از وجود آکواریوم‌های بزرگ و شگفت‌انگیز در ایران باخبر نباشند. اما جالب است بدانید که در حال حاضر، در سه شهر اصفهان، بندرانزلی و کیش آکواریوم‌های بزرگ با زیبایی‌هایی خیره‌کننده وجود دارند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بزرگ‌ترین آکواریوم ایران بچردازیم. برای آشنایی بهتر با زیبایی‌های بزرگ‌ترین آکواریوم ایران، آکواریوم انزلی، تا آخر مقاله همراه ما باشید.

معرفی آکواریوم فانتاستیک یا آکواریوم انزلی

در تیر ماه سال ۱۳۹۷ بزرگ‌ترین آکواریوم ایران، آکواریوم انزلی، با ارزشی معادل ۳۰ میلیون یورو افتتاح شد. این مجموعه‌ی دیدنی چهار طبقه بوده و زیر بنایی بیش از ۱۰ هزار متر مربع دارد. ضخامت شیشه‌های آکواریوم‌های این مجموعه به ۱۸ سانتی متر می‌رسد. تونل آکواریوم انزلی با داشتن طول ۴۰ متری لقب بزرگ ترین تونل آکواریوم کشور را برای خود کرده است. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ گونه خاص از آبزیان از 5 قاره در این آکواریوم وجود دارند. این مجموعه‌ی تفریحی انواع مختلف آکواریوم‌ها اعم از آکواریوم‌های حوضچه‌ای و آکواریوم‌های استوانه‌ای را در خود جای داده است که هر کدام از این آکواریوم‌ها، طرح‌های مختلفی دارند.

این آکواریوم‌ها به صورت هوشمند طراحی شده و دمای آب و تهویه هوا را به شکلی مکانیزه کنترل می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های آکواریوم انزلی ارائه دیدی ۳۶۰ درجه ای است. دید ۳۶۰ درجه‌ای به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید از هر زاویه‌ای شاهد زندگی ماهی‌های زیبا و رنگارنگ موجود در آکواریوم باشید.

آکواریوم انزلی

بیشتر بخوانید: ماسال گیلان: گوشه‌ای از بهشت بر روی این زمین خاکی!

بخش‌های مختلف آکواریوم انزلی

همانطور که اشاره شد، آکواریوم انزلی بسیار بزرگ و و سیع بوده و شامل بخش‌های مختلفی است. در این بخش از مقاله، به معرفی بخش‌های مختلف این آکواریوم می‌پردازیم.

بخش آمازون

اولین بخشی که به محض ورود به سالن با آن مواجه خواهید شد؛ بخش آمازون است. این بخش طوری ساخته شده است که شما با وارد شدن به آن، حس قدم زدن در منطقه معروف آمازون را داشته باشید.  در این بخش رودخانه‌ای زیبا در میان جنگل جاری است که ماهی‌های بومی منطقه آمازون در میان این رود شنا می‌کنند. ااز میان انواع ماهی‌های موجود در این بخش می‌توان به سفره ماهی آب شیرین، طوطی ماهی، اسکار ماهی که ماهی‌های دومین دریاچه عمیق آفریقا یا دریاچه مالاوی هستند، ماهی‌های زینتی شرق آسیا و … اشاره کرد. اگر از این آکواریوم بازدید کنید، بدون شک زیبایی خیره‌کننده بخش آمازون شما را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بخش صخره‌های مرجانی

پس از گذر از قسمت آمازون، شما با صخره‌هایی مرجانی روبه‌رو خواهید شد. در این بخش ماهی‌هایی نگه‌داری می‌شوند که محل زندگی آن‌ها صخره‌های مرجانی است. یکی از ماهی‌هایی که در این صخره‌ها زندگی می‌کند، ماهی 15 سانتی متری هامور است. هامور ساکن آب‌های جنوب ایران و خلیج  همیشه فارس است که جذابیت بسیاری برای بازدیدکنندگان از آکواریوم انزلی دارد.

بخش غار و زیردریایی‌های آکواریوم انزلی

سومین بخشی که در این آکواریوم شگفت‌انگیز با آن مواجه می‌شوید، بخش غار و زیردریایی است. این بخش که به صورت یک غار آبی ساخته شده، انواع گوناگونی از ماهی‌ها را در خود جای داده است. غار آبی میزبان ماهی‌هایی از نقاط مختلف جهان مانند مار ماهی مورای (ماهی بومی سواحل فیلیپین، اندونزی و مالزی)، فیل ماهی یا بلوگا از گونه‌های (موجود در دریای سیاه) و نیز جعبه ماهی مکعبی (از ماهی بومی جنوب شرق اقیانوس اطلس) است. اما علاوه بر این گونه‌ها، ماهی‌های دریای خزر نیز در این بخش زندگی می‌کنند. یکی از شناخته شده‌ترین ماهی‌های دریای خزر که در این آکواریوم زندگی می‌کند، ماهی خاویار است. ازجمله ویژگی‌های ماهی خاویار طول بلند آن است که گاهی به ۴ متر نیز می‌رسد. همچنین فیل ماهی که پیش‌تر از آن به عنوان ساکن دریای سیاه یاد شد، از ماهیان دریای خزر نیز شناخته می‌شود. بلوگا با داشتن گران‌ترین خاویار جهان صاحب شهرتی جهانی است.

