عوامل موثر در محوطه سازی ویلا مدرن

امروزه با افزایش تعداد ویلا‌های مدرن، توجه عده زیادی از مردم به این سبک خاص و شیک در ویلاسازی جلب شده‌است. همان‌طور که می‌دانید ساخت ویلا و طراحی نمای آن یکی از مهم‌ترین پارامترهایی است که باید درنظر گرفت. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که متریال، ساخت‌وساز و شیوه اجرای ویلا چندان مهم نبوده و تنها نمای آن است که در وهله اول حس خوب یا بد در انسان ایجاد می‌کند. اما لازم به‌ذکر است که امروزه محوطه سازی ویلا مدرن حرف اول را در جذب یا دفع بینندگان بازی می‌کند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت هیچ‌یک از پارامترهای گفته شده، به تنهایی نمی‌تواند ویلای شما را به ویلایی جذاب یا ویلایی زشت، تبدیل کنند. اگر نمای ویلای شما خوب باشد، اما محوطه‌سازی آن مناسب نباشد، ویلا جذابیت خود را برای بیننده از دست می‌دهد.

در این مطلب می‌خواهیم به بررسی عوامل موثر در محوطه سازی ویلا مدرن ، ویژگی‌ها و راه‌های محوطه سازی آشنا شویم. محوطه سازی ویلا اگر به درستی انجام نگیرد از زیبایی ویلا و حتی از امنیت آن، کاسته می‌شود؛ بنابراین هرگز محوطه سازی را دست کم نگیرید. بهتر است با جدیت تمام و با استفاده از تجربه و دانش افراد متخصص به این موضوع بپردازید.

محوطه سازی ویلا مدرن

فضاهای لازم در محوطه سازی ویلا مدرن

امروزه محوطه سازی یا لنداسکیپ امری بسیار مهم در طراحی ویلاهای مدرن بشمار می‌آید و باید دقت زیادی برای طراحی و اجرای آن صورت گیرد. محوطه سازی شامل ورودی ویلا، فضای استراحت و نشستن، فضای بازی کودکان، فضای ورزشی و حتی فضایی برای آشپزی است. درحالت کلی می‌توان گفت محوطه‌ ساز ویلا مدرن ، شامل تمام فضاهایی است که می‌توان در خارج از ویلا قرار داد.

طرح اولیه

شما باید قبل از هرگونه اقدامی طرح اولیه محیط اطراف را ثبت کنید. این توپوگرافی باید به‌طور دقیق و با ذکر جزییات ثبت شده و تمامی موانع و درختان موجود در آن باید مشخص گردد. در ابتدا ممکن است این امر ضروری به نظر نرسد اما هنگام شروع مراحل اجرایی، وجود این موانع ممکن است مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

در نتیجه حتما در توپوگرافی تمام جزییات را مشخص کنید تا کارتان در اجرا راحت‌تر باشد. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که از هیچ فضایی نباید غافل شد؛ یا به عبارت دیگر باید از فضای ویلا استفاده بهینه کرد تا حدالامکان از پرتی فضا جلوگیری شود.

اصول محوطه سازی

بعد از تهیه طرح اولیه و توپوگرافی نوبت به مرحله اجرا می‌رسد. اما قبل از اقدام به هر عملی، باید با اصول محوطه سازی آشنا شوید. در این قسمت به بررسی اصول محوطه سازی می‌پردازیم.

هماهنگی و تعادل در طراحی فضا

یکی از مهمترین اصولی که باید در محوطه سازی ویلا مدرن به آن توجه کنید، هماهنگی بین فضاها از جنبه‌های مختلف است. شما باید جنبه‌های گوناگون هماهنگی مانند هماهنگی در فرم، متریال و سبک معماری را در تمامی فضاها رعایت کنید. ایجاد تناسب بین کل فضای مجموعه، توجه به متریال مورد استفاده و همچنین سبک معماری می‌تواند به هر چه زیباتر جلوه نمودن یک ویلا کمک کند. بنابراین حتما توجه داشته باشید که هنگام طراحی پلان، این هماهنگی بین فضاهای مختلف به وجود بیاید.

در محوطه سازی ویلا مدرن نیز رعایت اصول تعادل، تناسب و هماهنگی بسیار ضروری است. در محوطه سازی، هر المان باید جزیی از یک مجموعه کلی در نظر گرفته شود تا بتواند به هماهنگی کل مجموعه کمک کند.

محوطه سازی ویلا مدرن

استفاده از رنگ‌های متناسب

 یکی دیگر از مواردی که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت، مساله رنگ‌بندی متریال‌های تمامی المان‌هایی است که در محوطه قرار می‌گیرند. بنابراین حتما به هماهنگی رنگ‌های مورد استفاده در فضاسازی ویلا توجه نمایید زیرا هر چقدر هم سبک معماری و متریال بکار رفته در سازه و یا فضاهای اطراف زیبا باشد ولی اگر ترکیب رنگ آن‌ها متناسب نباشد، نمی‌تواند ویو و نمای جذابی از ویلا نمایش دهد.

