اصول محوطه سازی ویلاهای کوچک ؛ ایده‌هایی برای جذاب‌تر کردن ویلای نقلی

محوطه سازی ویلا یکی از عواملی است که امروزه توجه به آن امری بسیار ضروری به نظر می‌رسد. محیط داخلی و متریال استفاده شده در ویلا هر چقدر هم خوب بوده و طراحی زیبایی داشته باشد، اگر محوطه سازی محیط به درستی و مبتنی بر اصول و قواعد خاص، طراحی و اجرا نشود، زیبایی و جذابیت ویلا را به طور چشمگیری تحت‌تاثیر قرارخواهد داد. امروزه به دلیل شرایط اقتصادی و ابعاد زمین‌های خریداری شده، توجه عده زیادی از افراد به خرید ویلاهای کوچک جلب شده‌است. محوطه سازی ویلاهای کوچک از جمله مواردی است که می‌تواند به ویلای شما جلوه بسیار خاص و زیبایی بیافزاید.

پارامترهای اساسی در محوطه سازی ویلاهای کوچک

یکی از عواملی که در محوطه سازی ویلا بسیار تاثیرگذار است، رعایت تناسبات و اندازه‌گیری‌های دقیق است؛ این امر هنگام اجرای محوطه سازی باعث ایجاد یک منظره چشم‌نواز در ویلای شما خواهد شد.

در این مطلب قصد داریم به محوطه سازی ویلاهای کوچک پرداخته و نکاتی مهمی را به شما یادآوری کنیم تا با درنظر گرفتن جوانب مختلف، طرحی بی‌نظیر برای محوطه ویلایتان پیاده کنید. ویلاهای کوچک به دلیل مساحت کمتر و فضای محوطه‌سازی کمتر، نیازمند دقت و مهارت در طراحی می‌باشند. اگر ویلای کوچکی خریده‌اید و یا قصد خرید یک ویلای نقلی و جذاب را دارید همراه ما باشید تا با نکات اساسی در محوطه‌سازی این نوع از ویلاها آشنا شوید.

فضا سازی

فضا یکی از مواردی است که تاثیر مستقیم بر امر محوطه‌سازی دارد. در ویلاهای بزرگ از آنجایی که فضای کافی در اختیارتان قرار می‌گیرد ومی‌توانید با دغدغه کمتری به طراحی و ایجاد محوطه بپردازید ولی این امر در ویلاهای کوچک به دلیل مساحت کمتر ممکن است شما را با چالش‌های گوناگونی مواجه کند.

نکته بسیار مهم این است که شما باید سعی کنید از همه فضاهایی که در اختیار دارید به نحو احسن استفاده کنید. در طراحی اولیه باید همه فضاهای در اختیار، با جزییات دقیق ذکر شده و هیچ فضایی نادیده گرفته نشود. همان‌طور که می‌دانید فضاهای نادیده گرفته شده در طراحی، هنگام اجرا دست‌نخورده و بی‌استفاده باقی‌مانده و تبدیل به فضایی پرت می‌شوند.

محوطه سازی ویلاهای کوچک - فضاسازی

محوطه سازی ویلاهای کوچک توسط پوشش گیاهی

استفاده از پوشش گیاهی یکی از عوامل زیباسازی محوطه ویلاها محسوب می‌شود. بهتر است، همواره قسمت‌های مختلفی از محوطه ویلا را به پوشش گیاهی اختصاص داده و از گیاهان، درختچه‌ها و گل‌های مختلفی برای زیباسازی محیط استفاده کنید.

استفاده از گل‌های رنگارنگ و معطر در قسمتی که برای نشستن و دورهمی اختصاص دادید، می‌تواند محیطی آرام‌بخش برای شما ایجاد نماید. در مسیر ورودی ویلا نیز می‌توانید از درختچه‌های کوچک یا گل‌های زینتی استفاده کنید که زیبایی محوطه ویلای شما را دوچندان خواهدکرد. طراحی فضای سبز یکی از عوامل تاثیرگذار در محوطه سازی ویلاهای کوچک محسوب می‌شود؛ بنابراین به هیچ‌وجه از این امر مهم غافل نشوید و بهترین گیاهان را برای محوطه خود تهیه کنید.

 یکی از گزینه‌های جذاب برای محوطه سازی ویلاهای کوچک ، استفاده از درختچه‌های مینیاتوری است که در هر اندازه موجوداند.  حتی اگر فضای شما بسیار کوچک باشد این درختچه‌ها می‌توانند با ظاهر و جلوه جذابی که دارند به زیبایی محوطه شما کمک فراوانی کنند.

