طراحی ویلا مدرن کوچک ؛ نکاتی هست که نمی‌دانید!

24 مرداد 1400 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا , معماری

شلوغی شهر و هجوم افکار منفی و استرس همه ما را نیازمند مدتی استراحت بدون دغدغه کرده است. وقتی صحبت از یک استراحت چند روزه جانانه است، اولین محلی که به فکر می‌رسد ویلایی رو به دریا یا جنگل است. یکی از آرامش‌بخش‌ترین فضاهایی که می‌توان در آن استراحت کرد، ویلا مدرن کوچک در شمال کشور می‌باشد.

اگر به دنبال خرید ویلایی نقلی و یا زمینی کوچک و ساخت ویلا در شهرهای زیبای شمال هستید، توصیه می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید. در قالب یک مقاله جامع شما را با نحوه طراحی ویلا مدرن کوچک آشنا کرده و نکات فراموش شده سبک مدرن را در این مقاله بیان خواهیم کرد.

جایگاه ویلا مدرن کوچک در دنیای امروزی

امروزه در سراسر جهان مردم تمایل بیشتری به ساخت خانه‌ها و ویلا مدرن کوچک نشان می‌دهند. زندگی در ویلاهای مدرن کوچک، نسبت به خانه‌های سنتی بزرگ و مجلل آسایش روانی و راحتی بیشتری برای ساکنین به ارمغان می‌آورد. از طرف دیگر هزینه‌های خرج شده برای ساخت، تمیز کردن و نگهداری از ویلاهای کوچک با سبک مدرن بسیار کمتر از ویلاهای مجلل کلاسیک خواهد شد.

هدف ما از این مقاله و گردهمایی در مجموعه میلادمسکن، مشاوره و طراحی انواع سبک‌های مختلف مطابق با نحوه زندگی و نیاز شماست. کارشناسان ما پس از شناخت نیازهای افراد ساکن در ویلا سعی در ارائه بهترین مشاوره و بهینه‌ترین طرح از نظر هزینه و ساخت دارند.

ویلای مدرن کوچک

ایجاد فضاهای کارآمد و هوشمند

در طراحی‌های سبک مدرن، دست ما بسیار باز است. تمایل عجیب‌وغریب معماران غربی به این سبک نیز باعث به روز رسانی و ارائه طرح‌های خاص و جدیدتر می‌شود. باید در نظر بگیریم که همه علوم، علی‌الخصوص معماری، در راه کمک به زندگی و ایجاد آسایش قدم برمی‌دارند. روز به روز شاهد طرح‌ها و مبلمانی با امکانات بیشتر و هزینه کمتر هستیم.

طراحی پلان باز

یکی از بهترین راه‌های بزرگتر نشان دادن ویلا مدرن کوچک، طراحی پلان باز است. در این نوع از طراحی سعی می‌شود استفاده از دیوارهای جداکننده به حداقل برسد. معمولا جداسازی فضاها تنها با کفپوش یا مبلمان انجام می‌گیرد. این ایده باعث می‌شود ویلا شما بسیار بزرگتر و دلبازتر دیده شود. با سکونت در این نوع از ویلاها هم می‌توانید در هر فضایی از نور طبیعی بهرمند شوید و هم می‌توانید در هزینه نیروی کار و مصالح دیوارهای ساختمانی صرفه‌جویی کنید. البته در نظر داشته باشید که این نوع طراحی کاملا سلیقه‌ای است و ممکن است عده‌ای دوست نداشته باشند که ویلایشان دارای چندین فضای مشترک باشد.

ویلاهای مدرن کوچک

ایده‌های طراحی پلان باز

  • دیوارهای داخلی بین آشپزخانه، غذاخوری یا فضای نشیمن را حذف کنید.
  • به جای استفاده از دیوار می‌توانید از اختلاف ارتفاع توسط یک یا دو پله استفاده کنید.

