نظافت ویلا: ضدعفونی و شستشو ویلا در روزهای کرونایی

در چند ماه اخیر بیماری کویید 19 یا همان کرونا روند زندگی عادی تمامی مردم جهان را تغییر داده است. این روزها در جیب و یا کیف اکثر افراد، الکل ضدعفونی‌کننده به چشم می‌خورد. بنا به شرایط خاص و اضطراری امروزی، مردم به هر محلی که می‌رسند، ابتدا آن‌جا را ضدعفونی کرده و سپس به کار و زندگی خود ادامه می‌دهند. ویلاها نیز از این موضوع مستثنی نیستند. امروزه هر فردی که ویلایی را خریداری یا اجاره کند، در وهله اول شروع به ضدعفونی کردن تمامی بخش‌های آن خواهد کرد؛ زیرا با این کار سطوح آلوده پاک شده و احتمال ابتلا به بیماری کرونا کاهش می‌یابد. پس برای حفظ سلامتی‌تان بهتر است تا توجه ویژه‌ای به نظافت ویلا خود داشته باشید.

چگونه به نظافت ویلا بپردازیم؟

به نظر شما چگونه می‌توان ویلا را از تمامی آلودگی‌ها پاک کرد؟ در این مطلب قصد داریم تا به این موضوع پرداخته و راه و روش‌های مختلف برای پاکیزه ساختن هر بخش از ویلا را به شما ارائه دهیم.

تذکر مهم: توصیه می‌کنیم که در این شرایط و روزهای خاص، از سفرهای غیرضروری خودداری کنید. هدف از نوشتن این مقاله، آموزش نظافت و ضدعفونی ویلا برای افرادی است که به دلایل کاری و یا شخصی ناچار به سفر و اقامت در ویلا هستند.

نظافت آشپزخانه ویلا

نظافت آشپزخانه ویلا از ویروس کرونا

از همان اولین روزهای شروع بیماری کرونا، همه متخصصان و پزشکان تاکید بر شستشوی مداوم دست‌ها داشتند. حال فرض کنید که شما در آشپزخانه‌ای کثیف و آلوده اقدام به شستشوی دست‌هایتان می‌کنید؛ مسلم است که تاثیر این کار شما در چنین محلی خیلی کم خواهد بود. بنابراین، توصیه می‌کنیم که همواره نظافت ویلا و آشپزخانه آن را جدی بگیرید.

برای نظافت آشپزخانه ابتدا بهتر است از سینک ظرف‌شویی شروع کنید. باور کردنش سخت است، اما سینک آشپزخانه شما دارای باکتری‌های بیشتری نسبت به سرویس بهداشتی ویلای‌تان است. دست‌هایتان را بشورید و با یک ضدعفونی‌کننده سینک ظرفشویی را به خوبی تمیز کنید. ضدعفونی شیرآلات آشپزخانه را فراموش نکنید! معمولاً ما شیرآب را باز کرده و سپس دست‌هایمان را می‌شوریم. از این رو، شیرآلات آشپزخانه بیشترین آلودگی را به خود جذب می‌کنند. پیش از بستن شیر آب، آن را ضدعفونی کرده و سپس ببندید. این موضوع به نظر پیش‌پا افتاده به نظر می‌رسد، اما مطمئن باشید که با همین امر ساده به طور قابل توجهی بیماری را از خود دور می‌کنید.

در مرحله بعدی، از سمت راست اجاق گاز شروع به تمیزکاری کرده و در جهت عقربه‌های ساعت حرکت کنید. اجاق گاز به طور معمول کثیف‌ترین قسمت آشپزخانه است. در هر اقدام به آشپزی اجاق گاز آلوده شده و لازم است که آن را تمیز کرد. با این کار از انتشار کثیفی و آلودگی به سایر بخش‌های آشپزخانه نیز جلوگیری می‌کنید. امروزه پاک‌کننده‌ها و ضدعفونی‌کننده‌های بسیار خوبی روی کار آمده که امر تمیزکاری را برای شما آسان کرده‌اند.

سطوح کابینت‌ها نیز مرحله آخر نظافت آشپزخانه است. سطوح کابینت‌ها را می‌توانید با مایع ضدعفونی‌کننده چندمنظوره به خوبی پاک کنید. البته برای انتخاب مناسب‌ترین پاک‌کننده باید جنس کابینت‌های ویلا را در نظر بگیرید. معمولاً کابینت‌های ویلاهای شمال از چوب ساخته می‌شود. در این صورت لازم است تا ضدعفونی‌کننده مناسب آن را تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: اجاره ویلا در شمال: بررسی نکات ساده‌ای که نباید فراموش کنید

