شرایط نگهداری استخر رو باز: نکاتی برای سلامت و پاکیزگی استخر ویلا

اگر شما در فکر ساختن استخر در باغ یا ویلای خود بوده و یا قصد خرید باغ یا ویلایی دارید که دارای استخر باشد، باید به فکر جنبه‌های مختلفی باشید. نگهداری استخر دارای شرایط و روش‌‌‌‍‍‌‌های خاصی است که اگر آن را رعایت نکنید، می‌تواند برای شما دردسر ایجاد کند. این شرایط نگهداری هم شامل محیط فیزیکی و هم شامل تجهیزات و عوامل دخیل در آن هستند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی شرایط نگهداری استخر رو ‌باز بپردازیم و شما را با روش‌های اصولی نگهداری استخر آشنا نماییم؛ چرا که همواره نگهداری از استخرهای رو باز با چالش‌هایی روبرو است که باید راه مقابله با آن را فرا بگیرید.

بیشتر بخوانید: نظافت ویلا: ضدعفونی و شستشو ویلا در روزهای کرونایی

شرایط نگهداری استخر رو باز

در ادامه برخی از مهم‌ترین موارد و شرایط نگهداری استخرهای رو باز را به شما ارائه خواهیم کرد. این شرایط عبارتند از:

توجه به نکات قبل از آبگیری استخر

بعد از آن که استخر را ساختید، بلافاصله اقدام به آبگیری نکنید. در مرحله اول حتما درون استخر و محیط اطراف آن را تمیز کنید تا اثری از آلودگی و عوامل آلوده‌کننده آب باقی نماند. همچنین از سالم بودن و کارکرد صحیح تمامی تجهیزات مورد استفاده در استخر اعم از تجهیزات برقی، نردبان، اسکیمر، گیج‌ها و … اطمینان حاصل کنید و آب‌بندی اتصالات را نیز بررسی کنید سپس اقدام به آبگیری کنید.

شرایط نگهداری استخر رو باز

سرویس کوتاه مدت

سرویس کوتاه مدت یکی دیگر از شرایط نگهداری استخر رو باز است. برای نگهداری بهتر و کم دردسر استخر، سعی کنید برخی موارد را بصورت بازه زمانی کوتاه مدت یک هفته‌ای یا ده روزه کنترل کنید که در این قسمت به بررسی این موارد می‌پردازیم. در قدم اول شما باید همواره میزان سطح PH آب را کنترل کنید. میزان PH استاندارد برای آب استخر در محدوده 7.3 الی 7.6  است که همواره باید کنترل شود. درصورتی که در این بازه قرار نداشته باشد، با افزودن موادی آن را در بازه استاندارد قرار دهید. برای کنترل سطح PH آب حساسیت زیادی به خرج ندهید که هر روز آن را تنظیم کنید بلکه اگر در بازه زمانی یک هفته‌ای یا ده روزه این کار را انجام دهید کافی است. نکته مهمی دیگری که نباید از آن غافل شوید، این است که اجازه ندهید سطح کلر باقی مانده در آب از بازه یک الی 3 PPM بیشتر شود.

آموزش نگهداری از استخر ویلا

از دیگر نکاتی که باید بصورت دوره‌ای انجام دهید، تمیز کردن سبد اسکیمر و صافی پمپ در بازه‌های کوتاه مدت است. همچنین حداقل 2 بار در هفته سعی کنید با برس استخر را تمیز نموده و توسط برگ گیر تمامی برگ‌ها و اجسامی که داخل استخر قرار گرفتند را تمیز کنید. در کنار این موارد از ضدعفونی کردن آب غافل نشوید و دقیقا در بازه زمانی مشخصی که توصیه شده، این کار را انجام دهید. همچنین مدام سطح آب استخر را کنترل کنید تا در محدوده‌ای قرار داشته باشد که عملکرد پمپ مختل نشود و بتواند به طور صحیح کار کند. این محدوده معمولا بالاتر از نصف ارتفاع دهانه اسکیمر در نظر گرفته می‌شود. از جمله اقداماتی که در شرایط نگهداری استخر رو باز باید رعایت شود، جلوگیری از رشد جلبک است که باید اقدام به تهیه مواد ضد جلبک و خزه نموده و در بازه مشخص آن را به آب اضافه کنید. همچنین محل تلاقی آب استخر و دیواره استخر به مرور زمان مشخص می‌شود که برای جلوگیری از این کار حتما در بازه زمانی کوتاه مدت این محل تلاقی را تمیز کنید تا اثری از آن باقی نماند.

