ویلا مدرن ؛ محیطی ساده و شیک برای زندگی

خانه‌های ویلایی برای تمام کسانی‌که از شلوغی و تکاپوی شهر خسته شده‌اند و به دنبال زندگی آرام و راحت‌تری هستند، انتخاب مناسبی است. در گذشته، اعتقاد بر این بود که زندگی در ویلا به معنی کنار گذاشتن تمامی شگفتی‌های دنیای مدرن است؛ اما با ظهور ویلاهای مدرن که از سبک معماری مدرنیسم الهام گرفته شده‌اند، این باور تغییر یافت. طراحی ویلاهای مدرن علاوه‌براین‌که از تمامی مزیت‌های ویلاهایی با سبک کلاسیک برخوردارند، شامل یک‌سری ویژگی‌های دیگی نیز می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر با ویلا مدرن و مشخصه‌های آن‌ آشنا شویم.

ویلا مدرن

طراحی ویلا مدرن

درواقع اصلی‌ترین مشخصه‌ای که نشان‌گر سبک مدرن ویلا است، طراحی آن‌ها در زمینه‌ی خارجی و ازنظر دکوراسیون داخلی است. امروزه معماری خانه‌ها دیگر از ظاهر شلوغ و تجملاتی سبک کلاسیک پیروی نمی‌کنند و مینیمالیسم در معماری مدرن جایگاه و محبویت خاصی پیدا کرده است. ازاین‌رو، سادگی جای خود را به زرق و برق بیرونی ویلاها داده‌است. به طورکلی درکنار تفاوت‌های ظاهری، ویلاهای مدرن غالبا با ترکیب دانش و فناوری، از عصر گذشته تا کنون در زمینه‌ی خانه‌سازی و معماری، به مکان‌های بهتر و راحت‌تری برای زندگی تبدیل شده‌اند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های برجسته‌ی ویلاهای مدرن اشاره خواهیم کرد.

پلان فضای باز

در این اصل ضرورتی به محصور کردن خانه با دیوارها و موانع وجود ندارد. برای مثال ممکن است آشپزخانه و اتاق نشیمن تنها با نورپردازی متفاوت با کف‌پوش از یکدیگر جدا شوند. پلان فضای باز تا حد زیادی ویلاهای مدرن امروزی را به فضایی دلبازتر تبدیل کرده‌است و دیگر حبس شدن در خانه را به سختی می‌شود در محوطه‌ی داخلی این ویلاها حس کرد.

پلان فضای باز در ویلا مدرن

استفاده از فولاد، بتن و شیشه

در طراحی خانه‌های مدرن اغلب از مصالحی مانند فولاد، بتن و شیشه به جای آجر و چوب استفاده می‌شود. استفاده از این متریال‌ها در طراحی و ساخت سازه‌ها، باعث روشن‌تر شدن فضای داخلی ویلاهای مدرن با نور طبیعی خورشید می‌شود. این اصل که از زیر و بم‌های مینیمالیستی برخوردار است، جلوه‌ی متفاوتی به ویلاهای مدرن می‌بخشد. درب فولادی و پنجره‌های بزرگ و تمام شیشه‌ای را می‌توان در اکثر خانه‌های مدرن امروزی مشاهده نمود.

علاوه‌بر روشنایی طبیعی در روز و صرفه‌جویی در مصرف برق، در و پنجره‌های شیشه‌ای ارتباط محیط داخلی خانه را با فضای بیرونی افزایش می‌دهند و از دلگیر بودن فضای خانه می‌کاهند. می‌توان تنها ایراد این نوع از پنجره‌ها اتلاف انرژی دانست که با استفاده از پنجره‌های جدید نیز می‌توان از بروز این اتفاق تا حد زیادی جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون داخلی ویلا خود را به بهترین شکل طراحی کنید

مصالح ویلا مدرن

آینده‌نگری در طراحی

این روزها یکی از عمده‌ترین دغدغه‌های جهانی، کاهش مصرف انرژی است. همان‌طور که می‌دانید ذخایر جهان رو به پایان بوده و وضعیتی که ممکن است آیندگان به آن دچار شوند، نگران کننده است. معماری مدرن با بینشی آینده‌نگرانه در تلاش برای صرفه‌جویی در استفاده از مصرف سوخت و انرژی است و در برخی شاهکارهای هنر عصر جدید، شاهد تغییرات شگفت‌انگیز و بنیادی در این زمینه هستیم.

 اکثرا ویلا مدرن عملکرد فوق‌العاده‌ای در زمینه‌ی حفظ گرمایش و سرمایش هوای داخلی خانه دارد. در برخی موارد نادر، حتی امکان استفاده از انرژی سبز نیز در این خانه‌ها وجود داشته که طبیعتا ساخت آن‌ها به دانش و مهارت بالایی نیاز دارد. این دوراندیشی و کارآمدی در معماری مدرن، دید مردم را نسبت به اهمیت این علم و ظرفیت خانه‌ها و ویلاهای امروزی تغییر داده‌است.

