سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال: چگونه یک سرمایه‌گذاری موفق داشته باشیم؟

28 اردیبهشت 1399 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا

عدم ثبات ارزش ریالی و تورم بالای جامعه باعث شده تا اغلب مردم اقدام به سرمایه‌گذاری از طریق مختلفی کنند. یکی از محبوب‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری، خرید زمین در مناطق در حال رشد است. برای مثال برخی شهرهای کوچک در شمال کشور می‌توانند به عنوان یک سرمایه مطمئن خریداری و استفاده شوند. اما خرید زمین می‌تواند به عنوان یک سرمایه‌گذاری مطمئن و سودآور محسوب شود؟ در این مطلب قصد داریم تا مزایا، معایب و همچنین نکات مهم سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال کشور را بررسی کنیم.

سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال: یک روش مطمئن یا خطرناک؟

زمین‌های سرسبز و خوش آب‌وهوای شهرهای شمالی کشور علاوه بر طبیعت بکر خود، از لحاظ سرمایه‌گذاری نیز یک گزینه مناسب به نظر می‌رسند. در سال‌های اخیر، کاهش ارزش ریالی کشور باعث شد تا قیمت زمین و املاک به صورت انفجاری افزایش یابد. در نتیجه بسیاری از مردم به جای پس‌انداز پول نقد در بانک‌ها، اقدام به خرید زمین کردند. اما خرید زمین و برنامه‌ریزی برای کسب درآمد از آن همیشه هم نتیجه‌بخش نخواهد بود! برای روشن‌تر شدن هرچه بیشتر این موضوع، بهتر است تا معایب و مزایای خرید زمین در شمال به عنوان یک سرمایه‌گذاری را مورد بررسی قرار دهیم.

خرید زمین در شمال

مزایای سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال

هر سرمایه‌گذاری اصولی و با برنامه صحیح می‌تواند بسیار موفقیت‌آمیز باشد. این موضوع در مورد خرید زمین در شمال کشور نیز صدق می‌کند. پس اگر به صورت اصولی و صحیح به دنبال این گونه از سرمایه‌گذاری هستید، مزایای زیر شامل حالتان خواهد شد:

افزایش سریع ارزش دارایی

با افزایش قیمت عمومی املاک، قیمت زمین در شمال نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، در شرایط ثبات قیمت مسکن نیز زمین‌ها و ویلاهای شهرهای شمالی افزایش قیمت را تجربه می‌کنند. به همین دلیل با خرید ویلا و یا زمین در شمال کشور می‌توانید از ارزش دارایی‌های خود محافظت کنید. اما برای اطمینان از این موضوع، لازم است تا تمام نکات مهم در هنگام خرید را در نظر داشته و با چشمانی باز تصمیم‌گیری کنید.

کسب درآمد با ساخت و فروش ویلا

زمین‌های بایر و خالی شهرهای شمالی از لحاظ هزینه نسبت به زمین‌های ویلایی بسیار مقرون‌به‌صرفه هستند. در نتیجه اگر قصد سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال کشور را دارید، می‌توانید با خرید یک زمین خالی و ساخت ویلا بر روی آن، سرمایه خود را چند برابر کنید. در صورتی که سرمایه شما برای ساخت یک ویلا کافی نیست، برای تأمین هزینه‌های آن می‌توانید از سرمایه‌گذاران کمک گرفته و پس از فروش زمین، هزینه به دست آمده از فروش زمین را با درصدهای از پیش تعیین شده، با یکدیگر تقسیم کنید. با ادامه این روند قادر خواهید بود تا در مدت کوتاهی، سرمایه خود را چند برابر کنید.

کسب درآمد با ساخت و اجاره ویلا

اگر فرآیندهای طولانی و خسته‌کننده خرید زمین، کسب مجوزهای لازم و ساخت ویلا برای شما قابل تحمل نیست، می‌توانید پس از ساخت ویلا بر روی زمین خود، آن را اجاره دهید. اجاره ویلا در شمال یکی از کسب‌وکارهای پرسودی است که در تمامی فصول سال و به ویژه در فصل‌های داغ مسافرت می‌تواند درآمد بالایی را برای شما فراهم کند.

ساخت و اجاره ویلا در شمال

معایب سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال

خرید زمین همیشه هم سودآور و مطمئن نیست. هر سرمایه‌گذاری ریسک‌های مربوط به خود را دارد. اگر بدون کسب اطلاعات لازم اقدام به خرید زمین برای سرمایه گذاری کنید، ممکن است مشکلات زیادی در مسیر شما سبز شوند. برخی از مهم‌ترین معایب خرید زمین در شمال عبارت‌اند از:

هزینه‌های جانبی بالا

برخی در هنگام خرید زمین در شهرهای شمالی، تنها هزینه اصلی متراژ زمین را در نظر می‌گیرند. در حالی که هزینه‌های جانبی خرید زمین و ساخت و نگه‌داری از ویلا گاهی بسیار بیشتر از حد تصور و انتظار است. اگر قصد طی کردن چنین مسیری را دارید، همواره باید قسمتی از بودجه خود را برای هزینه‌هایی مانند مالیات، عوارض، نگه‌داری و تعمیر ویلا (در صورت اجاره دادن آن) و سایر هزینه‌های جانبی اختصاص دهید.

