ویلا جنگلی: تجربه زندگی در دل سرزمین‌های بکر شمال

اگر جزو آن دسته از افراد هستید که عاشق طبیعت و فضای سرسبز آن هستید، بی شک با  تهیه یک گل خوش‌بو یا درختچه‌ای زیبا روحی تازه پیدا می‌کنید. حال تصور کنید که در دل همین گل و گیاه و جنگل‌های روح‌بخش شمال ویلا جنگلی داشته باشید؛ چقدر می‌تواند هیجان‌انگیز باشد، نه؟

به جرئت می‌توان گفت که شمال ایران همانند یک نقاشی کشیده شده با دست خداوند است که نظیر آن را نمی‌توان در هیچ جای دنیا یافت. از همین رو، بسیاری از مردم از سراسر کشور به این سرزمین زیبا سفر کرده و روزهای فراموش‌نشدنی را در خاطراتشان ثبت می‌کنند. در این میان برخی با خرید ویلا سعی دارند تا این لذت طبیعی و خدادادی را جاودانه کنند.

ویلاها نیز انواع مختلفی دارند. یکی از بهترین انواع ویلا، ویلا جنگلی است که ویژگی‌ها و مشخصه‌های متفاوتی با سایر ویلاها دارد. در این مطلب قصد داریم با ماهیت ویلای جنگلی آشنا شده و به معرفی ویژگی‌های ویلای جنگلی بپردازیم.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ویلای ارزان در شمال: معرفی شهرهای مناسب و نکات مهم برای کوتاه شدن دست کلاه‌برداران!

ویلا جنگلی چیست؟

وقتی صحبت از ویلا، علی‌الخصوص ویلاهای ساخته شده در شمال کشور است، گزینه‌های متعددی پیش روی ماست که هرکدام مزایا و معایب متفاوتی دارند. معروف‌ترین ویلاهایی که به منظور اقامت و سرمایه‌گذاری موردتوجه قرار گرفته و به عنوان فرصت‌های طلایی شناخته می‌شوند؛ ویلاهای جنگلی هستند. این نوع از ویلاها را به نوعی می‌توان به عنوان کلید ورود به دنیای آرام و مرموز جنگل و استراحتی لذت‌بخش دانست.

مصالح ساخت ویلای جنگلی

ویلا جنگلی امروزه به عنوان اصلی‌ترین رقیب ویلاهای ساحلی شناخته می‌شود. عده زیادی از سازندگان و سرمایه‌گذاران متوجه این موضوع شده‌اند که مسافران برای استراحت و دور شدن از هیاهوی شهر، به سمت شهرهای شمالی روانه می‌شوند؛ بنابراین ساخت ویلاهایی برای استراحت برگ برنده‌ای است که آن‌ها را از سایرین متمایز می‌کند. اگر به عنوان یک سرمایه‌گذار مشغول مطالعه این مطلب هستید توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی به خوبی به نیاز افرادی که در این ویلا اقامت خواهندداشت فکر کنید. در صورتی که بتوانید امکانات رفاهی و ویژگی‌هایی را که در ادامه خواهیم گفت، برای مسافران فراهم کنید به خوبی می‌توانید سود هنگفتی از سرمایه‌گذاری‌تان به دست آورید.

اگر قصد اجاره یا ساخت ویلا برای خودتان را دارید نیز در ادامه همراه ما باشید تا بتوانید با بارزترین ویژگی‌های ویلا جنگلی آشنا شده و بهترین انتخاب را برای روزهای اقامت‌تان داشته باشید.

وقتی صحبت از آرامش و دوری از دغدغه و شلوغی زندگی شهری است، ناخودآگاه یا به یاد دریا می‌افتیم یا جنگل! به دلیل محدودیت دریاها و مجوز ساخت ویلا در این مناطق، عده زیادی آرامش را با اقامت در یک ویلا جنگلی پیدا می‌کنند. با وجود اینکه تعداد جنگل در ایران بسیار بیشتر از دریاست اما باز هم بهترین ویلاهای جنگلی در جنگل‌های شمال ساخته می‌شوند.

مصالح ساخت ویلای جنگلی شمال شامل چه مواردی است؟

آب‌وهوای شمال کشور گرم و مرطوب است. به همین خاطر باید از مصالحی استفاده کرد تا هم در برابر گرما و هم رطوبت مقاومت زیادی داشته باشد. عموماً مصالحی مانند بتن، آجر و چوب نقش پررنگی در ساخت ویلا جنگلی دارند. زیرساخت ویلاهای شمال کشور از بتن است تا مقاومت بالایی در برابر فرسودگی داشته باشد. سپس نمای بیرونی آن را با آجر می‌سازند تا جلوه‌ای زیباتر پیدا کند. علاقه‌مندان به چوب درخت نیز روی آجر را با چوب می‌پوشانند تا کلبه رؤیایی را خلق کنند. از چوب درختان مختلفی مانند گردو و بلوط برای نمای ویلا چوبی جنگلی و درب‌های آن استفاده می‌شود.