ویلا مدرن

ساخت سقف‌های صاف

در حالی‌که اکثر خانه‌های ساخت قدیمی، از سقف‌های شیب‌دار به منظور زهکشی بهتر برخوردارند، سقف ویلا مدرن صاف بوده و یا حداقل با ارتفاع کمی ساخته می‌شوند. لازم به ذکر است که سقف‌های صاف، نقش مهمی در طراحی خاص و زیبای ویلاهای امروزی دارند.

سقف ویلا مدرن

فضای ذخیره‌سازی

در طراحی مدرن وجود فضایی آراسته و تمیز که چشم و روح را خسته نکند، بسیار مهم است. ازاین‌رو، در اکثر خانه‌های مدرن فضاهای ذخیره‌سازی زیادی تعبیه می‌شود تا وسایل اضافی و مدارک مهم در داخل آن‌ها قرار بگیرند. در ویلاهای امروزی نیز غالبا کمد و کابینت جادار و زیادی ساخته می‌شود.

فضای ذخیره سازی ویلا مدرن

محوطه‌سازی ویلا مدرن

یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت ویلاها، محوطه‌ی باصفا و زیبای اطراف آن‌هاست. ازاین‌رو محوطه‌سازی و توجه به طراحی شیک و لاکچری حیاط ویلا از اهمیت زیادی برخوردار است. به خصوص در طراحی مدرن که دکوراسیون داخلی با فضای بیرونی ارتباط و هماهنگی بسیاری داشته و محوطه نیز جزوی از المان کلی و مهم دکوراسیون به شمار می‌رود. بااین وجود، محوطه‌سازی مدرن چیست و چگونه می‌توانیم محوطه‌ی اطراف ویلای خود را به شکلی مدرن طراحی کنیم؟

شاید وقتی پای طراحی مدرن به میان می‌آید، برخی تصور کنند که می‌بایست انعطاف‌پذیری را کنار گذاشته و به سراغ طرح‌های سرد و خشک بروند. درست است که طراحی مدرن از رنگ‌های شاد و تنوع دوست‌داشتنی و منحصربه‌فرد سبک‌های قدیمی برخوردار نیست، اما مدرنیسم و یا مینیمالیسم به هیچ وجه به معنای حذف روح و نشاط چه در دکوراسیون و چه در محوطه‌سازی نمی‌باشد.

از مهم‌ترین اصول در طراحی مدرن، حفظ تعادل چه از نظر بصری و چه از دیدگاه کاربردی است. هر المان در محوطه‌سازی و طراحی مدرن، از هدفی برخوردار است و عناصر موجود در دکور مکمل یک‌دیگرند. نکته مهم دیگری که درباره ویلا مدرن و سبک مدرن باید درنظر داشت، این است که رنگ‌های موجود در فضا معمولا باهم همخوانی داشته و در تضاد با یکدیگر نیستند. ازاین‌رو گرچه محدودیت موجود در معماری مدرن، دست و پای ما را برای کاشت گل‌ها و گیاهان‌ مختلف و رنگارنگ می‌بندد، اما همچنان می‌توان از وجود یک حیاط سرسبز و آرامش‌بخش لذت برد. با آگاهی از شرایط آب و هوایی منطقه، بهترین گیاهان و درختان را انتخاب کنید و نسبت به کاشت آن‌ها در حیاط ویلای خود اقدام نمایید.

از دیگر مشخصه‌هایی که اغلب در محوطه‌سازی مدرن دیده می‌شود، نورپردازی است. نورپردازی به شرطی که در آن اغراق و زیاده‌روی نشود، جذابیت ستودنی در سادگی و زیبایی طراحی مدرن را به رخ می‌کشد و به حیاط ویلا جلوه‌ی بیشتری می‌بخشد. یک دست مبلمان شیک را برای محوطه‌ی ویلای خود خریداری کنید و با نورپردازی مناسب یک مکان دنج و آرام را در فضای باز و باوجود هوای تازه و آزاد، برای خود بسازید.

محوطه سازی ویلا مدرن

در پایان باید گفت که ویلا مدرن یکی از انواع ویلاهای پرطرفداری است که در باغ‌ها و زمین‌های شمال ساخته می‌شود. عده زیادی طرفدار این سبک از طراحی هستند و زندگی در ویلاهای مدرن و مینیمال را به زندگی در ویلاهای کلاسیک و پرتجمل ترجیح می‌دهند. طرفداران این سبک از ویلاها می‌توانند برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر درباره ساخت و خرید ویلا با گروه مشاورین میلادمسکن، از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت تماس حاصل کنند.