طراحی باغچه ویلا : ایجاد محیطی دلنشین و آرامش‌بخش در ویلا!

این روزها خانه‌های ویلایی محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. اکثر مردم یا صاحب ویلای شخصی خود هستند و یا در فکر ساخت و خرید آن! به‌خصوص مشکلاتی از قبیل آلودگی وحشتناک هوا در کلانشهرها، شلوغی و سروصدای زیاد و ترافیک درون‌شهری باعث کلافگی مردم مخصوصا در شهرهای بزرگی مانند تهران شده‌است. این قبیل مشکلات روز به روز ما را بیشتر در وسوسه‌ی داشتن یک ویلای آرامش‌بخش و همه‌چیز تمام می‌اندازد. یکی از جذابیت‌های خانه‌‌های ویلایی محوطه‌ی سبز آن‌ها است. در این مقاله قصد داریم به طراحی باغچه ویلا و اصول زیباسازی آن بپردازیم.

طراحی باغچه ویلا

طراحی باغچه ویلا

همه‌ی ما از قیمت سرسام‌آور ملک‌های مسکونی باخبریم. ویلاها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. امروزه ویلاهای لوکس و بزرگ را فقط می‌توان در رویاهای خود تصور کرد. با این حال، ویلاهای نقلی نیز صفا و صمیمیت خاص خود را دارند. طراحی باغچه‌ی ویلا اصولا شامل ویلاهای نقلی است که از محوطه‌ی کوچکی برخوردارند. با کمی خلاقیت، آگاهی از شرایط آب‌و‌هوایی و اصول محوطه‌سازی می‌توان یک باغچه‌ی زیبا و نشاط‌آور را در محوطه‌ی ویلای خود خلق کرد.

قبل از ایجاد باغچه‌ی موردنظر خود می‌بایست به سبک دکوراسیون کلی ویلا توجه کنید. باغچه و محوطه‌ی ویلا باید با سبک دکوراسیون شما هماهنگی داشته‌باشد. ویلای شما ممکن است به سبک مدرن و معاصر و یا کلاسیک ساخته شده‌باشد که طرح باغچه نیز باید از این سبک‌های تبعیت کند. در ادامه به ایده‌هایی برای طرحی باغچه ویلاهای مدرن و کلاسیک اشاره خواهیم‌کرد.

طراحی باغچه ویلا در شمال

طراحی باغچه ویلاهای مدرن

سبک‌های مدرن معمولا با مینیمالیسم و ساده‌گرایی در کنار رنگ‌های خنثی شناخته می‌شوند. از این‌رو تا حد امکان سعی کنید از درختان و گیاهان سبز و بی‌گل در باغچه‌ی ویلای خود بهره بگیرید و به ترکیب رنگ‌ها در فضای خارجی دقت کنید.

در سبک مدرن به ارتباط و هماهنگی فضای داخلی و خارجی تاکید بالایی می‌شود به‌گونه‌ای که معمولا فضای خارجی خانه و ویلا نیز جزوی از دکوراسیون کلی به‌شما می‌رود. بهتر است طراحی باغچه‌ی ویلای خود را به‌گونه‌ای انجام دهید، که دید خوبی از داخل خانه و پشت شیشه‌های سراسری ویلا داشته‌باشد.

اگر به گل و گیاه علاقه‌ی زیادی داشته و دوست دارید انواع مختلفی از گیاهان را در باغچه‌ی ویلای خود به نمایش بگذارید، بهتر است برای حفظ نظم و هارمونی کلی حیاط، فضای باغچه‌ی خود را به چند قسمت مساوی تقسیم کرده و هر یک از گیاهان را در بخش مخصوص خود بکارید.

احتمالا شما هم متوجه شده‌اید که این روزها در اکثر ویلاهایی که ساخته می‌شوند خبری از حصار و دیوار نیست و به‌جای آن از درختان و پرچین‌های سرسبز برای جداسازی و مشخص کردن مرز ویلاهای اطراف استفاده می‌شود.

طراحی باغچه ویلا کوچک

طراحی باغچه ویلاهای کلاسیک

در سبک کلاسیک دست شما در طراحی بازتر است. کافی است اغراق را چاشنی طرح‌های خود کرده و زیبایی خانه و ویلا را به رخ بکشید.

از مزیت‌های سبک کلاسیک این است که برخلاف سبک مدرن، می‌توانید وسواس را با خیالی آسوده کنار گذاشته و گل‌های مختلف و رنگارنگ را میهمان باغچه‌ی خود کنید. البته توجه داشته‌باشید که ترکیب آن‌ها در یک قاب، تصویر نابهنجاری ایجاد نکند.

در گذشته هنر مجسمه‌سازی از ارج و اهمیت بالایی برخوردار بوده و اکثر اشراف و افراد دست‌بالا از مجسمه‌های سنگی و چوبی در حیاط خود بهره می‌بردند. اگر حیاط شما گنجایش جادهی یک مجسمه‌ی هرچند کوچک سنگی را داشته‌باشد، قرار دادن یک مجسمه‌ی سنگی در میان باغچه و یا گوشه کنار حیاط، هارمونی جالبی را با فضای سبز ویلا ایجاد کرده و حال و هوای کلاسیک را بیشتر به چشم خواهدآورد.

