مدل فضای سبز ویلا: نکاتی برای زیباتر کردن فضای رویایی ویلای شما

احتمالا همه‌ی ما رویای یک ویلای لوکس با حیاطی دل‌انگیز را در سر پرورانده‌ایم. مکانی که می‌تواند حداقل برای چندی ما را از دغدغه‌ها و هیاهوی زندگی روزمره دور کند و آرامش و نشاط را مهمان جان و روحمان کند. این روزها مردم برای مسافرت و اقامت، خانه‌های ویلایی دلباز را به هتل‌های معمولی و به سبک آپارتمانی ترجیح می‌دهند. تاثیر مثبت فضای سبز بر روحیه و شادی افراد یک مسئله واضح و غیرقابل انکار است. چشم‌انداز بیرونی و فضای سبز خانه‌های ویلایی از مهم‌ترین فاکتورهای محبوبیت این خانه‌ها به‌شمار می‌رود. در این مقاله قصد داریم ایده‌های خود را برای زیباسازی مدل فضای سبز ویلا با شما به اشتراک گذاشته و به تحقق پیوستن ویلای رویاهایتان کمک کنیم.

اصول کلی طراحی مدل فضای سبز ویلا

طراحی یک هنر است و مانند هر چیز دیگری اصولی دارد که اگر به خوبی رعایت نشود، تناسب و زیبایی محیط را برهم می‌زند. اصول ثابت طراحی نیازمند دانستن و رعایت چند نکته‌ی ریز و آسان است. اگر درحال بازسازی محوطه و یا ساخت ویلا هستید، اصول زیر را در طراحی مدل فضای سبز ویلا رعایت کنید.

مدل فضای سبز ویلا

یکپارچگی

وحدت و یکپارچگی از اصول ثابت در طراحی است که تمامی آیتم‌های موجود در دکور را دربر می‌گیرد. تکرار عناصر زیبای محیط از روش‌های کاربردی برای یکپارچه‌سازی آن است. اگر تمامی آیتم‌های دکور درکنار هم به خوبی دیده شوند و هماهنگی خود را باهم حفظ کنند، یکپارچگی تا حدود زیادی در محیط اجرا شده‌است. وحدت معمولا نماینگر سبک معماری انتخابی شما برای فضای موردنظر است و گاها منعکس‌کننده‌ی مفهمومی معنادار از جانب هنرمند و طراح است.

رعایت این اصل مهم در معماری مدل فضای سبز ویلا، به آن جلوه‌ی زیباتری می‌بخشد و منظره‌ای چشم‌نواز را رقم می‌زند. یکی از راه‌های ایجاد وحدت در مدل فضای سبز ویلا، تکرار عناصر مهم این فضا، همچون گیاهان و درختانی است که قصد دارید در باغچه‌ی حیاط خود کشت کنید.

بیشتر بخوانید: دکوراسیون داخلی ویلا خود را به بهترین شکل طراحی کنید

تعادل

تعادل که دارای دو فرم فرعی تعادل متقارن و تعادل نامتقارن است، همیشه چشم‌نواز است. تقارن می‌تواند افقی یا عمودی باشد. تعادل متقارن به مواردی اطلاق می‌شود که در آن اجزای محیط به‌صورت کاملا آینه‌ای کپی شده‌باشند. این امر با ایجاد یا هرس گیاهان در طرح‌های هندسی مشابه حاصل می‌شود.

از طرف دیگر، تعادل نامتقارن به اشیا غیرمشابهی گفته می‌شود که ازطریق شکل‌ها، رنگ‌ها، الگوها و بافت‌ها به تعادل می‌رسند. در این نوع تعادل آزادی عمل بیشتری دارید و می‌توانید عناصر مختلف فضای سبز ویلایتان را با ذوق هنری خود به تعادل برسانید.

تضاد

کنتراست فقط مربوط به رنگ‌ها نیست بلکه می‌تواند عناصری مانند بافت (نرم درمقابل سخت) یا اندازه‌ها (بزرگ دربرابر کوچک) را پوشش دهد. کنتراست اصل جذابی است که چشم‌ها را به دکور محیط خیره می‌کند اما نباید در آن زیاده‌روی شود. به‌علاوه هنگام به‌کارگیری این اصل نباید از تعادل و وحدت محیط غافل شوید. به‌عنوان مثال اگر می‌خواهید با کاشت یک درختچه‌ی کوچک در کنار درختی بزرگ و تنومند تضاد ایجاد کنید، با کاشت بوته کوچک و درخت بزرگ دیگری در فاصله‌ای مشابه به سادگی اصل تعادل را نیز در فضای سبز ویلا اعمال کنید.

هارمونی رنگ‌ها

محوطه‌سازی فقط ترکیب خاک قهوه‌ای با گیاهان سبز نیست! رنگ گل‌ها، برگ‌ها، سنگ‌ها و سایر تاسیسات موجود در محوطه، باید باهم همخوانی داشته‌باشند. هارمونی رنگ‌ها اگر به‌درستی رعایت شوند، جان تازه‌ای به فضای شما می‌بخشند و زیبایی آن را دوچندان می‌کنند. در هنگام چینش رنگ‌های محیط، هدف خود را از طرح ذهنی‌تان فراموش نکنید. برای مثال اگر یک طراحی آرامش‌بخش را می‌پسندید، از رنگ‌های گرم و پر حرارت پرهیز کرده و بیشتر از رنگ‌های ملایمی همچون آبی و سبز بهره بگیرید.

