همه چیز درباره ویلا مدرن یک طبقه

ویلاهایی که امروز ساخته می‌شوند در واقع ریشه تاریخی بسیار دور و درازی دارند. اولین بار مردم جمهوری روم اقدام به ساخت ویلا نمودند که اغلب افراد طبقه بالا و اشراف در آن ساکن بودند. بیشتر این بناها در داخل باغ‌هایی ساخته شده و اطراف ویلا با درختان بلندی احاطه می‌شدند. بعد از فروپاشی جمهوری روم، کاربری این ویلاها تغییر کرده و به صومعه‌هایی برای عبادت تبدیل شدند. سپس در قرون وسطی دوباره این صومعه‌ها به ویلاهایی برای زندگی اشراف تبدیل شدند. یکی از بهترین طراحی‌هایی که برای ساخت ویلا وجود دارد، ویلا مدرن یک طبقه است. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی ویژگی‌های این نوع از ویلاهای جذاب پرداخته و شما را با مزایای آن‌ها آشنا کنیم. اگر شما نیز به فکر ساخت یا طراحی ویلا هستید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

اولین و مهم‌ترین آیتم در طراحی ویلا، طراحی پلان آن است. بیشتر ویلاهایی که امروزه ساخته می‌شوند، دارای پلان ساده و یک طبقه هستند که به آن‌ها ویلا‌های فلت نیز گفته می‌شود. البته ویلاهای دوبلکس و تریبلکس‌های جذابی نیز در نقاط مختلف ایران وجود دارد که ساخت و طراحی آن‌ها نیازمند صرف هزینه‌های کلان است. همان‌طور می‌دانید سبک‌های گوناگونی برای طراحی انواع ویلاها وجود دارد، درحالی که عده زیادی طرفدار سبک‌های کلاسیک و پرزرق‌وبرق‌اند عده‌ای نیاز به دنبال طرح‌هایی ساده و مدرن‌اند. پلا‌ن‌های ویلا مدرن یک طبقه از جمله پلان‌هایی است که امروزه استفاده زیادی از آن‌ها می‌شود.

ویژگی‌های ویلا مدرن یک طبقه

ویلا‌های یک طبقه همان‌طور که از نامشان پیداست، فاقد پله بوده و در عین سادگی، از طراحی‌های بسیار چشم‌گیری برخوردارند. به دلیل عدم وجود پله، معمولا قسمت‌های مختلف ویلا هم‌سطح می‌باشند و اختلاف ارتفاع‌های چندانی در این نوع ویلاها به چشم نمی‌خورد.

عدم به کارگیری پله و طراحی ویلا مدرن یک طبقه برای خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند و یا قصد زندگی با سالمندانی را دارند که بالا و پایین رفتن از پله‌ها برای آن‌ها دشوار است؛ یکی از مهم‌ترین مزایای این ویلاهاست.

می‌دانید که کودکان خردسال معمولا پرجنب‌وجوش بوده و ممکن است وجود پله برای آن‌ها باعث از بین رفتن امنیت شود. از طرفی، سالمندان نیز معمولا در استفاده از پله‌ها دچار مشکل می‌شوند؛ بنابراین عدم استفاده از پله و طراحی ویلاهای فلت، برای چنین خانواده‌هایی بسیار بهتر است.

یکی‌دیگر از مزایای ویلا مدرن یک طبقه، پایین بودن هزینه ساخت آن است. هزینه طراحی و ساخت این مدل از ویلاها در مقایسه با ویلاهای دوبلکس و کلاسیک بسیار پایین‌تر است. علاوه‌بر آن هزینه راه اندازی و اجرای تاسیسات لوله کشی، آبرسانی، فاضلاب، سیستم گرمایش و سرمایش نیز بسیار کمتر از سایر پلان‌های ویلایی است.

ویلا مدرن یک طبقه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام طراحی پلان این نوع از ویلا‌ها به آن دقت کرد، زون‌بندی مناسب و توجه به جهت تابش نور خورشید است. همان‌طور که می‌دانید نورگیری یکی از مهم‌ترین پارامترهای طراحی یک خانه یا ویلا است. در ویلاهای یک طبقه به دلیل قرارگیری تمامی فضاها در یک طبقه ممکن است قسمت‌هایی از ویلا مانند اتاق‌های خواب در پشت سایر فضاها، مانند پذیرایی یا آشپزخانه، قرار بگیرند؛ که در این صورت می‌توان گفت فضاهای پشتی نمی‌توانند از نور مستقیم بهرمند شوند.

البته درصورتی که شما قصد ساخت ویلا در باغ را دارید، می‌توانید محل ساخت آن را، با توجه به نظر معمار پروژه، در بخشی از باغ در نظر بگیرید که ویلا از هر طرف بتواند نورگیری مناسبی داشته‌باشد.