هوای شمال ایران اغلب ابری و بارانی است. بنابراین، باید توجه ویژه‌ای به سقف ویلا جنگلی نیز داشت. عمدتاً سقف تمامی ویلاهای شمالی به شکل شیروانی ساخته می‌شود تا آب باران به پایین سرازیر شده و باعث آسیب جدی به سقف نشود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید زمین در شمال: حس مالکیت در خوش‌آب‌وهواترین منطقه ایران

مزایای ویلای جنگلی چیست؟

هر یک از انواع ویلا ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند. ویلای جنگلی نیز از این موضوع مستثنا نیست. در زیر ویژگی‌های ویلا جنگلی را بیان می‌کنیم:

ارزان است

شاید تعجب کنید ولی واقعیت این است که ویلای جنگلی نسبت به سایر انواع ویلا ارزان‌تر است. دلیل آن نیز به دوری از شهر، مراکز درمانی و مراکز خرید برمی‌گردد. بنابراین، اگر قصد خرید و یا اجاره ویلا در شمال ایران را دارید، ویلا جنگلی گزینه‌ای عالی برای شماست.

چشم‌اندازی خارق‌العاده در انتظار شماست

آیا دوست دارید روزهای تعطیل خود را در دل جنگل‌های شمال سپری کنید؟ در میان درختان تنومند جنگل قدم بزنید و با تمام وجود از سکوت و آرامش آن لذت ببرید؟ ویلای جنگلی با قرار گرفتن در جنگل این فرصت را برای شما فراهم می‌کند. حتی می‌توانید ساعت‌ها پشت پنجره ویلای خود به صرف چای و قهوه بنشینید و منظره چشم‌گیر روبرویتان را نظاره‌گر باشید.

خرید ویلا جنگلی

  در منطقه‌ای بکر قرار دارد

منطقه جنگلی معروف به آرامش بی‌نظیرش است. اگر در منطقه‌ای دور از سایر ویلاها سکونت داشته باشید، چنان آرامشی در فضای اطراف ویلا حکم‌فرماست که تمامی صداهای طبیعی شنیده می‌شوند.

معایب ویلای جنگلی چیست؟

مسلماً هر منطقه‌ای در شمال در کنار مزیت‌ها و ویژگی‌های خوبش، عیب‌هایی نیز دارد. به عنوان مثال، ویلای ساحلی ممکن است از شدت رطوبت زیاد دچار آسیب‌های جدی شود. ویلای جنگلی نیز عیب‌هایی دارد که برای تصمیم‌گیری درست و داشتن لحظات بهتر باید از آن‌ها مطلع باشید. در زیر مختصری از عیب‌های ویلا جنگلی را شرح می‌دهیم:

دسترسی کم به نقاط مهم شهر

همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، ویلای جنگلی به دلیل دور بودن از مراکز مهم شهری هزینه خرید یا اجاره ارزان‌تری دارد. در عین حال، همین مورد می‌تواند یکی از عیب‌های این نوع ویلا باشد. دور بودن از نقاط مهم شهر دسترسی کم به آن‌ها را در پی دارد. به عبارت دیگر، در صورت نیاز به یک مرکز خرید و یا مرکز درمانی ممکن است با تأخیر به محل مورد نظر برسید. این شرایط می‌تواند گاه آزاردهنده و حتی خطرناک باشد.

امنیت کم

پیش از خرید ویلا جنگلی و یا اجازه آن بهتر است بدانید که امنیت کمی شامل حال شماست. معمولاً ویلا جنگلی نه تنها از شهر بلکه فاصله به نسبت زیادی با سایر ویلا‌های اطراف دارد. به همین دلیل امنیت کمی داشته و ممکن است با خطراتی مواجه شوید. البته این مورد نیز با وجود نگهبان تا حد زیادی قابل حل است.

معایب ویلا جنگلی در شمال

نگه‌داری سخت

هر خانه یا ویلایی مشکلات نگهداری خاص خود را دارد. اما در این بین برخی از ویلاها هستند به مراقبت و تمیزکاری بیشتری نیاز دارند. ویلا جنگلی جزو همین دسته از ویلاهاست. وجود ویلا در هوای گرم و مرطوب توجه و نگهداری سختی را ایجاب می‌کند. در چنین آب‌وهوایی معمولاً احتمال زنگ زدگی بخش‌های آهنی ویلا و یا حمله حشرات و موریانه‌ها بالا می‌رود. همین موضوع باعث شده تا برای داشتن یک ویلای خوب، تمیز و مستحکم مراقبت‌های ویژه‌ای از آن به عمل آورد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ویلا: بررسی نکات مهم برای یک انتخاب هوشمندانه و مطمئن

امکانات ویلا جنگلی در شمال

گفتیم که قبل از خرید و اجاره حتما به امکاناتی که ویلا در اختیارتان قرار می‌دهد توجه داشته باشید تا هزینه‌هایتان هدر نرود. از طرف دیگر به عنوان سرمایه‌گذاری که قصد ساخت ویلا و اجاره یا فروش آن را دارید توصیه می‌کنیم نکات زیر را به خاطر سپرده و در تمامی پروژه‌هایتان اجرا کنید. با داشتن پکیجی کامل از امکانات رفاهی زیر به سادگی می‌توانید سود دلخواهتان را به دست آورید.

