خرید ویلا با وام بانکی: بررسی شرایط خرید ویلا با ساده‌ترین روش ممکن

23 شهریور 1399 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا , قوانین

این روزها عده زیادی از مردم خواهان خرید ویلا، به ویژه در شهرهای شمالی کشور هستند. همانطور که می‌دانید با افزایش قیمت ملک در ایران، قیمت ویلا نیز افزایش چشمگیری داشته است. بنابراین عده‌ای برای تهیه بودجه لازم، به دنبال راه‌هایی برای خرید ویلا با وام بانکی هستند.

طبق دستورالعمل‌های بانک مرکزی ایران، تمامی بانک‌ها موظف‌اند تسهیلاتی ویژه برای خرید مسکن یا ویلا در اختیار مشتریان خود قرار دهند. البته به دلیل خدمات گوناگون و فعالیت‌های جانبی که بانک‌ها با آن‌ها مشغول‌اند، بسیاری امکان پرداخت وام برای خرید ویلا و مسکن را ندارند. بهترین بانکی که امکان خرید ویلا و مسکن با وام بانکی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد بانک مسکن است. لازم به ذکر است که این بانک شرایط خاصی برای پرداخت وام داشته و تنها برای افراد واجد شرایط وام موردنظر تعلق خواهد گرفت.

در این مقاله، شرایط و مراحل خرید ویلا با وام بانکی را به شما ارائه خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ویلای ارزان در شمال: معرفی شهرهای مناسب و نکات مهم برای کوتاه شدن دست کلاه‌برداران!

خرید ویلا با وام بانکی

خرید ویلا با وام بانکی

یکی از بهترین روش‌های خرید ویلا (درصورتی که توان مالی برای پرداخت تمام هزینه به صورت یکجا را ندارید) دریافت وام‌های کم‌بهره بانکی است. اما باید در نظر داشته باشید که هر نوع وام بانکی نیز به درد خرید ویلا نمی‌خورد. وام‌های گوناگونی در بانک‌ها وجود دارد که قبل از هرگونه اقدام، ابتدا باید با تمام جزئیات و شرایط آن‌ها آشنا شوید.

در صورتی که آشنایی کامل و جامعی با انواع وام‌های بانکی نداشته باشید، ممکن است با یک انتخاب اشتباه کوچک خسارات فراوانی را تحمل کرده و به هدف خود، یعنی خرید ویلا، نیز نرسید. بنابراین بهتر است برای دریافت وام، بانک‌هایی را انتخاب کنید که بهره یا سود پایینی برای خرید ویلا یا سرمایه‌گذاری در زمین دارند.

وام مسکن

امروزه کمتر کسی ممکن است با وام مسکن و شرایط دریافت و بازپرداخت آن غریبه باشد. همانطور که می‌دانید، شما می‌توانید با وام مسکن، یک آپارتمان در داخل شهر و یا ویلایی در شهرهای زیبای شمال بخرید. دغدغه همیشگی افرادی که برای دریافت وام‌های بانکی اقدام می‌کنند، اطلاع از سود وام و شرایط آن است.

در حال حاضر سود وامی که شما از بانک مسکن دریافت خواهید کرد، هفده و نیم درصد بوده و مدت زمان پرداخت آن حدود 140 ماه است. البته لازم به ذکر است هنگامی که تصمیم قطعی برای خرید ویلا با وام بانکی گرفتید، برای دانستن جزئیات این شرایط به بانک مسکن مراجعه کنید. زیرا شرایط وام مسکن برای افرادی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند با افرادی که در شهرهای کوچک ساکن‌اند متفاوت بوده ومقدار وامی که به این دو دسته تعلق می‌گیرد گوناگون است.

انواع وام مسکن

همانطور که گفته شد مناسب‌ترین بانک برای دریافت وام ویلا، مسکن یا آپارتمان، بانک مسکن است. اخذ وام مسکن از این بانک به دو روش امکان‌پذیر است.

  1. وام صندوق پس‌انداز مسکن
  2. وام با خرید “اوراق گواهی حق تقدم”

چه کسانی می‌توانند وام مسکن دریافت کنند؟

همانطور که گفتیم، وام مسکن بر دو نوع است. بنابراین برای گرفتن وامی تحت عنوان وام مسکن، یا باید اوراق بهادار از بانک تهیه کنید و یا حساب پس‌انداز بانک مسکن داشته باشید. حال به بررسی دقیق‌تر این دو نوع وام می‌پردازیم.

وام نوع اول؛ وام صندوق پس‌انداز

 همانطور که از نامش پیداست برای دریافت این وام شما باید حسابی در بانک مسکن داشته باشید. این وام تنها برای افراد بالای 18 سالی که دارای شغل و درآمد مستقل هستند، تعلق می‌گیرد. برای دریافت این وام از بانک مسکن، مهم‌ترین شرط داشتن شغل و درآمد مناسب برای تضمین پرداخت ماهانه اقساط است.