طراحی ویلا مدرن

یکی از نکاتی که در طراحی ویلای یک طبقه باید مورد توجه قرار گیرد، همجواری‌ فضا از نظر عملکرد است. به عبارت دیگر بهتر است فضاهایی که به هم مرتبط‌‌‌‌ اند در یک بخش از ویلا قرار گرفته و مجاور هم باشند. به عنوان مثال در طراحی ویلا مدرن یک طبقه باید توجه داشته‌باشید که اتاق‌خواب‌ها در کنار هم قرار گرفته و حمام و سرویس‌بهداشتی نیز در مجاورت اتاق‌ها باشند. همچنین توصیه می‌شود که پذیرایی و آشپزخانه نیز نزدیک هم قرار بگیرند تا به این ترتیب نیازی به ایجاد راهرو اضافی نباشد.

ویلا مدرن یک طبقه

از دیگر مواردی که می‌تواند جنبه بصری و زیبایی ویلا را افزایش دهد، ظاهر سازه و ارتفاع آن است. ارتفاع، یکی از مهم‌ترین پارامترها در ساخت ویلا مدرن یک طبقه است که بسیار مورد توجه معماران و کارفرمایان قرار می‌گیرد. برای مرتفع‌تر دیده شدند ویلا می‌توانید از شیروانی‌هایی استفاده کنید که علاوه‌بر زیبایی کارایی‌های بسیاری نیز دارند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های شیروانی‌ها فضای خالی زیر آن است که به سادگی می‌تواند به عنوان انباری مورداستفاده قرارگیرد.

بیشتری بخوانید: شیروانی ویلا : معرفی مصالح و نحوه اجرای سقف شیبدار

یکی‌دیگر از مواردی که هنگام ساخت ویلا مدرن یک طبقه باید به آن توجه کرد، نمای ویلا است. نما اولین چیزی است که شخص به هنگام ورود به ویلا با آن مواجه خواهد شد؛ بنابراین تاثیر بسیاری بر حس و نظر فرد بیننده دارد. طراحی نما ویلا معمولا متناسب با طراحی فضای داخلی انجام می‌گیرد. برای طراحی نمای ویلای خود می‌توانید به جای استفاده از پنجره‌های ساده از انواع طرح‌های متنوع در ساخت پنجره استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که این سبک حتما باید از نمای کلی و فضای داخلی ویلای شما پیروی کند. استفاده از خطوط افقی و عمودی با پهنای کم می‌تواند فضای نمای ساختمان شما را پرحجم نشان دهد.

ویلا مدرن فلت

همان طور که اشاره کردیم، می‌توانید برای ایجاد زیبایی بصری در ظاهر ساختمان، از شیروانی استفاده کنید. اما درصورت استفاده از شیروانی ممکن است فضای داخلی ساختمان‌تان دید مناسبی نداشته باشد، برای رفع این مشکل نیز می‌توانید از سقف‌های کاذب و کناف استفاده کنید. استفاده از کناف باعث خواهد شد که علاوه‌بر تنظیم ارتفاع در داخل ویلا، از سقف‌های جذاب و فضای داخلی زیبایی نیز بهرمند شوید.

یکی از ایده‌های جذابی که در ساخت ویلا مدرن یک طبقه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ایجاد اختلاف سطح در فضاهای مختلف است. البته فراموش نکنید که این اختلاف سطح نباید بیشتر از حدی خاص باشد، تنها در حد تفکیک فضاهای داخلی کافیست. این مقدار در کمترین اندازه در حدود 20 سانتی متر و در حالت ماکسیموم به اندازه دو الی سه پله باید در نظر گرفته شود.

اگر قصد ساخت یک ویلای مدرن را دارید، یکی از ایده‌های جذاب این است که از یک استخر استفاده کنید. برای این کار می‌توانید استخر را در محیط بیرونی ساختمان درنظر بگیرید ولی فراموش نکنید که حتما در محلی استخر را تعبیه نمایید که از فضای داخلی ساختمان به آسانی قابل دسترس باشد.

برای این‌کار بهتر است سطح استخر کمی پایین‌تر از سطح ساختمان باشد تا بتوانید برای ورود به آن چند پله ایجاد کرده و زیبایی استخرتان را دوچندان کنید.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری استخر رو باز: نکاتی برای سلامت و پاکیزگی استخر ویلا

 ویلاهای مدرن امروزه گزینه منتخب بسیاری از افراد است که قصد ساخت یا خرید ویلا را دارند. ویلا مدرن یک طبقه دارای مزایا و ویژگی‌های بسیاری است که در این مقاله به بررسی چند نمونه از آن‌ها پرداختیم. می‌توانید برای خرید ویلا و یا خرید باغ و زمینی در شمال و ساخت ویلای مدرن در آن، با گروه مشاوره میلاد مسکن در ارتباط بوده و از راهنمایی‌های آن‌ها بهرمند شوید.