محوطه سازی ویلاهای کوچک با پوشش گیاهی

فلاورباکس

در محوطه سازی ویلاها از المان‌های  مختلفی بهره گرفته می‌شود. هر المانی ویژگی خاصی دارد و ممکن است برخی گران قیمت و برخی ارزان‌تر باشند. یکی از ایده‌های جذابی که در محوطه سازی ویلاهای کوچک می‌توان از آن بهره برد، استفاده از فلاور باکس جهت افزایش پوشش گیاهی است که می‌تواند تا حدودی محدودیت فضایی در محوطه سازی ویلاهای کوچک را برطرف نماید.

فلاورباکس‌ها را می‌توان بر روی دیوار، نرده و درختان قرار داد. این المان‌ها در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند و شما می‌توانید متناسب با سلیقه و سبک معماری خودتان از آن‌ها استفاده نمایید. نگهداری از گل و گیاه در داخل فلاورباکس‌ها علاوه بر جنبه زیبایی آن، راحت‌تر بوده و وقت و انرژی کمتری برای رسیدگی به این گیاهان لازم است.

محوطه سازی ویلاهای کوچک با فلاور باکس

محوطه سازی ویلاهای کوچک با نورپردازی

نورپردازی یکی از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در جلوه و زیبایی ویلا دارد. صرف نظر از اندازه ویلای شما، استفاده از نورپردازی صحیح و جذاب باعث زیبایی دوچندان ویلا، مخصوصا ویلاهای کوچک، می‌شود. برخی اعتقاد دارند که در ویلاهای کوچک فضای کافی برای نورپردازی وجود ندارد، در حالی که این تفکر کاملا اشتباه بوده و وجود نورپردازی در این ویلاها امری بسیار ضروری است.

در واقع می‌توان گفت نورپردازی از جمله پارامترهایی است که در هر ویلایی با هر متریال و هر سبکی، باید مورد استفاده قرار گیرد. یکی از ایده‌های جذابی که حتما باید از آن استفاده شود، نور پردازی مسیر ورودی ویلا است که بسیار جالب‌توجه بوده و زیبایی ویلا و محوطه را دوچندان می‌کند.

بیشتر بخوانید: عوامل موثر در محوطه سازی ویلا مدرن

محوطه سازی ویلاهای کوچک با نورپردازی

سازه‌های آبی

استفاده از سازه‌های آبی از دیگر مواردی است که در محوطه سازی ویلاهای کوچک بسیار تاثیرگذار است. در ویلاهای بزرگ ایجاد یک استخر ایده جذابی است ولی در ویلاهای کوچک به علت محدودیتی که در مساحت زمین وجود دارد، امکان استفاده از استخر بسیار کم است. سازه‌های آبی یا آبنماها می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای استخر بوده و تا حدودی کمبود استخر را جبران کنند.

 استفاده از حوض و آبنماهای خانگی فایبرگلاس می‌تواند ایده بسیار جذابی باشد که به هر چه زیباتر دیده شدن محیط نیز کمک می‌کند. علاوه بر این، همان‌طور که می‌دانید صدای آب بسیار آرامش‌بخش است و می‌تواند تاثیر زیادی در ایجاد آرامش برای شما داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود حتما از سازه‌های آبی در ویلایتان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری استخر رو باز: نکاتی برای سلامت و پاکیزگی استخر ویلا

محوطه سازی ویلاهای کوچک با آبنما

آلاچیق

ایجاد محیطی برای نشستن و دورهم بودن در فضای باز امری ضروری است و در اغلب ویلاها فضایی برای ایجاد این محیط فراهم می‌شود. برای ایجاد این فضا، شاید استفاده از آلاچیق ایده بسیار جذابی باشد. سعی کنید طرح و معماری آلاچیق متناسب با سبک و معماری ویلایتان باشد و همچنین به تناسب رنگ آن‌ها نیز دقت کنید. شاید یکی از مواردی که در کنار آلاچیق وجود آن ضروری به نظر برسد، تعبیه یک کباب‌پز است؛ که باعث می‌شود به راحتی و بدون دردسر، به پختن کباب پرداخته و وعده غذایی لذیذی در کنار خانواده خود داشته باشید.

محوطه سازی ویلاهای کوچک توسط آلاچیق

در این مطلب به بررسی عوامل تاثیرگذار بر محوطه سازی ویلاهای کوچک پرداخته و ایده‌های جذابی را که می‌توانید با استفاده از آن‌ها محوطه ویلایتان را بسیار زیبا‌تر کنید بیان کردیم. اگر شما نیز قصد اجاره، خرید و یا ساخت ویلا در هر سبک و معماری و با هر متریالی را دارید، می‌توانید از راهنمایی کارشناسان متخصص میلاد مسکن بهرمند شده و از تجریبیات آن‌ها در این پروسه، استفاده کنید.