وضچه‌های آب که قدمتی چندین ساله نیز در فرهنگ و طراحی کلاسیک ایرانی دارند، می‌توانند ایده‌ی خوبی برای حیاط و باغچه‌ی خانه و ویلا باشند و نوستالژی‌های قدیمی را  در یاد و خاطره‌ی شما زنده کنند.گیاهان مناسب خانه‌های ویلایی

گل و گیاه دارای نیرویی است که می‌تواند جان و روحی تازه به انسان ببخشد. احتمالا شما هم آرامش وصف‌ناپذیر بوی سبزه‌ی تازه و گیاهان خوش‌بو را تجربه کرده‌اید. به‌همین دلیل تصور باغچه‌ی بی گل و گیاه، صفایی عملا غیرممکن است. از طرف دیگر، اگر خاک باغچه‌ی ویلای شما پتانسیل پرورش گیاهان متعدد را داشته‌باشد، می‌توانید برخی اقلام مورد استفاده‌ی روزانه مانند گوجه و فلفل یا برخی میوه‌ها را در آن پرورش دهید.

باید توجه داشت که در طراحی باغچه ویلا ، کاشت گل و گیاه نباید به هیچ‌وجه سرسری گرفته‌شود. همان‌طور که می‌دانید هر منطقه و خاکی، مناسب و بستر رشد برخی گیاهان خاص است. بی‌توجهی به این مورد می‌تواند باعث هدر رفتن هزینه، تلاش و زمان صرف‌شده و پوشش گیاهی محوطه‌ی ویلای شما شود. ازاین‌رو، قبل از اقدام به کاشت گل و گیاه درباره‌ی پوشش گیاهی مناسب منطقه‌ی ویلایی خود، به خوبی تحقیق کرده و با عجله عمل نکنید.

طراحی باغچه ویلا

گیاهان مناسب ویلای شمال کشور

کشور ما ایران از قومیت‌ها و مناطق مختلف با آب و هوای متفاوت تشکیل شده‌است. هر یک از این منطقه‌ها شرایط مساعدی را برای کاشت و پرورش گونه‌ی خاصی از گیاهان مهیا می‌کنند. شاید فکر کنید کاشت چند گل و گیاه در یک باغچه‌ی کوچک که این حرف‌ها را ندارد. اما گیاهان بسیار حساس‌اند و اگر در شرایط و موقعیت نادرستی قرار گیرند و به درستی از آن‌ها نگهداری نشود، به سرعت از بین می‌روند.

ویلاهای شمال کشور به دلیل آب و هوای مطبوع این منطقه بسیار پر طرفدار بوده و بستر مناسبی برای کاشت انواع گیاهان و درخت‌ها می‌باشند. از جمله درختانی که برای مناطق سردسیری و شمال کشور مناسب می‌باشند، می‌شود به درخت ممرز، توسکا، نارون، شاه بلوط و صنوبر اشاره کرد و از میان گیاهان گلدار می‌توان گل یاسمن، ماگنولیای سفید، یاس زرد، نرگس و گل یخ را نام برد.

بیشتر بخوانید : اصول محوطه سازی ویلاهای کوچک ؛ ایده‌هایی برای جذاب‌تر کردن ویلای نقلی

گیاهان مناسب ویلای جنوب کشور

جنوب ایران به‌خصوص در فصل بهار و تابستان بسیار گرم است. اگر می‌خواهید در محوطه‌ی ویلای خود در این مناطق گیاهی بکارید، باید گیاهانی را انتخاب کنید که نسبت به خشکی و گرمی هوا مقاوم باشند. اتفاقا برخی از گل‌ها و گیاهان برای رشد به نور خورشید و گرمای زیادی احتیاج دارند.

برای مناطق گرم و مرطوب نخل ققنوس و برای مناطق گرم و خشک درخت سنجد یا درخت بنه می‌تواند مناسب باشد. آلوئه‌ورا، ناز خرفه‌ای، گل اختر، ایپومیا، رزماری، اسطوخودوس و انواع آرامانتوس نیز از جمله گیاهان مقاومی هستند که به خوبی در مناطق گرم دوام آورده و رشد می‌کنند.

محوطه‌سازی و طراحی باغچه ویلا از جمله موراد مهمی است که تاثیر بسزایی در ظاهر ویلای شما خواهد داشت؛ بنابراین توجه به آن را در اولویت طراحی‌های خود قرار دهید. خرید و ساخت ویلا در شهرهای شمالی کشور، همان‌طور که در ابتدای بحث نیز گفتیم، از جمله مواردی است که این ‌روزها توجه عده زیادی را به خود جلب کرده‌است. اگر شما نیز رویای خرید ویلا یا زمینی برای ساخت آن را در ذهن دارید؛ می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت با مشاوران مجرب میلاد مسکن تماس حاصل کرده و از آن‌ها کمک بگیرید.