اجرای محوطه سازی ویلا مدرن

اکنون که با اصول محوطه سازی آشنا شدیم نوبت به اجرای محوطه سازی ویلا مدرن می‌رسد. همان‌طور که گفتیم مهم‌ترین نکته در اجرای محوطه سازی، هماهنگ بودن رنگ‌ها، متریال‌ها و سبک معماری سازه با محوطه است. در واقع تمام آنچه که در بالا بررسی نمودیم می‌تواند در اجرای محوطه سازی به کار بیایند و باید توجه ویژه‌ای به تمام موارد گفته شده داشت. برای اجرای محوطه سازی ویلا مدرن خود می‌توانید از ایده‌های جذابی استفاده کنید که در زیر به بررسی چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم.

محوطه سازی ویلا مدرن

ایجاد فضای سبز در محوطه ویلا

استفاده از فضای سبز، یکی از مواردی است که می‌تواند زیبایی ویلا را دوچندان کند. سعی کنید مسیر ورود به ویلا را با فضای سبز پوشش داده و در اطراف آلاچیق‌ها و فضاهایی که برای نشستن درنظر بگیرید. استفاده از گل‌ها و گیاهان گوناگون می‌تواند هم محیطی جذاب و دل‌نشین برای شما ایجاد کند؛ علاوه‌بر آن عطروبوی گل‌ها و گیاهانی که در محوطه سازی ویلا مدرن از آن‌ها استفاده می‌کنید، می‌تواند فضای آرامش‌بخشی را برای شما به ارمغان بیاورد.

استخر در ویلاهای مدرن

استخر از جمله فضاهای دلچسب و مدرنی است که می‌توانید برای محوطه سازی ویلا مدرن خود از آن استفاده کنید. البته ناگفته نماند که ابعاد استخر کاملا وابسته به فضای محیط است و به عبارت دیگر می‌توان گفت، محیط می‌تواند عامل تعیین کننده در ابعاد استخر باشد.

نورپردازی‌های دور استخر یکی از نکات مهمی است که ارزش آن در تاریکی شب مشخص می‌شود. یک نورپردازی اصولی و جذاب می‌تواند محوطه ویلا شما را به فضایی بسیار دلنشین و خوشایند کند. علاوه بر نورپردازی استخر، نورپردازی دور محوطه نیز عامل بسیار مهمی در جذابیت و زیبایی ویلا است.

 سعی کنید برای این‌کار طرح خاصی داشته باشید و هرگز بدون برنامه، اقدام به نورپردازی ننمایید. شاید برای بسیاری از افراد نورپردازی اهمیت چندانی نداشته باشد اما می‌توان گفت، سبک مدرن به دلیل سادگی در المان‌های محوطه ممکن است مانند سایر ویلاها جلوه‌ مجللی نداشته باشد؛ به همین دلیل نورپردازی یکی از مهم‌ترین آیتم‌های محوطه سازی ویلا مدرن است.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری استخر رو باز: نکاتی برای سلامت و پاکیزگی استخر ویلا

محوطه سازی ویلا مدرن

ساخت آلاچیق در محوطه

یکی دیگر از ایده‌های جذابی که در محوطه‌ سازی ویلا مدرن می‌توانید در نظر بگیرید ایجاد آلاچیق است. آلاچیق‌ها نیز مانند سایر المان‌های معماری، در سبک‌های گوناگونی ساخته می‌شوند که برای ساخت آلاچیق بهتر است به سبک ویلای خود توجه کرده و متناسب با آن آلاچیق انتخاب کنید. آلاچیق‌های مدرن امروزه هم به صورت پیش‌ساخته و هم به صورت دستی در محوطه ویلاها قرار می‌گیرند. فراموش نکنید اگر به فکر شب نشینی در پاییز و زمستان هستید و یا ویلای شما در یک منطقه سرد واقع شده است می‌توانید از یک شومینه در محوطه برای ایجاد گرمایش استفاده نمایید. 

بیشتر بخوانید: انواع مدل آلاچیق: گزینه‌هایی زیبا و کاربردی برای ساخت آلاچیق در ویلا

سخن آخر

در این مقاله به بررسی محوطه سازی ویلا مدرن و مهم‌ترین آیتم‌های این نوع محوطه‌سازی پرداختیم. می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویلاهای شمال و نحوه خرید زمین یا ویلا در شمال با گروه مشاوره میلاد مسکن تماس گرفته و از راهنمایی‌های آن‌ها بهرمند شوید.