ویلا شهرکی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ بررسی یک مدل متفاوت از ویلا

اگر کمی در شمال کشور ایران گشت‌وگذار کنید، خانه‌ها و ویلاهایی با شکل و مدل‌های متفاوتی مشاهده خواهید کرد. برخی از ویلاها فلت و یک طبقه بوده و برخی دیگر دوبلکس و یا چند طبقه هستند. در بعضی از مناطق شمال شما می‌توانید هر نوع ویلا دل‌خواهی را ساخته و در آن سکونت داشته باشید. اما مناطقی در شمال وجود دارند که محدودیت‌هایی شامل حال صاحبان زمین در زمینه ساخت ویلا می‌باشد. شهرک‌ها یکی از همین مناطق هستند. ویلاهایی که در شهرک‌ها قرار دارند نیز ویلاهای شهرکی نامیده می‌شوند. اما ویلا شهرکی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ محدودیت‌های اعمال‌شده کدام‌اند؟ در این مطلب قصد داریم تا هر آن‌ چیزی که باید درباره ویلا شهرکی بدانید، به شما ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید: انواع ویلا: آرامش واقعی را در شمال ایران تجربه کنید.

ویلا شهرکی چیست

ویلا شهرکی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

همان‌طور که از نام آن پیداست، ویلاهای شهرکی در شهرک‌های واقع در شمال کشور قرار دارند. شهرک‌ها غالباً کمی از مراکز شهر فاصله داشته و به عنوان منطقه‌ای مستقل شناخته می‌شوند. در این شهرک‌ها تمامی امکانات شهری اعم از مراکز خرید، مراکز درمانی، پمپ بنزین و … وجود دارد. بنابراین در صورت اسکان در این شهرک‌ها احتیاج کمی به مراجعه به مراکز شهر وجود داشته و در خود آن‌جا می‌توانید بسیاری از نیازهای اساسی خود را برطرف سازید.

یکی از ویژگی‌های بارز در شهرک‌های شمال کشور ساخت ویلاهای یک‌شکل و یک‌دست است. در واقع، شهرک‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند. شهرک‌هایی که در آن تنها ویلاهای فلت به چشم خورده و شهرک‌هایی که فقط دارای ویلاهای دوبلکس هستند. از این رو، اگر به دنبال خرید ویلا فلت شهرکی هستید، باید به شهرک‌هایی سر بزنید که دارای ویلاهای فلت باشند؛ و برعکس. چنان‌چه قصد خرید ویلای دوبلکس شهرکی را دارید، باید به دنبال شهرک‌هایی با ویلاهای دوبلکس باشید.

مزایای ویلا شهرکی

حال سوال اصلی اینجاست که با توجه به چنین قوانینی در شهرک‌ها، ویلاهای شهرکی چه مزایایی دارند؟ در ادامه مزایای ویلا شهرکی را عنوان می‌کنیم:

امنیت بالا

امروزه با توجه به وضع اقتصادی تعداد سارقان روز به روز در حال افزایش است. بنابراین، برقراری امنیت حرف اول را در ویلاها و خانه‌ها می‌زند. اگر ویلای شما مستقل بوده و به دور از سایر ویلاها باشد، میزان امنیت کاهش می‌یابد. اما ویلاهای شهرکی همگی در کنار یکدیگر قرار گرفته و از این رو امنیت نسبی در شهرک حکم‌فرماست. از طرفی، اکثر شهرک‌ها دارای نگهبان و نگهبانی می‌باشد. ورود و خروج ساکنین شهرک‌ها کنترل شده و اجازه ورود غیربومیان به این مناطق بدون اطلاع ساکنین شهرک داده نمی‌شود. پس در ویلا شهرکی از امنیت بالا اطمینان داشته و بدون نگرانی می‌توانید به صورت کوتاه‌مدت یا بلندمدت از شهرک خارج شوید.

دسترسی به آب، برق و گاز در ویلا شهرکی

یکی از نگرانی‌های کسانی که قصد خرید ویلا در شمال را دارند، دسترسی ویلا به آب، برق و گاز است. برخی از ویلاها به دلیل دوری از مراکز شهر فاقد این موارد بوده و باید به صورت اختصاصی این امکانات را برای ویلا فراهم ساخت. اما در ویلاهای شهرکی جای هیچ نگرانی نیست. تمامی امکانات در دسترس ساکنین شهرک قرار گرفته و تا حد امکان خبری از قطعی آن‌ها نیست.

اغلب در این شهرک‌ها از منابعی استفاده می‌شود تا به صورت شبانه‌روزی از امکاناتی مانند آب و برق بهره‌مند شوید. البته ممکن است در برخی از شهرک‌ها این منابع بین ساکنین مشترک بوده و در برخی دیگر سیم‌کشی‌ها و لوله‌کشی‌ها برای هر ویلا به صورت اختصاصی باشد. برای اطلاع از این موضوع در شهرک مورد نظر خود بهتر است از مسئولین و هیئت امنای آن منطقه مربوطه جویا شوید.

بیشتر بخوانید: خرید ویلا با وام بانکی: بررسی شرایط خرید ویلا با ساده‌ترین روش ممکن

آسودگی بیشتر در برابر حوادث پیش‌بینی نشده

علاوه بر نگهبانی، شهرک‌ها دارای مسئولین و تعمیرکاران مختلفی نیز می‌باشد. به عبارت دیگر، اگر اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای نظیر اختلال در برق و آسیب‌دیدگی لوله‌های آب بیفتد، مسئولیت رسیدگی به آن‌ها بر عهده مسئولین است. این در حالی است که در ویلاهای مستقل تمامی کارهای مربوط به ویلا برعهده خود شما بوده و این موضوع گاه آزاردهنده است. اما در ویلاهای شهرکی آسودگی خاطر بیشتری حاکم بوده و از رسیدگی به موقع به آسیب‌های ناگهانی مطمئن هستید.