نیاز به پول نقد برای تأمین هزینه‌ها

وابستگی به هزینه‌های اجاره و فروش ویلا برای تأمین هزینه‌های اولیه یک اشتباه بدون چون و چراست! پس اگر در تأمین هزینه‌های اولیه خود حساب ویژه‌ای بر روی درآمد حاصل از فروش و اجاره ویلا باز کرده‌اید، ممکن است به یک بحران و ورشکستگی مالی دچار شوید. این مسئله می‌تواند دلایل مختلفی مانند کاهش قیمت زمین، خالی ماندن ملک به مدت طولانی و یا دلایل مشابه دیگری داشته باشد. پس پیش از سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال، از توان کافی برای تأمین هزینه و یا پرداخت اقساط مربوط به آن مطمئن شوید.

مشکلات مربوط به اجاره دادن ویلا

یافتن یک مستأجر مناسب و اجاره ویلا یکی دیگر از مشکلات رایج سرمایه‌گذاران است. برای اجاره دادن زمین، شما نیازمند سفرهای مکرر به شهر ویلای خود خواهید بود. از طرفی سپردن دارایی باارزش به دست بنگاه‌های ناآشنا نیز خطرات خاص خود را دارد. اگر قصد سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال کشور را دارید، بسترهای مطمئن و معتبر فروش و اجاره ویلا را بشناسید.

معایب اجاره ویلا در شمال

نکات مهم برای خرید زمین در شمال کشور

همان‌طور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، خرید زمین به عنوان سرمایه‌گذاری باید با اطلاعات کافی و چشمان باز صورت گیرد. اگر در خرید زمین به نکات ساده و کوچکی توجه کنید، می‌توانید شاهد رشد بسیار بالای سرمایه خود باشید. در ادامه به بررسی برخی از این نکات می‌پردازیم:

کسب اطلاعات در مورد منطقه مورد نظر

یک انتخاب آگاهانه می‌تواند تفاوت‌ها را رقم بزند. توصیه می‌کنیم تا پیش از خرید زمین در شمال، حتماً در مورد منطقه مورد نظر خود تحقیق کرده و تصمیم دقیق‌تری بگیرید. برای مثال احداث جاده و یا پروژه‌های مسکونی و تجاری در نزدیکی منطقه مورد نظر شما می‌تواند افزایش چندین برابری ارزش زمین در آینده را تضمین کند. علاوه بر این برخورداری از امتیازات آب، برق و گاز نیز در میزان رشد ارزش منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

توجه به نرخ معاملات و عدم گرفتاری در دام حباب قیمت

 یکی دیگر از مسائل مهمی که در سرمایه گذاری با خرید زمین اهمیت دارد، توجه به نمودار ارزش زمین در طول زمان است. برای مثال اگر با بررسی نمودار متوجه رشد بی‌رویه و نامعقول هزینه زمین در منطقه مورد نظر خود شدید، باید در خرید آن کمی احتیاط کنید. زیرا در چنین شرایطی ممکن است قیمت زمین دچار حباب شده و در مدت کوتاهی از ارزش آن به شدت کاسته شود. تشخیص حباب قیمت پیش از خرید زمین کار دشواری نیست. برای این کار تنها لازم است تا نمودار ارزش زمین‌های منطقه در یک بازه زمانی مشخص را بررسی کرده و آن را با تورم سالیانه و میزان رشد ارزش زمین در سایر نقاط ایران مقایسه کنید.

پیش‌بینی هزینه‌ها و آمادگی برای موارد خاص

برای خرید زمین در شمال باید بدبینانه‌ترین پیش‌بینی ممکن را در خصوص افزایش هزینه‌های آشکار و پنهان انجام دهید. این مسئله باعث خواهد شد تا در ادامه با خیال آسوده‌تری در مورد خرید زمین مورد نظر خود تصمیم‌گیری کنید. علاوه بر هزینه‌های پیش‌بینی شده، همواره درصد مشخصی از بودجه خود را نیز برای موارد غیرقابل پیش‌بینی اختصاص دهید.

سرمایه‌گذاری‌های کوچک و مطمئن

اگر برای اولین بار قصد سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال کشور را دارید، توصیه می‌کنیم تا مسیر خود را با پروژه‌های کوچک و مطمئن آغاز کنید. برای این منظور می‌توانید سرمایه‌گذاری خود را در شهرهای شناخته شده و در متراژ کوچک‌تری آغاز کنید. همچنین استفاده از طرح‌های پیش‌فروش ویلا و واحدهای مسکونی به شرط تحقیق و کسب اطلاعات لازم در خصوص موفقیت آن‌ها می‌تواند گزینه مطمئنی برای یک سرمایه‌گذاری باشد.

بهترین موقعیت‌های خرید زمین در شمال در میلادمسکن

شناسایی شهرهای کوچک و با ظرفیت رشد بالا

برخی از شهرهای کوچک و کمتر شناخته شده در شمال کشور از ظرفیت بسیار بالایی برای رشد قیمت برخوردارند. با تحقیق و شناسایی این شهرهای کوچک، می‌توانید یک سرمایه‌گذاری کم خطر و با احتمال موفقیت بالا انجام دهید. توجه به نکاتی همچون تغییرات قیمت، میزان پیشرفت مناطق مسکونی، فاصله با دریا و یا مناطق بکر جنگلی می‌تواند در تخمین رشد ارزش یک منطقه مفید باشد.

شهرهای شمال

سرمایه‌گذاری خوش آب‌وهوا!

در این مطلب به بررسی معایب و مزایای سرمایه‌ گذاری با خرید زمین در شمال کشور پرداختیم و برخی از نکات مهم در این مسیر را به شما ارائه کردیم. سرمایه‌گذاری با خرید و فروش زمین و مسکن می‌تواند یک روش موفق در حفظ و افزایش دارایی و سرمایه باشد؛ به شرطی که در این مسیر با عجله تصمیم‌گیری نکرده و با دقت در مورد تمامی گزینه‌های پیش روی خود تحقیق و ارزیابی کنید.