نما ویلا مدرن : اولین مشخصه ویلاهای جذاب و شیک!

یکی از موارد بسیار مهمی که در طراحی ویلا به شدت مورد توجه قرار می‌گیرد، نما ویلا است. شاید بتوان عنوان کرد نما ویلا برای بیشتر افراد مهمترین معیار برای زیبایی ویلا محسوب می‌شود. معمولا اکثر افراد، کاری به نوع متریال یا دیگر اصول معماری و طراحی ویلا ندارند و معیار قضاوت آن‌ها صرفا بر اساس زیبایی نما است. نما جنبه بصری داشته و قادر است ارزش مادی ویلا را بالا ببرد. نما ویلا به شرایط مختلفی مانند آب و هوا بستگی دارد که در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت. همچنین نما در سبک‌های مختلف مدرن، کلاسیک و روستیک طراحی و اجرا می‌شود که ما در این مطلب می‌خواهیم به بررسی نما ویلا مدرن پرداخته و با خصوصیات و ویژگی این سبک از نماها بیشتر آشنا شویم. فراموش نکنید که نما ویلا معرف کل ویلای شما است بنابراین حتما در طراحی آن دقت نموده و از افراد صاحب نظر و متخصص برای این امر کمک بگیرید.

ویژگی‌های عمومی نما ویلا مدرن

قبل از آن که شروع به بررسی نما ویلا مدرن کنیم، بهتر است چندمورد از ویژگی‌های این نوع از نماها را به همراه شما بررسی کنیم. اولین و بارزترین ویژگی نما ویلا مدرن، سادگی در طراحی آن است و معمولا در طراحی این سبک از نماها جزئیات، تزیئنات اضافی و تجملاتی را نادیده می‌گیرند. اصل طراحی این سبک، سادگی و بی‌آلایش بودن آن است. خطوط افقی، عمودی و انتزاعی موارد اساسی و غیرقابل چشم‌پوشی این سبک‌اند.

بیشتر بخوانید: ویلا مدرن ؛ محیطی ساده و شیک برای زندگی

نکته مهم دیگر در طراحی نما این مدل از ویلاها، استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی است که معمولا بیشتر قسمت‌های نما را شامل می‌شود. سایر رنگ‌ها در طراحی نما ویلا مدرن بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرند. تناسب بین رنگ‌ها یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود؛ زیرا در غیر این صورت می‌تواند موجب کاهش زیبایی  ویلا شود.

نما ویلایی مدرن

 مصالح

از ویژگی‌های بارز این سبک معماری می‌توان به تنوع استفاده از مصالح اشاره نمود که می‌تواند متناسب با بودجه شما تنظیم شود. در واقع برای طراحی و اجرای نمای این سبک از ویلاها می‌توان از متریال‌های گوناگون و متناسب با شرایط جوی و آب و هوایی منطقه استفاده نمود. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی برخی از مصالح استفاده شده در این نوع از نماهای مدرن اشاره کنیم.

 همان‌طور که گفته‌شد، در سبک مدرن معمولا از مصالح مختلفی بصورت ترکیبی استفاده می‌شود. مثلا در بخشی از نما ویلا می‌توان از آجر استفاده کرد؛ ولی بجای ملات معمولا از ریل‌های فلزی جهت اتصال آن‌ها استفاده می‌شود که در رنگ‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. استفاده از سنگ در نما نیز، از دیگر سبک‌های رایج در نما ویلا مدرن است. این نوع از نما‌ها به دلیل وجود سنگ در آن‌ها از قدرت استحکام بالایی برخوردار بوده و می‌توانند در طرح‌ها و رنگ‌های متنوعی نیز اجرا شوند.

نما ویلا مدرن

 از دیگر مصالحی که می‌توان در طراحی نما ویلا‌ مدرن از آن استفاده‌ کرد، شیشه است. ساخت نما با شیشه هم باعث می‌شود وزن زیادی به سازه تحمیل نشود و هم دید و منظره زیبایی به شما ارایه می‌دهد.

