ساخت ویلا در زمین شیب دار؛ لذت زندگی در ارتفاع

ویلاهای دنج و دوست‌داشتنی معمولا ویلاهایی هستند که در مناطق بکر جنگلی و خارج از شهر ساخته می‌شوند. به همین دلیل وجود زمین‌های شیب‌دار در منطقه امری بسیار طبیعی است. در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه ساخت ویلا در زمین شیب دار بپردازیم. این موضوع چالش‌برانگیز گاهی اوقات عده زیادی از ویلاسازان را از ساخت ویلا در مناطق ناهموار منصرف کرده است.

همه ما با هزینه‌های هنگفت ساخت ویلا و خاکبرداری و خاکریزی آشنا هستیم؛ بنابراین بهتر است تا حد امکان از خاکبرداری‌ها و خاکریزی‌های گسترده جلوگیری کنیم. نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که عده زیادی از مردم خواستار خرید زمین در شمال کشورمان هستند و می‌دانیم که شمال کشور از مناطق کوهستانی است. زمین‌ّهایی که در شمال خریداری می‌شوند ممکن است در دامنه کوه و یا تپه قرار گرفته باشد. به همین دلیل اگر قصد ساخت ویلا را دارید، ابتدا موقعیت زمین را به مهندس سازه و نقشه‌بردار نشان دهید. اولین کاری که مهندس باید انجام دهد، نقشه‌برداری دقیق و طراحی پلان با توجه به ارتفاع‌های موجود و درصد شیب زمین است.

ساخت ویلا در زمین های شیب دار

نکته بسیار مهمی که پس از نقشه‌برداری با آن مواجه خواهید شد، مقدار مصالح است. در نظر داشته باشید تراکم مصالح استفاده شده در مناطق شیب‌دار بالاتر از مناطق پست خواهد بود.

نکات مهم ساخت ویلا در مناطق شیب دار

همان‌طور که در ساخت ویلاهای معمولی باید به شرایط محیطی و متریال‌ها توجه کنیم؛ در ساخت ویلا در مناطق شیب دار نیز توجه به این موارد بسیار مهم و حیاتی است. پس از توجه به پلان‌های حاصل از نقشه‌برداری زمین و تعیین ارتفاع‌ها، نوبت به برآورد هزینه خاکبرداری و سازه می‌رسد.

گفتیم که بهتر است برای جلوگیری از هزینه‌های هنگفت برای خاکبرداری، پلان را به گونه‌ای طراحی کنیم که نیاز به خاکبرداری یا خاکریزی در سطح گسترده نباشد. از طرف دیگر جنس متریال باید دارای حداقل تراکم گرمایی باشد تا رطوبت درون آن باقی نماند.

دیگر موضوع حائزاهمیتی که معمولا به آن کم‌توجهی می‌شود بررسی فرسایش خاک است. زمین ویلا باید از نظر نوع خاک و پوشش گیاهی به طور بسیار دقیقی بررسی شود. اگر در زمینی که خریداری کرده‌اید پوشش گیاهی وجود نداشته باشد، این موضوع اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. برای پیشگیری از هرگونه بحران، بهتر است الگوهای متفاوت زهکشی را کاملا بررسی کرده و طبق نتایج به دست آمده اقدامات لازم را انجام دهید.

پلان ویلا در زمین شیب دار

می‌توانید انتخاب الگوی مناسب زهکشی را با کمک الگوبرداری از ساختمان‌های مجاور زمین‌تان انجام دهید. نحوه قرارگیری ویلا و طراحی سازه آن از نکات بسیار مهم در پروسه ساخت ویلا در زمین شیب دار است. ویلای شما به هیچ‌عنوان نباید با سطح و شیب هم‌راستا باشد. باید توجه داشته باشید که ساخت ویلا در زمین شیب‌دار مقاومت بالا و کافی در برابر حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله را می‌طلبد. در ساخت ویلا در زمین شیب دار رعایت تمام نکات گفته شده بسیار مهم است و این کار را اگر خودتان انجام می‌دهید باید حتما با اصول طراحی پلان آشنا شوید؛ اما اگر قصد دارید از یک مهندس معمار و سازه برای این کار کمک بگیرید حتما به سابقه کاری او توجه کنید. کمک گرفتن از مهندسین مجرب در تمام پروژه‌های معماری و عمرانی از جمله موارد بسیار مهمی است که امنیت جان و مال شما را تامین می‌کند.