 • امکانات اولیه آب، برق و گاز در ویلا وجود داشته باشد. (برخی از ویلاها به دلیل اینکه در زمین‌های کشاورزی به صورت غیرقانونی ساخته می‌شوند فاقد امکانات اولیه آب، برق و گاز می‌باشند که در آینده برای شما مشکل‌ساز خواهندبود.)
 • امکان دسترسی به موبایل و اینترنت و آنتن‌دهی مناسب وجود داشته باشد.
 • راه‌های دسترسی به ویلا سخت و پرپیچ و خم نباشد.
 • مصالح به کار رفته در ساختمان مناسب برای محل و آب و هوای منطقه باشند.
 • کیفیت تاسیسات بالا بوده و پس از استفاده کوتاه مدت دچار ایراد نشوند.
 • فاصله مناسبی با سایر ویلاهای اطراف داشته باشد.
 • آشپزخانه ویلا جنگلی بهتر است استاندارد و جذاب طراحی شود.
 • وجود شومینه برای ویلاهای جنگلی یک مزیت جذاب و منحصربفرد به شمار می‌رود.
 • در متراژهای بالا می‌توان از پاسیو، نهارخوری و اتاق مطالعه نیز در طراحی استفاده کرد.
 • وجود پارکینگ اختصاصی یکی از مهم‌ترین امکانات ویلا جنگلی است.
 • داشتن انباری برای ویلاهایی که خود سازنده قصد اقامت در آن را دارد، مزیت به شمار می‌آید.
 • وجود کمد در اتاق‌ها یکی از مهم‌ترین نکات رفاهی ویلاهاست.
 • بالکن رو به جنگل باعث می‌شود فرد مقیم ویلا بتواند به خوبی از منظره اطراف لذت ببرد.

نکاتی که در ساخت ویلا باید رعایت کنید

در حالت کلی ساخت ویلا جنگلی در شمال با سایر انواع ویلاهایی که در این مناطق ساخته می‌شوند متفاوت است. نوع پلان و انتخاب متریال‌ها باید کاملا با توجه اقلیم و نیاز ساکنین انجام گیرد. در معماری ویلا جنگلی یکی از اصلی‌ترین مواردی که رعایت می‌شود استفاده از متریال‌های عایق برای جلوگیری از تخریب ویلا در اثر رطوبت و بارندگی است.

قبل از هر اقدامی باید ابتدا موقعیت زمین و مجوز آن جهت ساخت وساز بررسی شود. از طرف دیگر بهتر است قبل از دریافت مجوزهای لازم با یک مشاور کاربلد مشورت کرده و ارزش زمین و همچنین استعداد پیشرفت آن را بررسی کنید.

شهرهایی مانند چمستان، نور، نوشهر، زیباکنار، لشت نشا، خشکبیجار، فخرآباد و سرخرود به دلیل داشتن جاذبه‌های گردشگری فراوان، بسیار مستعد رشد بوده و بهترین انتخاب‌ها جهت سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند.

پس از انجام اقدامات گفته شده نوبت به پی‌ریزی و طراحی فونداسیون ویلا جنگلی می‌رسد. بهتر است در این نوع از ویلاها از اسکلت‌های بتنی استفاده کرد تا مانع از آسیب رساندن رطوبت هوا به سازه شود. همانطور که می‌دانید سقف ویلاهای شمال نیز برای جلوگیری از جمع شدن آب برف و باران به صورت شیروانی ساخته می‌شود. توصیه ما این است که برای ساخت ویلا جنگلی در شمال از کفپوش چوبی ضدآب، کاغذدیواری به جای گچ، لوله‌های پلاستیکی به جای لوله‌های آهنی، درب و پنجره‌های عایق و سقف کاذب برای داخل ویلا استفاده کنید.

زندگی در بهشت ایران زمین

در این مطلب به معرفی ویلا جنگلی در شمال که زیباترین خطه ایران زمین است، پرداختیم. جایی که آب‌وهوای بی‌نظیر و روح‌بخشی داشته و ویلاهای زیبا و رؤیایی در خود جای داده است. امیدواریم با مطالعه این مطلب به راحتی بتوانید ویلای موردنظر خود را اجاره و یا خریداری نمایید. برای این کار بهتر است نیم‌نگاهی به بهترین مکان‌ها برای خرید یا اجاره ویلا داشته باشید. به نظر شما کدام شهرهای شمال ایران مناسب‌ترین ویلاها را دارد؟ نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.