نقطه‌ی کانونی

یک طراحی خوب همیشه یک نقطه کانونی را برجسته می‌کند، یعنی مکانی که حاوی قوی‌ترین و جذاب‌ترین عنصر طراحی باشد. نقطه کانونی می‌تواند برحسب انتخاب فرد، یک مسیر پیاده‌روی رویایی از وسط حیاط تا درب ورودی ویلا و یا یک مجسمه‌ی سنگی غول‌پیکر باشد.

بیشتر بخوانید: انواع درخت میوه در شمال: بهترین گزینه‌ها برای کاشت در ویلا و زمین کشاورزی

ایده‌هایی برای زیباسازی فضای سبز ویلا

خلاقیت عنصری تاثیرگذار در طراحی است. از عملی‌کردن تصاویر ذهنی‌تان ابا نداشته‎‌باشید! دیوارهای محدودیت را تخریب کنید و آن‌چه را که در ذهن دارید به واقعیت تبدیل کنید. برای مثال اگر به گل و گیاه علاقه دارید، یک باغچه‌ی رنگارنگ با گل‌های خوش و آب رنگ برای خود بسازید و از عطر دلنشین آن‌ها مست شوید. رویای ذهنی شما ممکن است هر چیز دیگری، مانند یک کلبه‌ی کوچک درختی در گوشه‌ی محوطه و یا یک آلاچیق کوچکی با ستاره‌های آویزان از سقف آن باشد. اگر شما هم به فکر زیباسازی مدل فضای سبز ویلای خود هستید، خواندن ایده‌های زیر خالی از لطف نیست.

مدل فضای سبز ویلا در شمال

طراحی آبشار

شنیدن آواهای طبیعت همیشه دل‌انگیز است! اگر ویلای شما محوطه‌ی بزرگی دارد، می‌توانید درصورت تمایل یک آبشار زیبا را در حیاط خود بسازید و از شنیدن صدای آرامش‌بخش آب به همراه آواز چهچه‌ی پرندگان لذت ببرید.

آبشار مدل فضای سبز ویلا

ساخت مسیر پیاده‌روی

ساخت مسیر پیاده‌روی در ویلاهای بزرگ، پیچ و تاب راه را برای مسافران هموارتر می‌کند و اگر به خوبی طراحی شود، می‌تواند به عنوان یک نقطه‌ی کانونی جذاب ویو زیباتری به محوطه‌ی شما ببخشد.

مدل فضای سبز

ساخت تاق‌بست

احتمالا شما هم این ورودی‌های فانتری را در کارتون‌های دیزنی و یا عروسی‌های مجلل خارج از شهر دیده‌اید. اگر در کارهای فنی سررشته‌ای دارید و از ساخت سازه‌های دست‌ساز لذت می‌برید، ساخت این تاق‌بست‌های فانتزی برای ورودی ویلا خالی از لطف نیست.

بیشتر بخوانید: انواع مدل آلاچیق: گزینه‌هایی زیبا و کاربردی برای ساخت آلاچیق در ویلا

کاشت گیاهان متفاوت

حیاط و محوطه‌ی خانه و ویلا، بدون گل و گیاه صفایی ندارد. گیاهان به فضا نشاط و جان تازه‌ای می‌بخشند و منظره‌ی زیباتری را برای ویلای شما به ارمغان می‌آورند. قبل از اقدام به کاشت گل و گیاه درباره‌ی آب‌و‌هوای منطقه و پوشش گیاهی آن به خوبی تحقیق کنید و گیاهان مناسب آن منطقه را کشت کنید. همچنین به یاد داشته‌باشید، گل‌ها و به‌طورکلی گیاهان بسیار لطیف و حساس‌اند و به مراقبت و توجه مداوم نیاز دارند. اگر به‌طور مرتب به ویلای خود دسترسی نداشته و یا وقت کافی برای رسیدگی به آن‌ها ندارید، فردی را به عنوان باغبان برای ویلای خود استخدام کنید.

انواع مدل فضای سبز ویلا

ایجاد روف گاردن یا بام سبز

اگر شما هم از دوست‌داران محیط زیست هستید و به حفظ و نگهداری از آن اهمیت می‌دهید، از مزایای متعدد زیست محیطی و اقتصادی روف گاردن در ویلای خود بهره‌مند شوید. روف گاردن یا پشت‌بام سبز، این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده‌است و علاوه‌بر مزایای هیدرولوژیکی از آن برای کشت گیاهان و کشاورزی، زیباسازی ویلا و حتی ایجاد فرصت‌های تفریحی استفاده می‌شود.

روف گاردن در مدل فضای سبز ویلا

در نهایت درنظر داشته‌باشید که طراحی فضای سبز ویلا یکی از موارد مهمی است که باید متناسب با سبک کلی ویلا انجام گیرد. امیدواریم با خواندن این مطلب اطلاعاتی درباره کلیات فضای سبز و محوطه‌سازی ویلا به‌دست‌آورده باشید.

نظرات

پاسخ

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز