ویژگی خانه های روستایی مازنداران؛ دلیل اصلی جذابیت این خانه‌ها چیست؟

از قدیمی‌ترین جذابیت‌ها در معماری هر منطقه، خانه‌های روستایی است که با گذر زمان و توسعه شهرنشینی، اصالت و جذابیت‌شان را حفظ کرده‌اند. خانه‌های روستایی در تمام نقاط ایران جذابیت‌های خاص خودشان را دارند؛ اما نوار ساحلی دریای خزر نمونه‌هایی از زیباترین خانه‌های روستایی را در خود جای داده است. هوای معتدل، مرطوب و پربارش از مهم‌ترین ویژگی خانه های روستایی مازنداران و سایر شهرهای شمال کشور است.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای سفر به شمال هستید؛  توصیه می‌کنیم بازدید از روستاهای جذاب منطقه و اجاره خانه‌های روستایی برای اقامت چندروزه را فراموش نکنید. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با منحصربفردترین ویژگی خانه‌های روستایی در مازندران آشنا کرده و گشتی در اعماق معماری این روستاها بزنیم؛ اگر رویای زندگی در خانه‌هایی با سبک سنتی و بی‌آلایش روستایی را دارید، همراه ما باشید!

ویژگی خانه های روستایی

زیباترین خانه‌ها در شمال ایران

نحوه معماری و ساخت انواع خانه‌‌های روستایی در استان‌‌های مازندران و گیلان، زمینه را برای جذب گردشگران و سرمایه‌گذاری فراهم کرده است. شاید تعجب کنید اما مناطقی در ارتفاعات استان مازندران وجود دارند که جزو دهکده‌های محلی محسوب می‌شوند. شما می‌توانید با مراجعه به این ارتفاعات از تماشای انواع خانه‌های روستایی در ابعاد بزرگ و کوچک در قالب یک بافت کاملا روستایی، لذت ببرید.

ازجمله زیباترین روستاهایی که با معماری خاص خانه‌هایش توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند، روستای منحصربفرد کندلوس است. می‌دانید که مشخصه اصلی کندلوس قدمت تاریخی آن در ایران است؛ به همین دلیل شما می‌توانید با گذر از کوچه‌های این روستا گذری در تاریخ ایران و نحوه معماری آن داشته باشید. البته کندلوس تنها نمونه‌ای از چندین و چند روستای جذاب استان مازندران است. همیشه در بین دوستان و اطرافیان عده زیادی رویای زندگی در روستا برای دوران بازنشستگی و پیری‌شان را در سر دارند؛ با توجه به محدودتر شدن مناطق بکر استان‌های شمالی و سرمایه‌گذاری‌های بی‌شماری که در آنجا صورت می‌گیرد؛ اگر شما هم به فکر خرید یک خانه روستایی و گذراندن تعطیلات و یا زندگی در آن هستید، بهتر است کمی عجله کنید.

بیشنتر بخوانید: ۱۰ مورد از بهترین جاهای بکر شمال که ارزش دیدن دارند!

عکس خانه های روستایی

ویژگی خانه های روستایی مازنداران و شمال کشور

از آنجایی که میزان رطوبت و بارندگی در دامنه کوه البرز و در اطراف دریای خزر بسیار زیاد است، معماری خانه‌های روستایی در اینت مناطق نیز باید کاملا سازگار با شرایط اقلیمی و منطقه‌ای باشد. بارزترین ویژگی ویژگی خانه های روستایی مازنداران و گیلان، کوتاهی دیوار و سقف‌های شیبدار آن‌هاست. می‌دانیم که سقف‌های شیروانی هنگام بارش باران و برف، بار وارد شده به سقف را کم کرده و آن را به سمت ناودانی‌های خاصی که جهت تخلیه و خروج آب باران و برف ساخته شده‌اند، هدایت می‌کند.

نکته جالب در مورد معماری خانه روستایی منطقه‌ی شمال کشور این است که معمولاً این خانه‌ها بدون زیرزمین ساخته می‌شوند؛ چون ممکن است آب باران به پایین خانه نفوذ کرده  و تهدیدی برای سست شدن فونداسیون بنا باشد. معمولاً در معماری زیباترین خانه‌های روستایی در شمال کشور از مصالح طبیعی مانند چوب، سنگ، ساقه‌های گیاهان و خشت استفاده می‌شود. همین سبک معماری  و مصالح بومی استفاده شده، موجب می‌شود از فاصله دور بتوانید به سادگی بافت روستایی شمال کشور را مشاهده کنید.

بافت روستایی استان‌های مازندران و گیلان نه تنها سبک خاصی از معماری را معرفی می‌کند، بلکه جذابیت‌های زندگی روستایی را نیز به بهترین نحو ممکن به رخ می‌کشد. مردم محلی با صمیمیتی وصف نشدنی در کنار هم زندگی می‌کنند، یکدیگر را می‌شناسند و از حال هم باخبرند. آرامش خاطر و دوری از هیاهوی شهرهای بزرگ، بهترین وجه زندگی در روستاهای محور دریای خزر است.

بیشتر بخوانید:  بهترین شهر شمال برای خرید زمین کجاست؟ بررسی شهرهای شمال برای خرید زمین

چندگانگی اقلیمی مازندران، شیوه‌ی زندگی و معیشتی گوناگونی را برای ساکنان بخش‌های مختلف آن به وجود آورده؛ اما نتوانسته پیوندهای فرهنگی آن‌ها را بر هم زده و روحیاتی متفاوت از یکدیگر برایشان بسازد. روحیات مردم در شهر و روستا یکسان است و به جهت پیروی از سنت‌ها، تفاوتی میان آنها احساس نمی‌شود. این روح بلند و تفکر اجتماعی، زندگی شیرین و لذت‌بخشی را برای ساکنان این خطه از کشورمان رقم زده و ویژگی‌های بارزی را در رفتار آنان به وجود آورده است.

اغلب شرایط زندگی در خانه‌های روستایی مازندران و شمال کشور، در فصل تابستان آسان‌تر است. ازجمله جذاب‌ترین ویژگی خانه های روستایی مازندران تردد در مسیرهای سرسبز و قدم زدن در مزرعه‌های جذاب اطراف است. در هر صورت زندگی در روستا و خانه‌های روستایی هیجان و لطف خاص خود را دارد. اگر شما به دنبال یک تجربه متفاوت در تعطیلات در شمال کشور هستید، خانه‌های روستایی بهترین گزینه‌ برای گذراندن یک تعطیلات بی‌نظیر و جذاب در دل جنگل‌های شمال هستند.

انواع خانه های روستایی

سخن پایانی

انواع خانه روستایی به سبک و مدل‌های معماری متفاوت در نقاط مختلف ایران وجود دارند. زیباترین مدل‌های خانه‌های روستایی را در استان‌های شمالی کشور می‌توان یافت؛ استان‌های مازندران و گیلان، نمونه‌ای از بهترین بافت روستایی را دارند.

اگر به دنبال بهترین گزینه خرید خانه روستایی در مازندران هستید یا می‌خواهید یکی از آن‌ها را اجاره کنید و یا حتی با ویژگی خانه ‌های روستایی در مازندران آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم یک سفر کوتاه به این استان داشته باشید. بدون شک از تماشای منظره‌های بی‌نظیر روستاهای مازندران، شگفت‌زده خواهید شد. کارشناسان میلاد مسکن نیز در این مسیر شما را یاری خواهند کرد. برای تماس با کارشناسان ما میتوانید از طریق پل‌های ارتباطی موجود در سایت اقدام کنید.