بیشتر بخوانید : ویلا مدرن شیشه ای ؛ انتخابی شیک و لاکچری

 کامپوزیت از دیگر مواردی است که در ساخت نما ویلا از آن استفاده می‌شود. کامپوزیت استحکام بالایی داشته و کمتر دچار فرسایش می‌شود.  همچنین کامپوزیت قدرت شکل‌پذیری زیادی داشته و بسیار منعطف است؛ این ویژگی باعث می‌شود که در کاربردهای گوناگون و گسترده‌ای مورداستفاده قرارگیرد.

هماهنگی در طراحی

یکی از نکات مهمی که در طراحی نما باید مد نظر قرار گیرد، توجه به نوع سبکی است که در طراحی و ساخت کل مجموعه درنظر گرفته شده است. سعی کنید سبکی را که برای ساخت ویلا درنظر گرفتید در تمام فضاها پیاده کرده و تناسب را بین بخش‌های مختلف، اعم از محوطه سازی، دکوراسیون داخلی و محیط خارجی مدنظر قرار دهید. سادگی، روشنی فضا، استفاده از رنگ‌های روشن و خنثی و پیوستگی فضای داخلی و خارجی ازجمله ویژگی‌های بارز ویلا مدرن است.

نما ویلا مدرن در ایران

شاید بتوان عنوان کرد که اولین نظرات افراد درمورد ویلا، درمورد نما آن خواهد بود و بیشتر افراد نما ویلا را معرف کل محیط دانسته و خوب و بد بودن ویلا را از روی آن قضاوت می‌کنند. بنابراین هرگز طراحی نما ویلا مدرن را ساده نگیرید و با نهایت دقت و بهره‌گیری از تجربه و راهنمایی افراد خبره در این زمینه اقدام به اجرای نما ویلا کنید.

نورپردازی نما ویلا مدرن

یکی از مهمترین جنبه‌های زیباسازی ویلا، نورپردازی آن است. گفتیم که نما معرف کلی ویلا از نظر زیبایی است؛ بنابراین باید علاوه بر توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و انتخاب مناسب‌ترین متریال برای نما، به نورپردازی آن نیز توجه زیادی کنید. زمانی که هوا تاریک می‌شود برای زیبایی محیط و همچنین جهت افزایش امنیت نیاز به استفاده از نورپردازی در محوطه و کل مجموعه ضروری به نظر می‌رسد.

برای زیباتر دیده شدن نما ویلا در شب، پیشنهاد می‌کنیم از طرح‌های جذاب متناسب با سبک طراحی در نما استفاده کنید تا در زمان تاریکی هوا زیبایی نما جلوه بیشتری داشته‌باشد. نورپردازی یکی از مهمترین مواردی است که علاوه بر روشنایی محیط، به زیباسازی آن نیز کمک شایانی می‌کند.

بیشتر بخوانید :عوامل موثر در محوطه سازی ویلا مدرن

طراحی نما ویلا مدرن

نکات کاربردی

یکی از نکات مهمی که هنگام طراحی نما ویلا مدرن باید به آن توجه کنید، تعبیه کردن پنجره بزرگ است. پنجره‌های بزرگ باعث می‌شوند تا محیط داخلی نورگیری مناسبی داشته و علاوه بر آن وجود نمای ویلا نیز بسیار زیباتر شود. تناسب در سبک و رنگ المان‌های مختلف در کل مجموعه نیز اهمیت فراوانی دارد. بهتر است نما ویلا در تناسب با این موارد باشد زیرا از نظر بصری بسیار تاثیرگذار می‌باشد. استفاده از متریال‌های مختلف و بصورت ترکیبی، ایده بسیار مناسبی است که معمولا در نما ویلا مدرن از آن استفاده می‌شود؛ بنابراین امکان جذابیت و پویایی بیشتری وجود دارد و متناسب با بودجه خود می‌توانید از این متریال‌ها استفاده کنید.

 اگر شما نیز به فکر خرید یا طراحی و ساخت ویلا در مناطق شمالی کشورمان هستید می‌توانید از تجربیات ارزنده کارشناسان و مشاوران میلاد مسکن بهرمند شوید.