جاذبه های انزلی

بخش کوسه ماهی‌ها

چهارمین بخشی که در آکواریوم انزلی با آن مواجه خواهید شد، بخش کوسه ماهی‌ها است. در این بخش، کوسه ماهی‌های گوشت‌خواری وجود دارند که کمی هم ترسناک به نظر می‌آیند. انواع مختلف کوسه ماهی‌ها از جمله کوسه باله مشکی، بومی اقیانوس اطلس و هند، در این بخش زندگی می‌کنند.

بخش تونل آکواریوم

پنجمین بخشی که با آن روبه رو خواهید شد، تونل آکواریوم است. این تونل، از نظر برخی گردشگران، جذاب‌ترین قسمت آکواریوم انزلی است. تونل آکواریوم تونلی ۴۰ متری است که ۲۰ متر اول آن متعلق به آبزیان گوشت‌خوار و 20 متر دیگرش متعلق به آبزیان گیاه‌خوار است. شما در سراسر این تونل، سفره ماهی‌هایی را خواهید دید که به دیواره‌های شیشه‌ای چسبیده‌اند. با حضور در این تونل، تجربه هیجان‌انگیز رویارویی با کوسه ماهی، انواع لاکپشت‌های دریایی، راس دم جادویی و دیگر گونه‌های مختلف رنگارنگ را خواهید داشت.

همچنین در یک بخش آکواریوم انزلی، محلی برای غذا دادن به ماهی‌ها وجود دارد. در این قسمت حوضچه‌هایی وجود دارند که انواع مختلف ماهی‌ها از جمله کوسه ماهی‌های بامبو و سفره ماهی‌ها در آن‌ها زندگی می‌کنند و شما می‌توانید به آن‌ها غذای مخصوص خودشان را بدهید. دادن غذا به ماهی‌ها تجربه متفاوتی است که حتماً به جزوی از خاطرات ماندگارتان تبدیل می‌شود. اگر از این بخش بازدید کردید، توصیه می‌کنیم تا غذا دادن به ماهی‌ها و به خصوص غذا دادن به ماهی‌های کوی که توسط شیشه شیر انجام می‌شود را تجربه کنید. همچنین در بخش آکواریوم‌های دیواری یک نمایش هیجان انگیز و جذاب غواصی وجود دارد. نمایشی که در آن شما شاهد شنا و بازی ماهی‌های رنگارنگ با غواص خواهید بود.

بخش پرندگان و خزندگان آکواریوم انزلی

همانطور که گفتیم، آکواریوم انزلی ۴ طبقه دارد. طبقه دوم این آکواریوم، مجموعه‌ای کوچک از گونه‌های مختلف پرندگان و خزندگان وجود دارند. یکی از خزندگان شاخصی که در این بخش قرار دارد، کروکودیل رودخانه نیل، دومین کروکودیل خطرناک جهان است.

اگر بخواهیم از میان پرندگان این مجموعه، چند گونه را برایتان معرفی کنیم، قطعاً باید به مرغ بهشتی، پرنده بومی آفریقا، اشاره کنیم. مرغ بهشتی از گیاهان و میوه‌های درختان تغذیه می‌کند. پرنده دیگری که باید به آن اشاره کنیم کاکادو، پرنده بومی استرالیا و فیلیپین، است. طوطی ماکائو، از زیباترین طوطی‌های جهان، که بومی آمریکای جنوبی است نیز در این قسمت آکواریوم قرار دارد.

باغ پرندگان انزلی

سایر بخش‌های تفریحی آکواریوم انزلی

جاذبه‌های آکواریوم انزلی فقط در موارد بالا خلاصه نمی‌شوند. در این مجموعه تفریحی چندین بخش مختلف از جمله شهربازی سرپوشیده، سینمای چند بعدی مدرن، سالن بیلیارد، سالن‌های بولینگ، سالن آمفی تئاتر نیز وجود دارند که باعث می‌شوند روزی خاطره‌ساز در این مجموعه برایتان رقم بخورد.

ساعات بازدید و آدرس آکواریم انزلی

بازدید این مجموعه در نیمه اول سال از ساعت 11 صبح تا 10 شب امکان‌پذیر است.

آدرس: گیلان، منطقه آزاد انزلی، کیلومتر 5 بلوار شهید فاتحی، فاز تجارت و گردشگری