هزینه ساخت ویلا: بررسی نکات و معیارهای اساسی برآورد هزینه‌ها

1 مرداد 1399 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا

یکی از اصلی‌ترین چالش‌هایی که در زمینه سرمایه‌گذاری با ساخت و ساز ویلا وجود دارد، محاسبه هزینه‌های ساخت آن است. ساخت ویلا می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد: برخی از مردم ترجیح می‌دهند تا به جای خرید ویلاهای آماده، طرح مورد نظر خودشان را با خرید زمین و ساخت ویلا بر روی آن پیاده‌سازی کنند؛ عده دیگری نیز با سرمایه‌گذاری در این حوزه، روش مطمئنی برای حفظ و افزایش سرمایه و دارایی‌های خود انتخاب می‌کنند. اما در نهایت با صرف نظر از دلیل شما برای این کار، محاسبه هزینه ساخت ویلا یک قدم اساسی است.

در این مقاله قصد داریم تا برخی از هزینه‌های اصلی و اساسی در ساخت ویلا را به شما معرفی کنیم. اگر قصد ساخت و ساز ویلا را دارید، مطالعه موارد ذکر شده در این مطلب را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری با خرید زمین در شمال: چگونه یک سرمایه‌گذاری موفق داشته باشیم؟

چرا محاسبه هزینه ساخت ویلا اهمیت دارد؟

همان‌طور که اشاره کردیم، محاسبه هزینه‌های ساخت ویلا یکی از مهم‌ترین قدم‌ها برای سرمایه‌گذاری است. بسیاری از افرادی که به تازگی وارد حوزه ساخت و ساز ویلا شده‌اند، با غفلت از در نظر گیری تمام هزینه‌ها، برآورد دقیقی از مقدار نهایی نداشته و در میانه راه به مشکل برمی‌خورند. عدم محاسبه دقیق هزینه‌های این کار حتی ممکن است عواقب ناخوشایندی مانند ورشکستگی و ناتوانی در تکمیل ویلا و درنتیجه همه این موارد، از دست رفتن سرمایه بزرگی را به همراه داشته باشد.

هزینه ساخت و ساز ویلا

بنابراین توصیه می‌کنیم تا لیست ارائه شده از موارد هزینه‌بر ساخت ویلا را تهیه کرده و علاوه بر آن‌ها، قسمتی را نیز به هزینه‌های پیش‌بینی نشده اختصاص دهید. در حالت کلی ساخت ویلا در شمال نیازمند در نظر گرفتن هزینه‌هایی برای موارد زیر خواهد بود:

  • خرید زمین در شهر مورد نظر
  • اخذ مجوزهای لازم برای ساخت و ساز
  • موارد مورد نیاز در طول مراحل ساخت
  • هزینه‌های اصلی ساخت ویلا
  • هزینه‌های جانبی

در ادامه هر یک از این موارد را به صورت کامل به شما شرح می‌دهیم.

هزینه خرید زمین در شمال

اولین قدم برای برآورد هزینه ساخت ویلا در شمال، تعیین بودجه برای خرید زمین است. خرید زمین در شمال بسته به موقعیت شهر و عوامل مختلف دیگر می‌تواند متفاوت باشد. خرید زمین در شهرهای کوچک‌تر هزینه بسیار کمتری نسبت به شهرهای اصلی و بزرگ شمال نیاز خواهند داشت. در این مرحله پیشنهاد می‌کنیم تا تمرکز خود را بر روی خرید زمین در شهرهایی که قابلیت پیشرفت دارند، قرار دهید. برای مثال برخی از شهرهای کوچک شمال که فاصله کمی با مراکز استان و سایر شهرهای بزرگ شمال را دارند، از پتانسیل بالایی برای پیشرفت برخوردار خواهند بود.

علاوه بر این عوامل دیگری مانند فاصله با جنگل و دریا، دسترسی به امکانات شهری و برخی دیگر از عوامل می‌تواند بر روی قیمت زمین و نرخ رشد آن تأثیر گذار باشد. فراموش نکنید که ارزش زمین تأثیر فوق‌العاده‌ای را بر روی قیمت فروش ویلای آن خواهد داشت. به عبارت دیگر دو ویلای کاملاً مشابه در دو زمین متفاوت، ممکن است تفاوت قیمت بسیاری با یکدیگر داشته باشند؛ در حالی که هزینه ساخت آن‌ها کاملاً برابر با همدیگر خواهد بود. اگر به شهرهای شمال و میزان رشد آن‌ها آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم تا پیش از خرید زمین با افراد متخصص مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید زمین در شمال: حس مالکیت در خوش‌آب‌وهواترین منطقه ایران

هزینه اخذ مجوز برای ساخت و ساز

پس از انتخاب زمینه، نوبت به برآورد هزینه مجوزهای لازم برای ساخت ویلا خواهد رسید. این بخش از هزینه‌ها ممکن است بستگی به هر شهر، به شدت متفاوت باشد. علاوه بر این برای کسب مجوزهای مختلف نیاز به پیمودن مراحل اداری پیچیده بسیاری خواهید داشت. درنتیجه اگر بتوانید در هنگام خرید زمین، یک زمین با مجوز ساخت تهیه کنید، می‌توانید علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌های این مرحله، از اتلاف وقت خود نیز جلوگیری کنید. اما در صورتی که زمین خریداری شده توسط شما دارای مجوزهای لازم برای ساخت‌وساز نبود، لازم است تا دست به کار شده و مراحل مربوط به آن را طی کنید. در این مسیر باید هزینه‌هایی ازجمله عوارض نوسازی، هزینه‌های مربوط به تهیه نقشه دقیق و رسمی، پرداخت مالیات و برخی دیگر از هزینه‌های مشابه را پیش‌بینی کنید.

هزینه مراحل ساخت ویلا

پس از کسب مجوزهای لازم، نوبت به طی کردن مراحل ساخت ویلا خواهد رسید. ساخت ویلا با در نظر گرفتن عوامل مختلف آن می‌تواند بودجه متفاوتی را از شما طلب کند. با این حال با در نظر گرفته سه مرحله اصلی، می‌توانید هزینه ساخت ویلا را متناسب با طرحی که در ذهن خود دارید، برآورد کنید. این سه مرحله عبارتند از:

  • سفت‌کاری: این قسمت شامل اقدامات اولیه برای ساخت ویلا خواهد بود. اقداماتی نظیر خاک‌ریزی و خاک‌برداری، اسکلت بنا، دیوارچینی و همچنین تهیه و نصب قسمت‌های فلزی ساختمان مانند دب و پنجره‌های آن در این مرحله قرار می‌گیرند.
  • نازک‌کاری: این بخش از هزینه ساخت ویلا شامل تمام اقداماتی است که پس از دیوارچینی تا نصب کامل کابینت و تجهیزات صورت می‌گیرد. مراحلی نظیر زمینه‌سازی برای لوله‌کشی و سیم‌کشی، داکت گذاری و نصب کلید و پریزها و سایر لوازم الکتریکی نظیر آیفون در این مرحله صورت خواهد گرفت.
  • تکمیل تأسیسات مکانیکی: این بخش، آخرین مرحله از ساخت ویلا در نظر گرفته شده و شامل اقداماتی نظیر نصب تجهیزات بهداشتی، تکمیل لوله‌کشی و سیم‌کشی، تعبیه لوازم گرمایشی و سرمایشی و در حالت کلی تمام اقدامات لازم برای تکمیل کامل ویلا می‌شود.
برآورد هزینه ساخت ویلا

برآورد هزینه ساخت ویلا

به طور معمول میانگین هزینه ساخت ویلا بر اساس متراژ آن محاسبه می‌شود. بودجه لازم برای ساخت و ساز هر متراژ از ویلا نسبت به شهرها و استان‌های مختلف، میزان متفاوتی خواهد بود. برای به دست آوردن این میانگین، لازم است تا از آخرین تغییرات در بازار مصالح در شهرهای مختلف اطلاع یابید. با در نظر گرفتن استان و شهر انتخابی خود، پس از یک پرس‌وجوی ساده میانگین هزینه لازم برای ساخت هر متر ویلا به دست خواهد آمد.

هزینه‌های جانبی برای ساخت ویلا

تا به این قسمت از مطلب به بررسی هزینه ساخت ویلا پرداختیم. اما این هزینه‌ها، صرفاً شامل موارد اساسی و ضروری می‌شود. در صورتی که برای ویلای خود امکانات دیگری در نظر داشته باشید، هزینه‌های مربوط به ساخت آن افزایش خواهد یافت. برای مثال استفاده از سقف شیروانی، استخر، زیرسازی‌های لازم برای فضای سبز، استفاده از کف‌پوش‌های خاص، تعبیه وان و بسیاری از امکانات جانبی دیگر، هزینه‌های مربوط به خود را خواهند داشت. علاوه بر این بخش، لازم است تا قسمتی از بودجه ساخت ویلا را به هزینه‌های پیش‌بینی نشده اختصاص دهید. این بخش از هزینه‌ها ممکن است در هر یک از مراحل به صورت غیرمنتظره‌ای ظاهر شوند! پس همواره برای رویارویی با آن‌ها آماده باشید.

بیشتر بخوانید: فروش ویلا در شمال: ویلای خود را با بهترین قیمت ممکن به فروش برسانید!

رویاهای خود را بسازید!

در این مطلب به معرفی مهم‌ترین نکات در محاسبه هزینه ساخت ویلا پرداختیم. ساخت و ساز یک ویلا نسبت به خرید یک نمونه مشابه آن دردسرهای بیشتری خواهد داشت؛ اما در نهایت از لحاظ هزینه و بودجه مورد نیاز بسیار مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود. پس با انتخاب یک شهر مناسب برای خرید زمین و در نظر گرفتن تمام نکات و هزینه‌های لازم برای ساخت ویلا، طرح رویایی مورد نظر خود را پیاده‌سازی کرده و در صورت تمایل با قیمت دلخواه خود به فروش برسانید.

در صورت نیاز به مشاوره در خصوص خرید زمین در شمال و همچنین خرید و اجاره ویلا، کارشناسان میلاد مسکن در خدمت شما خواهند بود. برای دریافت راهنمایی‌ها و مشاوره‌های مورد نیاز در این خصوص، می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی وب‌سایت با ما تماس بگیرید.