بهترین زمان سفر به شمال چه زمانی است؟

13 اسفند 1399 توسط admin_mm | در راهنمای سفر

مناطق شمالی کشور، به علت طبیعت زیبا و همچنین هم‌جواری با دریای خزر هرسال و در فصول مختلف، میزبان گردشگران زیادی هستند. این منطقه توریستی همواره به عنوان یکی از مقاصد سفر برای گردشگران محسوب می‌شود. منطقه شمالی کشور شامل 3 استان مازندران، گیلان و گلستان است. شرایط آب‌ و هوایی و اقلیمی این مناطق بسیار شبیه‌هم بوده و از بارش قابل توجهی برخوردار است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی بهترین زمان سفر به شمال کشور بپردازیم و جنبه‌های مختلف بهترین زمان سفر را بررسی کنیم. اگر قصد سفر به استان‌های شمالی کشور را دارید، ما را با این مطلب همراهی نمایید.

بهترین زمان سفر به شمال

بی‌شک شمال کشور را می‌توان ازجمله مناطقی دانست که در تمام فصول سال با زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود، گردشگران‌ را برای سپری کردن بهترین لحظات، جذب می‌کند. برخی ممکن است از سفر به شمال در ماه‌های زمستانی لذت ببرند و برخی ممکن است فصل تابستان یا بهار را برای مسافرت انتخاب کنند. به‌نظر بسیاری از افراد فصل پاییز بهترین و زیباترین فصل برای سفر به شهرهای شمالی است. بهترین زمان سفر به شمال کاملا وابسته به بررسی 2 مولفه، شرایط جوی و هزینه‌ای است که برای سفر کنارگذاشته‌اید.

آب و هوا

برای بررسی بهترین زمان سفر به شمال ابتدا به بررسی شرایط آب و هوایی می‌پردازیم. مناطق شمالی کشور در تابستان معمولا دارای آب‌وهوای گرمی بوده و میزان رطوبت در این مناطق معمولا بیشتر است. بنابراین تابستان نمی‌تواند زمان مناسبی برای سفر به مناطق شمالی باشد.

بیشتر بخوانید: مسافرت به شمال در پاییز: سفر به سرزمین باران و رنگ‌ها

 البته اغلب مردم به علت تعطیلات تابستانی و تعطیلی مدارس این زمان را برای سفر مناسب دیده و به مناطق شمالی کشور سفر می‌کنند. مرداد گرم‌ترین ماه سال در شمال، محسوب می‌شود. همچنین شهرهای شمالی کشور، در زمستان آب‌وهوای سردی خواهندداشت و این فصل از سال نیز نمی‌تواند زمان مناسبی برای سفر تلقی شود.

بهترین زمان سفر به شمال

بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به شمال ایران است. در این زمان شرایط جوی به‌گونه‌ای است که میزان رطوبت در آن کم بوده و هوا معتدل است. البته ذکر این نکته نیز الزامی است که نیمه اول فروردین به علت حجم بالای مسافران در این خطه از کشور، زمان مناسبی برای سفر محسوب نمی‌شود ولی از نیمه دوم فروردین تا خرداد شرایط برای سفر به مناطق شمالی ایده آل است. هچنین مهرماه و تا حدودی آبان‌ماه نیز فرصت خوبی برای سفر به شمال محسوب می‌شود؛ زیرا در این موقع از سال آب‌وهوا معتدل بوده و دمای هوا مناسب است. همچنین در فصل پاییز جنگل‌های شمالی رنگ عوض کرده و رنگ پاییزی به خود می‌گیرند که جلوه بسیار زیبایی به این مناطق می‌دهند.

بیشتر بخوانید: جنگل ابر: مکانی فوق‌العاده برای علاقه‌مندان به دنیای بکر طبیعت

بهترین زمان سفر به شمال

هزینه

 یکی‌دیگر از مولفه‌های مسافرت که باید درنظرگرفته‌شود، هزینه سفر است. معمولا در فواصلی که جذب مسافر در آن مقطع زمانی بیشتر باشد، هزینه اقامت، خرید و مراکز تفریحی و رفاهی نیز دچار افزایش قیمت می‌شود.

 همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، در نیمه‌اول فروردین که حجم مسافر بسیاربالا بوده، تمامی هزینه‌ها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد و دچار افزایش قیمت می‌شود. بعد از اتمام نیمه اول و با بازگشایی مدارس، مراکز علمی و ادارات به تدریج حجم مسافر نیز کم شده و قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابند.

ازطرف‌دیگر، در فصل تابستان هزینه سفر و اقامت در شمال، به‌دلیل تعطیلی مدارس، افزایش  می‌یابد. با آغاز پاییز و آغازبه‌کار مدارس و مراکزعلمی، به‌تدریج از حجم مسافر نیز در این مناطق کاسته شده و قیمت‌ها در مراکز مختلف نیز دچار کاهش می‌شوند.

بیشتر بخوانید: بهترین سواحل شمال: آرامش، لذت و هیجان در سواحل شمال کشور

بررسی استان‌ها

ویژگی کلی هر 3 استان مناطق شمالی را بررسی کردیم. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی تک تک این استان‌ها بپردازیم و شما را با هریک از این ویژگی‌ها آشنا کنیم.