سرویس میان مدت

در کنار سرویس دوره‌ای کوتاه مدت که معمولا در بازه زمانی یک هفته الی 10 روزه صورت می‌گیرد، شما باید یک برنامه میان مدت یک ماهه نیز برای سرویس میان دوره استخر رو باز خود در نظر بگیرید. در شرایط نگهداری استخر رو باز در میان مدت، نکته اولی که باید در نظر بگیرید کنترل میزان سختی آب است که باید در محدوده ۱۸۰ الی ۲۰۰ ppm باشد. از دیگر مواردی که در بازه میان مدت باید به آن توجه کنید، کنترل سطح قلیایی آب است که باید در بازه ۱۲۰ الی ۱۵۰ ppm باشد. تمیز کردن فیلتر از دیگر موارد مهمی است که نباید از آن غافل شوید و حتما باید در برنامه خود زمان مشخصی را برای تمیز کردن آن در نظر بگیرید.

نظافت استخر ویلا

چالش‌های استخر رو باز

استخر رو باز همواره با چالش‌هایی روبرو است که در این قسمت به بررسی این موارد می‌پردازیم. ورود برگ و مواد دیگر به استخر همواره یکی از چالش‌هایی است که با آن روبرو می‌شویدِ بنابراین باید همواره به تمیز کردن استخر وقت بگذارید. از دیگر مواردی که استخر رو باز را به چالش می‌کشد بارش باران است که می‌تواند بر کیفیت آب استخر شما تاثیرگذار باشد. بنابراین کنترل PH آب یکی از ضروری‌ترین کارهایی است که باید انجام دهیدِ چرا که با بارش باران PH استخر اسیدی‌تر می‌شود. از دیگر مواردی که بعد از بارش باران باید کنترل کنید میزان آلودگی آب است زیرا باران همیشه تمیز نیست و اگر این آلودگی وارد آب استخر شود، شما باید با مواد ضدعفونی کننده میزان این آلودگی را کاهش دهید. کلر یکی از مواد ضدعفونی کننده آب است که معمولا بیشتر افراد از آن استفاده می‌کنند بنابراین به مقدار لازم از آن استفاده کنید.

نگهداری از ویلای استخردار

در نظر داشته باشید که همراه با بارش باران، مقداری آب نیز وارد استخر رو باز می‌شود. بنابراین سعی کنید اگر بارش باران زیاد است، سیستم فیلتراسیون و گردش آب استخر را روشن نگهدارید تا مقدار آب اضافی استخر را خارج کند. از دیگر مواردی که بعد از بارش باران حتما باید آن را چک کنید، کنترل تجهیزات است. اطمینان حاصل کنید که تجهیزات دارای عملکرد صحیحی باشد و آسیبی ندیده باشد. با رعایت موارد ذکر شده می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات و استخر شما در شرایط خوبی قرار دارد. اگر شما دارای استخر رو باز هستید و یا به فکر خرید ویلایی هستید که دارای استخر رو باز باشد حتما شرایط نگهداری استخر رو باز را به خوبی به خاطر بسپارید تا دچار دردسر نشوید.

امیدواریم که با مطالعه این مقاله، اطلاعات لازم در خصوص شرایط نگهداری استخر رو باز را به دست آورده باشید. به نظر شما با توجه به این نکات، خرید ویلای استخردار می‌تواند گزینه مناسبی باشد؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما به اشتراک بگذارید.