برای جلوگیری از قرارنگرفتن تمام ویلا روی شیب زمین، بهتر است نسبت به صلاحدید مهندس سازه، در قسمت‌هایی از ویلا کنسول تعبیه شود. در این روش اجرای ویلا، قسمتی از ساختمان روی سطح هموار قرار می‌گیرد و بخش دیگر آن به صورت معلق با پایه‌های قوی کنسول می‌شود. برای امنیت بیشتر بهتر است، قسمت گسترده‌تری روی زمین قرار بگیرد اما در صورتی که شرایط سایت این امکان را به شما ندهد، نیاز به سیستم سازه‌ای قوی برای ایستایی و امنیت ویلایتان خواهید داشت.

چند نمونه از مزایای ساخت ویلا در زمین شیب دار

می‌دانیم که طراحی ویلا روی شیب نسبت به ویلاهایی که در سطوح هموار ساخته می‌شوند، سخت‌تر و چالش‌برانگیزتر است. در کنار تمام سختی‌ها مزایای بی‌نظیری نیز خواهد داشت که در سایر ویلاها نمی‌توان به آنها برخورد.

یکی از جذاب‌ترین مزایای این نوع از ویلاها، منظره بی‌نظیر آن است. قرارگیری ویلا در منطقه‌ای کوهستانی و میان جنگل‌ها، بی‌شک تجربه‌ای بی‌همتا از لذت و استراحت خواهد بود. به هیچ عنوان نباید فکر کنید، شیب‌دار بودن زمین نقطه ضعفی برای ملک و ویلای شماست. با سپردن کار ساخت و سازتان به یک مهندس سازه و معمار خوب، شیب زمین می‌تواند برای ویلای شما یک نقطه قوت تلقی شود.

محوطه سازی ویلا در زمین شیب دار

ساخت ویلا در زمین شیب دار، بی‌شک نمای بسیار جذابی خواهد داشت. به این ترتیب که بخشی از ویلا که ارتفاع کمی دارد، در قسمت مرتفع شیب و بخشی که دارای ارتفاع زیادی است در قمست پست شیب قرار می‌گیرد. همین تضاد و تعادل به وجود آمده، تاثیر مستقیمی روی نمای ویلا خواهدگذاشت.

همچنین می‌دانید که طراحی داخلی و دکوراسیون به اندازه طراحی نما و سازه مهم است. با داشتن یک طراحی داخلی زیبا و پنجره‌های جذاب سرتاسری می‌توانید بخشی از نمای داخلی ویلایتان را به نمای خارجی انتقال دهید. در حالت کلی می‌توانیم بگوییم هر پروژه عمرانی جذابیت‌ها و دردسرهای خاص خود را دارد که ساخت ویلا در زمین شیب دار نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما با داشتن یک تیم حرفه‌ای در این زمینه می‌توانید هم زیبایی ویلایتان و هم امنیت آن را تامین کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای ساخت و معماری ویلا در شمال

سخن آخر

همان‌طور که مشاهده کردید، در این مقاله به بررسی نحوه ساخت ویلا در زمین شیب دار پرداختیم. اطلاع از جزئیات این کار نیازمند کمک گرفتن از مشاورین و مهندسین مجرب است. تیم تخصصی میلاد مسکن با سالها تجربه در زمین خرید و فروش و ساخت انواع ویلا در شمال کشور، آماده خدمت‌رسانی به شما عزیزان است. از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت می‌توانید با مشاوران تیم ما تماس گرفته و اولین قدم برای ساخت یک ویلای رویایی را بردارید.