نکته مهم دیگری که باید در نظر بگیرید این است که تنها به اولین درخواستتان برای اخذ وام ترتیب اثر داده خواهد شد؛ یعنی اگر قبلا وام مسکنی جهت خرید ویلا یا ساختمان دریافت کرده باشید، این وام برای بار دوم به شما تعلق نمی‌گیرد.

علاوه بر آن پیش از درخواست وام، ضروری است که هیچ‌گونه تسهیلات یا وام باز و یا چک برگشتی در هیچ بانکی نداشته باشید. در واقع وام مسکن برای کسانی است که می‌خواهند برای اولین بار خانه بخرند، با وجود این هر از چندگاهی وام‌هایی جهت مرمت و بازسازی ویلاها و ساختمان‌ها نیز در نظر گرفته می‌شود. برای دریافت وام مسکن، مجرد یا متاهل بودنتان مهم نیست، تنها باید شرایط گفته شده را داشته باشید. در این صورت از این اقدام قادر به خرید ویلا با وام بانکی خواهید بود.

انواع وام برای خرید ویلا

وام نوع دوم؛ وام اوراق بهادار

این نوع از وام‌ها را با نام وام اوراق مسکن نیز می‌شناسند. وام اوراق مسکن یکی از سریع‌ترین نوع وام‌ها از لحاظ اقدام تا پرداخت بوده و بدون نیاز به نوبت می‌توانید آن را دریافت کنید.

برای دریافت وام اوراق مسکن، نسبت به مقدار مبلغی که مدنظرتان است، باید اوراق بهادار تهیه کنید. لازم است برای هر 500.000 تومان، یک برگ اوراق خریداری کنید. قیمت هر برگ از اوراق حدود 75.000 تومان است. برای مثال فردی که قصد دریافت وام 70 میلیون تومانی را دارد، باید 140 برگ اوراق خریداری کند و هزینه‌ای حدود 10 میلیون تومان پرداخت کند.

برای خرید کدام ویلاها می‌توانیم از وام صندوق پس‌انداز مسکن استفاده کنیم؟

براساس قوانین موجود، تنها زمانی می‌توانید یک ویلا یا ملک را با وام بانکی بخرید که ملک موردنظرتان، خارج از محدوده خدمات شهری قرار نگرفته باشد و همچنین قیمت این ویلا حداقل 90 درصد مبلغ وام باشد. از دیگر شرایط خرید ویلا با وام بانکی این است که، نباید از صدور ساخت یا پروانه این ملک بیش از 15 سال گذشته باشد.

قبل از تمامی شرایط گفته شده، ملک باید طبق آیین‌نامه 2800 از هر نظر استاندارد بوده و شرایط تعیین شده و آیین‌نامه ساخت، مانند استحکام مناسب در ساخت، کاملا رعایت شده باشد.

بعد از دانستن تمامی مراحل اگر همچنان قصد خرید ویلا با وام بانکی را دارید لازم است برای دریافت این وام مراحل زیر را طی کنید:

  1. اولین قدم برای دریافت وام مسکن، مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن و افتتاح یک حساب پس‌انداز است.
  2. برای دریافت وام، باید صبر کنید تا یک سال (دو دوره 6 ماهه) از افتتاح حساب‌تان بگذرد.
  3. تمامی بدهی‌های بانکی‌تان را که موعدشان فرارسیده، تسویه کنید.
  4. مدرکی مانند فیش حقوقی، حکم استخدامی یا گردش حساب بانکی برای اثبات توانایی شما در پرداخت اقساط باید به بانک ارائه گردد.
  5. اگر به هر دلیلی نتوانستید از وام حساب پس‌اندازتان استفاده نمایید، می‌توانید از سود سپرده آن در کوتاه مدت بهره‌مند شوید.
  6. همانطور که گفتیم، میزان وامی که به شما تعلق می‌گیرد به تناسب کارکرد سپرده شما و شهری است که در آن قصد خرید مسکن و ویلا دارید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ویلا: بررسی نکات مهم برای یک انتخاب هوشمندانه و مطمئن

شرایط دریافت وام خرید ویلا با وام بانکی برای افراد مجرد و متاهل

همان‌طور که اشاره کردیم، برای افراد مجرد نیز امکان دریافت وام مسکن و خرید ویلا با وام بانکی وجود دارد؛ اما مبلغ وامی که متاهلان می‌توانند دریافت کنند، بیشتر از مبلغ وام انفرادی برای مجردهاست. در نهایت می‌توان گفت، اخذ وام در انجام بسیاری از کارها مانند خرید ویلا و مسکن بسیار کارآمد است. اما همانطور که گفته شد انتخاب وام با نرخ بهره بالا برای خرید ویلا کاری بسیار نادرست است. بهتر است با تحقیق و اطلاعات کافی اقدام به اخذ وام کم بهره کنید.

امیدواریم مطالعه این مطلب اطلاعات مفیدی در مورد خرید ویلا با وام بانکی در اختیار شما گذاشته باشد. برای تصمیم‌گیری بهتر جهت اخذ وام با کم‌ترین بهره و خرید ویلا با بهترین شرایط در شهرهای زیبای استان گیلان، از طریق پل‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با کارشناسان مجموعه میلاد مسکن در تماس باشید.