استان مازندران

استان مازندران بدون شک دارای بیشتر مسافر در بین شهرهای شمالی کشور است. این خطه سرسبز دارای طبیعتی بکر بوده و از جاذبه‌های گردشگری متنوعی نیز برخوردار است. بهترین زمان برای مسافرت به این استان نیمه دوم فروردین، اردیبهشت، خرداد و مهرماه است.

تابستان استان مازندان بسیار گرم بوده و دارای رطوبت زیادی است. از آبان تا اسفند آب‌وهوای این منطقه بسیار سرد خواهدبود؛ بنابراین مسافرت در این مواقع از سال، توصیه نمی‌شود. رامسر محبوب‌ترین شهر این استان برای مسافرت است که به عنوان عروس شهرهای ایران شناخته می‌شود.

وجود ویلاهای ساحلی، این شهر را به یکی از مراکزاقامتی مازندران تبدیل کرده است. همچنین امکانات تفریحی زیادی همچون تله کابین، زیپلاین و… نیز در این شهر وجود دارد که به جذب مسافر کمک می‌کند. از دیگر شهرهای مسافرپذیر این استان می‌توان به محمودآباد اشاره کرده که از شهرهای مدرن مازندران به‌شمار می‌آید.

بهترین زمان سفر به شمال در پاییز

استان گیلان

بدون شک سرسبزترین استان کشورمان، استان گیلان است. این استان ازجمله مقاصدی است که برای مسافرت انتخاب می‌شود. لازم‌به‌ذکراست‌ که بالاترین میزان بارش در کشور، متعلق به استان گیلان است.

در فصل تابستان میزان رطوبت هوا در گیلان، زیاد بوده و ماه‌های تابستانی و گرم سال، زمان مناسبی برای سفر به گیلان محسوب نمی‌شوند. فصل بهار و پاییز بهترین زمان ممکن برای مسافرت به این استان است.

بیشتر بخوانید: ماسال گیلان: گوشه‌ای از بهشت بر روی این زمین خاکی!

شهر لاهیجان ازجمله معروف‌ترین شهرهای استان گیلان است که جاذبه‌های گردشگری آن را نمی‌توان در چند بند گنجاند. همچنین بندرانزلی نیز یکی‌از بهترین شهرهای ساحلی شمال است که در استان گیلان جای‌گرفته‌است.

بندرانزلی به‌دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و قرارگیری در منطقه آزاد، پذیرای گردشگران بسیارزیادی است. لازم‌به‌ذکراست که در فصل زمستان به علت سرمای زیاد، این استان مقصد مناسبی برای سفر نیست.

بهترین زمان سفر پاییزی به شمال

استان گلستان

یکی‌از مسافرپذیرترین استان‌های کشور، استان گلستان می‌باشد. میزان بارش در این استان درمقایسه با سایر استان‌های شمالی کمتر است؛ ولی این میزان از میانگین کشوری بالاتر بوده و هر ساله شاهد بارش قابل‌توجهی در این استان نیز هستیم.

زمستان‌های گلستان، بسیار سرد است و می‌توان‌گفت، زمان مناسبی برای مسافرت نیست. دما و رطوبت این استان نسبت به استان‌های مازندران و گیلان پایین‌تر بوده و همین امر باعث می‌شود بتوان در تابستان نیز سفر لذت‌بخشی را تجربه کرد. البته بهترین زمان مسافرت به گلستان، مانند سایر استان‌ها و شهرها، بهار و پاییز است. گلستان دارای آبشار، دریاچه و جاذبه‌های تاریخی و تفریحی زیادی است که هرسال توجه مسافران زیادی را به‌ خود جلب می‌کند. شهرهای گرگان، گنبدکاووس و بندر ترکمن بیشتر مسافران این استان را به خود اختصاص می‌دهند.

بهترین زمان برای مسافرت به شمال

همان‌طور که بررسی نمودیم بهترین زمان سفر به شمال، فصل بهار و پاییز است. در این فصول میزان دما و رطوبت کمتر بوده و هوای معتدل تری بر شهرهای شمالی حاکم است.

تابستان مناطق شمالی اغلب گرم بوده و دارای رطوبت زیادی است. زمستان‌های این خطه نیز دارای آب‌وهوای بسیار سردی می‌باشد؛ بنابراین تابستان و زمستان زمان مناسبی برای مسافرت نیستند.

بیشتر بخوانید: بهترین سوغات شمال: تکه‌ای از شمال را به همراه خود بیاورید!

امیدواریم با مطالعه این مطلب، اطلاعات مفیدی درباره بهترین زمان سفر به شمال به‌دست‌آورده باشید و در سفرهای آتی‌تان آن را مورداستفاده قرار دهید. به‌نظر شما فصل مناسب برای مسافرت به شهرهای شمالی کشور کدام است؟ می‌توانید خاطرات جذاب و نظرات ارزنده‌تان را با ما و همراهان میلادمسکن درمیان بگذارید.