نظافت پذیرایی ویلا

نظافت پذیرایی ویلا از کرونا

وسیله‌ای که در پذیرایی ویلا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، مبلمان است. از این رو تمیزکاری مبلمان به خصوص در ویلاهای اجاره‌ای بسیار مهم خواهد بود. روزانه ممکن است افراد زیادی به این ویلا رفت‌وآمد داشته باشند؛ افرادی که احتمال دارد به بیماری کرونا مبتلا بوده و ناقل باشند. از این رو، لازم است که حتماً مبلمان و سایر المان‌های پذیرایی را به خوبی ضدعفونی کرد. المان‌هایی مانند میز تلویزیون و غیره به راحتی با یک پاک‌کننده مناسب ضدعفونی شوند. اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان مبل‌ها را ضدعفونی کرد؟

برای ضدعفونی و نظافت مبلمان ویلا می‌توانید به سه روش زیر عمل کنید:

  • استفاده از دستگاه‌های بخارشوی بهترین راه برای شستشوی مبلمان است. گفته می‌شود که آلودگی‌های کرونا در مقابل گرمای زیاد مقاومت کمی دارند. بنابراین، اگر از بخارشوی استفاده کنید، گرمای آن همانند الکل ضدعفونی‌کننده عمل می‌کند. علاوه بر این، با این روش سایر آلودگی‌های سطح مبلمان از بین می‌روند. بخارشو وسیله نسبتاً جاگیری است. اما در صورت امکان توصیه می‌کنیم تا در هنگام سفر در این ایام، یک بخارشو به همراه داشته باشید.
  • ترکیب سرکه، ریکا و آب نیز می‌تواند راه‌حل خوبی برای تمیز کردن مبلمان باشد. دستمال مناسبی را به این ترکیب آغشته کرده و روی سطوح مبلمان بکشید.
  • یک آستر بر روی مبل‌ها بکشید. اگر ویلایی را اجاره کرده‌اید ولی موراد ذکر شده در بالا در دسترس‌تان نیست، بهتر است بهترین راه کشیدن یک آستر یا ملافه بر روی مبلمان است. پس از تحویل ویلا نیز ملافه‌ها را بشویید.

در نظافت ویلا توجه ویژه‌ای به کفپوش‌ها نیز داشته باشید. کف اتاق‌ها، آشپزخانه و پذیرایی را با یک طی و مواد ضدعفونی‌کننده خوب تمیز کنید. در غیر این صورت، پیشنهاد می‌کنیم دمپایی یا کفش مناسب منزل به همراه داشته و همواره با آن‌ها در ویلا قدم بزنید.

نظافت سرویس بهداشتی

نظافت سرویس بهداشتی در کرونا

برای نظافت ویلا و سرویس بهداشتی آن، ابتدا درب سرویس‌های بهداشتی را ضدعفونی کنید. برای این کار می‌توانید با الکل یا ترکیب ریکا، آب و وایتکس انجام دهید. به هیچ عنوان پاک کردن دستگیره درب را فراموش نکنید. سپس سینک دستشویی و شیرآلات را نیز همانند سینک ظرفشویی عمل کرده و با دقت تمیز کنید. مواد ضدعفونی‌کننده مناسب را در کاسه توالت بریزید. ماده را دورتادور آن بریزید و اجازه دهید دقایقی ماده بر روی سطح توالت بماند. سپس آبکشی کنید.

نظافت اتاق‌خواب‌ها

نظافت ویلا

اگر ویلا متعلق به خودتان است، مرتباً ملافه‌های تخت‌خواب و روتختی‌شان را بشورید. می‌توانید در حد بسیار کمی وایتکس به مواد شوینده آن‌ها اضافه کنید تا حین شستشو ضدعفونی نیز شوند. اما اگر در ویلا اجاره‌ای اقامت دارید، بهترین و به‌صرفه‌ترین روش تعویض ملافه‌هاست. هنگام سفر ملافه‌هایی را به همراه داشته و در ویلا آن‌ها را جایگزین ملافه‌های اصلی تخت‌خواب کنید. در نهایت، به هنگام خروج از ویلا آن‌ها را شسته و یا دور اندازید. اگر المان‌های دیگری مانند کمد لباس یا پاتختی هم در اتاق خواب وجود دارد، با ضدعفونی‌کننده‌های مناسب آن‌ها را پاک کنید.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون داخلی ویلا خود را به بهترین شکل طراحی کنید

ضدعفونی و نظافت ویلا در سفرهای کرونایی

همان‌طور که گفتیم، کرونا نحوه زندگی همه ما را تغییر داده است. در واقع، جزوی از زندگی ما شده و باید آن را جدی بگیریم. این امر میسر نیست مگر با رعایت بهداشت و ضدعفونی کردن سطوح پرکاربرد در ویلا یا منزل. در این مطلب چگونگی نظافت هر بخش از ویلا را بازگو کرده و نکاتی را یادآور شدیم. امیدواریم توانسته باشیم شما را در راستای حفظ سلامتی‌تان در سفر راهنمایی کنیم. البته ناگفته نماند که خرید یا اجاره ویلا از شیوه‌های مطمئن می‌تواند خیال شما را از بابت امنیت و پاکیزگی ویلا راحت کند.

به نظر شما با چه روش‌های دیگری می‌توان ویلا را ضدعفونی کرد؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.