استفاده از فضاها، وسایل و مبلمان چندمنظوره

از بین رفتن دیوارهای داخلی باعث انعطاف و شفافیت بیشتر فضا می‌شود. در این طراحی شما می‌توانید با ترکیب فضاها، استفاده و کاربری آنها را بیشتر کنید. به همین ترتیب مبلمان و طرح‌های خاصی نیز برای خانه‌ها و ویلاهای کوچک در نظر گرفته شده است که می‌توانید از آنها استفاده کنید. یکی از رایج‌ترین مبلمان‌هایی که در یک ویلا مدرن کوچک دیده می‌شود، مبلمان‌های چندمنظوره‌ای هستند که به عنوان جداکننده فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طراحی ویلای مدرن کوچک

ایده‌های اجرایی

  • ترکیب حمام و رختشویخانه. پشت در حمام می‌توانید محفظه‌ای برای نگهداری از وسایل لباسشویی ایجاد کنید. این کار علاوه بر این که باعث صرفه‌جویی در فضا می‌شود، هزینه لوله‌کشی بین لوازم خانگی را نیز به حداقل می‌رساند.
  • استفاده از مبل‌هایی که قابلیت تبدیل شدن به تخت یا جمع شدن و چسبیدن به دیوار را دارند، تا حد زیادی باعث دلبازتر شدن فضا و استفاده بهینه از مبلمان خواهد شد.
  • سعی کنید فضاهای را طوری کنار هم بچینید که راهرو را به طور کامل حذف کنید. می‌توانید از راهروهای کوتاهی با کاربری مشترک راهرو و کتابخانه در طرحتان استفاده کنید.
  • برای جداسازی فضاها، به جای استفاده از دیوارهای بلند می‌توانید از چهارچوب یا پله استفاده کنید. این کار حس بسته بودن در ارتفاع را از بین خواهد برد.

استفاده حداکثری از فضاهای پرت

داشتن ویلا کوچک مدرن ما را به فکر استفاده حداکثری از تمامی فضاها می‌اندازد. برای مثال، فضاهای هدررفته زیرپله‌ها می‌تواند مناسب برای ذخیره‌سازی و قفسه‌بندی یا ایجاد کتابخانه‌های کوچک باشد. گوشه‌ای دورافتاده در اتاق نشیمن می‌تواند با قرارگیری یک میز کوچک به فضایی مناسب برای کار تبدیل شود.

سقف‌های بلند

استفاده از سقف‌های بلند باعث می‌شود ویلا مدرن کوچک شما بسیار بزرگتر و دلبازتر از آنچه که هست به نظر برسد. بالا بردن ارتفاع در وارد شدن نور بیشتر به فضای داخلی نیز تاثیر مستقیم دارد.

خانه ویلایی مدرن کوچک

تاثیر نور در فضا

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که هنگام طراحی فضاها باید در نظر بگیرید، بهرمندی از نور طبیعی است. در نظر داشته باشید که تعبیه پنجره‌های بزرگ و نورگیر بودن فضاها کمک فراوانی به دلباز شدن آن خواهدکرد. دیوارهایی پوشیده شده از پنجره‌های بلند یکی از جذاب‌ترین مشخصه‌ ویلاهای مدرن کوچک است.

بیشتر بخوانید : رعایت اساسی‌ترین نکات در طراحی داخلی ویلا

ایده‌های بهره‌گیری از نور طبیعی

  • فضاها و پنجره‌ها رو به منطقه‌های نورگیر و منظره‌های زیبای اطراف ایجاد کنید.
  • یک نورگیر یا پنجره کوچک در حمام قرار دهید تا در عین خفظ حریم خصوصی، نور طبیعی را وارد حمام کند.
  • روی درهای داخل ویلا مدرن کوچک تان و یا قسمت بالایی درها از شیشه استفاده کنید تا نور را به داخل اتاق‌ها عبور دهد.
  • استفاده از پنجره را در آشپزخانه به هیچ‌عنوان فراموش نکنید. نور طبیعی تاثیر مستقیمی روی روحیه فرد حاضر در آشپزخانه دارد. از طرف دیگر وجود پنجره در آشپزخانه به خوبی می‌تواند وظیفه تهویه و نوررسانی را انجام دهد.

استفاده از فضاهای بیرونی

یکی از بهترین راه‌ها برای به دست آوردن فضای بیشتر در ویلا مدرن کوچک، گسترش فضاها به خارج از ویلاست. ایجاد یک در بزرگ به حیاط و عرشه‌ای مقابل آن باعث می‌شود که شما محلی برای نشیمن در خارج از ویلا نیز داشته باشید. در این محل می‌توانید با استفاده از وسایل باربکیو فضایی برای گردهمایی خانوادگی ایجاد کنید و یا می‌توانید با یک دکوراسیون آرامش بخش آنجا را به محلی مناسب برای استراحت یا مطالعه تبدیل کنید.

ویلا دوبلکس مدرن کوچک