مزایای ویلا شهرکی چیست

زمین و ساختمان‌ها در بالاترین کیفیت

زیرساخت‌های ویلاهای شهرکی به قدری محکم و اصولی هستند که تا سالیان سال این ویلاها پابرجا باقی می‌مانند. ویلاهای شهرکی با استانداردترین اصول ساختمان‌‌سازی شهری ساخته شده و از این رو کیفیت بالایی را در ظاهر و باطن ساختمان‌ها و ویلاها شاهد هستیم. مطالح باکیفیت در ساخت ویلاهای شهرکی نقش داشته و استحکام آن‌ها را افزایش داده است. به طوری که به هنگام وقوع بلاهای طبیعی مانند زلزله هیچ نگرانی بابت خرابی و فروریختگی ویلاها شامل حال ویلاهای شهرکی نیست. تمامی ویلاهای شهرکی جواز ساخت دریافت کرده و به همین خاطر یکی از مطمئن‌ترین ویلاها در شمال کشور هستند.

قیمت مناسب ویلا شهرکی

همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم، در شهرک‌های شمال کشور ویلاها شباهت زیادی به هم داشته و با ابعاد و ظواهر یکسانی ساخته می‌شوند. بنابراین، پیمان‌کاران و سازنده‌های ویلاهای شهرکی مصالح مورد نیاز را به صورت یکجا و عمده خریداری می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا هزینه کمتری برای خرید مصالح صرف کرده و در حالت کلی قیمت ویلاهای شهرکی مناسب‌تر باشد. اگر ویلاهای شهرکی را نسبت به سایر انواع ویلا مقایسه کنید، به این نتیجه پی می‌برید.

معایب ویلا شهرکی چیست؟

برای پاسخ دادن به سوال ویلا شهرکی چیست لازم است تا معایب آن را نیز بررسی کنیم. با این‌که ویلا شهرکی مزایای زیاد و منحصربه‌فردی دارد، اما معایبی نیز شامل حال این نوع ویلاها می‌باشد. ویلاهای شهرکی دارای قوانین و اصولی هستند که همه ساکنان آن باید بر آن‌ها پایبند باشند. برخی از این قوانین معایب این ویلاهای شهرکی به شمار می‌روند. در زیر این معایب را مطرح می‌کنیم:

آزادی عمل کمتر در ایجاد تغییرات

از آن‌جایی که تمامی ویلاها در شهرک مشابه بوده و در یک شکل ساخته می‌شوند، شما هیچ‌گونه اجازه‌ای برای ایجاد تغییرات در نما و ظاهر ساختمان‌ها ندارید. این تغییرات زمانی امکان‌پذیر است که تمامی ویلاها به صورت یکجا دچار این تغییرات شوند.‌

بیشتر بخوانید: هزینه ساخت ویلا: بررسی نکات و معیارهای اساسی برآورد هزینه‌ها

سروصدای نسبتاً زیاد

مسلم است که شما نمی‌توانید آن سکوت و آرامشی را که در ویلاهای جنگلی و یا ساحلی حکم‌فرماست، در ویلاهای شهرکی پیدا کنید. تعداد ویلاهای شهرکی در کنار یکدیگر زیاد بوده و بدون شک این موضوع باعث سروصدای بیشتر نیز می‌شود. اگرچه نگهبانان و مسئولین تذکرات لازم را به همسایگان و ساکنین شهرک ابلاغ می‌کنند؛ اما به هر حال گذر ماشین‌های شخصی و غیره می‌تواند برای دقایقی آرامش شما را بر هم بزند.

علاوه بر این، شما نیز اجازه ایجاد سروصدا تا پاسی از شب را ندارید. در سایر انواع ویلا ممکن است با دوستان و خانواده خود دورهمی‌هایی را برگزار کرده و تا پاسی از شب به گفتگو و خنده سپری شود. اما ویلاهای شهرکی همانند آپارتمان‌ها و خانه‌های شهری دارای محدودیت بوده و باید پس از زمان مقرر سروصدا در کمترین میزان خود باشد.

خرید ویلا شهرکی

یک ویلای مناسب برای علاقه‌مندان به شهرنشینی!

در این مطلب سعی کردیم تا با پاسخ به سوال ویلا شهرکی چیست و ارائه تمامی مزایا و معایب آن، شما را به طور کامل با این نوع ویلا آشنا کنیم. همان‌طور که در این مطلب گفته شد، ویلاهای شهرکی دارای مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فردی است. امنیت و اطمینان خاطری را که در این نوع ویلا وجود دارد، نمی‌توان در سایر ویلاها پیدا کرد. اما از طرفی، معایب و محدودیت‌های خاص خود را دارد. امیدواریم با مطالعه این مطلب و اطلاع از مزایا و معایب ویلای شهرکی بتوانید به راحتی اقدام به خرید ویلا شهرکی نمایید.

در صورت نیاز به مشاوره برای خرید ویلا، مشاورین میلاد مسکن در خدمت شما خواهند بود. برای این کار تنها کافی است از طریق پل‌های ارتباطی وب‌سایت، با ما در تماس باشید.

نظرات

پاسخ

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز