طراحی باغ ویلا با رعایت چند نکته اساسی

10 اسفند 1399 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا , معماری

امروز استفاده از باغ ویلا در حال گسترش است و مردم زیادی به ساخت و طراحی باغ ویلا علاقه نشان می‌دهند. باغ ویلا همانطور که از نام آن مشخص است به باغی گفته می‌شود که در آن ویلا ساخته شده باشد. امروزه این باغ‌ها در طرح‌ها و سبک‌های گوناگون سنتی، کلاسیک، مدرن و … ساخته می‌شوند و هر فرد متناسب با بودجه و سلیقه خود می‌تواند به طراحی باغ ویلا خود بپردازد. در این مطلب قصد داریم باغ‌هایی را که قصد ساخت ویلا در آن‌ها را دارید  بررسی کرده و راهکارهایی برای طراحی آن ارایه نماییم؛ همراه ما باشید.

پارامترهایی که باید هنگام طراحی باغ ویلا درنظر داشته‌باشید

طراحی باغ برای ویلا نیز مانند طراحی ویلا، سلسله مراتب خاص خود را دارد. برای شروع محوطه‌سازی و طراحی باغ، داشتن چک‌لیستی از آیتم‌هایی که باید به آن‌ها توجه کنید، ضروری است. در زیر نکات مهمی که هنگام طراحی باغ ویلا باید درنظر داشته‌باشید را بیان کرده‌ایم.

مشخص کردن سبک

قبل از آن که به اجرا و طراحی باغ ویلا بپردازید، ابتدا باید سبک و معماری مدنظر خود را انتخاب کنید. امروزه باغ ویلاها در سبک‌های متنوع و در طرح‌های گوناگونی طراحی و اجرا می‌شوند. بنابراین اولین مرحله، مشخص کردن سبک معماری آن است. در نظر بگیرید که سبک باغ ویلا تحت تاثیر عواملی مانند میزان مساحت زمین، موقعیت جغرافیایی و پوشش گیاهی است. به عنوان مثال اگر مساحت زمین شما کوچک باشد، بدون شک انتخاب سبک طبیعت گرایانه انتخاب مناسبی نخواهدبود؛ زیرا این سبک نیازمند فضای بزرگتری است تا بتواند زیبایی خود را به طور کامل نشان دهد.

طراحی ویلا در شمال

انتخاب سبک معماری تا حدودی جنس متریال را نیز مشخص می‌کند. به عنوان مثال فرض کنید شما سبک سنتی را برای باغ و ویلا خود در نظر گرفتید. در این صورت هنگام طراحی و اجرا باید از المان‌هایی بهره بگیرید که مانند آجر، نشانده دهنده این سبک زیبا باشند. سبک معماری شما باید با متریال انتخابی، متناسب باشد.

توجه به شرایط اقلیمی

یکی از مواردی که در طراحی باید مدنظر شما باشد، شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی منطقه است. این نکته هم در ساخت ویلا و هم در انتخاب پوشش گیاهی باغ ویلا امر مهمی قلمداد می‌شود. فرض کنید زمینی که در اختیار شما قراردارد، در منطقه شمالی کشور واقع شده‌است بنابراین در هنگام طراحی سازه ویلا باید به این نکته توجه کنید که در مناطق شمالی معمولا میزان بارش باران به‌شدت بالا است و طبیعتا زطوبت هوا نیز در این مناطق زیاد خواهدبود. بنابراین در ساخت ویلا باید به متریال استفاده شده توجه نمایید و سعی کنید از شیروانی در سازه ویلا استفاده نمایید.

تاثیر آب و هوا در طراحی ویلا

در مورد استفاده از پوشش گیاهی نیز حتما شرایط اقلیمی و جغرافیایی را درنظر داشته‌باشید؛ و پوشش گیاهی متناسب با آن شرایط را انتخاب کنید. علاوه بر این مورد، حتما به میزان آبی که به آن دسترسی دارید، نوع خاک و دمای محیط توجه داشته باشید. در انتخاب پوشش گیاهی موارد گفته‌شده را حتما در نظر بگیرید؛ زیرا در صورت مغایرت این موارد با پوشش گیاهی انتخاب شده، وضعیت باغ چندان مطلوب نخواهد بود.

تناسب معماری محیط داخلی و خارجی

یکی از نکات مهمی که همواره باید به آن توجه داشته باشید، ایجاد توازن و تناسب بین طراحی محیط داخلی و محوطه باغ ویلا است. سعی کنید در هنگام طراحی باغ ویلا، سبک معماری در نظر گرفته شده برای محیط داخلی و خارجی کاملا متناسب باشد؛ زیرا این هماهنگی جلوه بصری زیبایی به وجود می‌آورد و به زیبایی محیط کمک فراوانی می‌کند.

فراموش نکنید که نباید همه توجه خود را به محیط داخلی ویلا و نمای بیرونی سازه اختصاص دهید. امروزه یکی از مواردی که ویلا و باغ ویلا شما را زیبا نشان می‌دهد، محوطه‌سازی آن است. محوطه‌سازی عبارت است از تمام کارهایی که شما در محوطه باغ ویلا خود انجام می‌دهید. محوطه‌سازی شامل ایجاد مسیر ورودی، ایجاد فضایی برای دورهمی و نشستن، ایجاد فضایی برای بازی، نورپردازی و موارد دیگری است؛ بنابراین در اجرای آن ایجاد تناسب و هماهنگی با نما سازه و همچنین محیط داخلی سازه را درنظر بگیرید.

طراحی باغ ویلا

توجه به امنیت

از آن جایی که اغلب مردم، از باغ ویلا صرفا برای تفریح و استراحت استفاده می‌کنند، اکثر اوقات این محیط خالی است. بنابراین شما باید به فکر برقراری امنیت فیزیکی برای ویلا خود باشید. تنها راه برقراری امنیت در گذشته، استخدام نگهبان بود ولی امروزه گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که استفاده از آن‌ها کاملا ضروری به نظر می‌رسد.

یکی از این موارد، استفاده از دوربین مدار بسته است که در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید باغ ویلا خود را تحت نظر بگیرید و از امنیت آن اطمینان حاصل کنید. استفاده از سیستم‌های امنیتی و دزدگیر از دیگر مواردی است که در کنار دوربین مدار بسته می‌توانید از آن‌ها بهرمند شده و امنیت باغ ویلا خود را تامین کنید.

طراحی امنیت باغ ویلا

میزان هزینه مصرفی

میزان هزینه برای احداث باغ ویلا متغیر بوده و بستگی به عواملی و مواردی دارد که شما می‌خواهید از آن‌ها در باغ خود استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال زمانی که تصمیم به ایجاد استخر می‌گیرید، بدون شک هزینه اجرایی آن نیز بالا خواهد بود و باید هزینه بیشتری را صرف احداث باغ ویلایتان نمایید. همچنین مواد و متریال استفاده شده در هنگام اجرا نیز کاملا هزینه شما را تحت‌تاثیر قرارمی‌دهد. نسبت به نوع و کیفیت مواد، هزینه شما نیز دچار تغییر می‌شود.

توجه به مساحت

یکی از نکات بسیار مهمی که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم، توجه به مساحت زمینی است که در اختیار شماست. توجه کنید که همه اقداماتی که قرار است در باغ ویلا خود طراحی و اجرا نمایید، باید متناسب با فضایی باشد که در اختیار دارید. این تناسب می‌تواند یکی از مواردی باشد که باغ ویلا شما را جذاب و دلپسندتر نشان ‌دهد.

 به عنوان مثال زمانی که فضای کمی در اختیار دارید باید قید استخر را بزنید زیرا فضای کافی برای ایجاد آن ندارید ولی در عوض استفاده از حوضچه می‌تواند جایگزین مناسبی برای استخر قلمداد شود. بنابراین همواره در هنگام طراحی به مساحت زمینی که در اختیار دارید توجه نمایید و تنها علاقه خود را مدنظر قرار ندهید.

بیشتر بخوانید: طراحی باغچه ویلا : ایجاد محیطی دلنشین و آرامش‌بخش در ویلا!

همان طور که در این مقاله بررسی نمودیم، عوامل زیادی در طراحی باغ ویلا دخیل هستند که به ذکر برخی از آن‌ها پرداختیم. اگر شما نیز قصد طراحی و احداث باغ ویلا دارید، کارشناسان و متخصصین این امر در میلاد مسکن آماده ارایه خدمات مشاوره‌ای در این زمینه هستند.