نکاتی مهم درباره نمای ویلای دوبلکس که معماران نمی‌گویند!

31 خرداد 1400 توسط admin_mm | در معماری

طراحی نمای یک ویلا یکی از جذاب‌ترین مراحل طراحی و ساخت بنا است. امروزه عده زیادی از مردم به دنبال ساخت یک ویلا برای گذراندن روزهای تعطیل و اوقات فراغتشان می‌گردند. همان‌طور که می‌دانید ویلاها اغلب در دو نوع ساده و دوبلکس ساخته می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را به نمای ویلای دوبلکس و سبک‌های طراحی آن آشنا کنیم. اگر به تازگی به فکر ویلاسازی افتاده‌اید می‌توانید نحوه طراحی نما و نکات مهمی را که معماران و طراحان از شما پنهان خواهند کرد در ادامه این مطلب پیدا کنید.

نمای ساختمان‌های ویلایی دوبلکس

نمای ویلا یکی از مهم‌ترین نکاتی است که نشانگر جلوه ویلاست. شما در بدو ورود به هر بنایی با مشاهده نمای آن، یک دید اولیه از داخل و سبک طراحی داخلی آن پیدا خواهید کرد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود سبک‌های معماری بیرون و درون هر بنا متناسب باشد. همیشه سعی معماران این است که نمای طراحی شده‌ نمایی دعوت کننده باشد. ایجاد اشتیاق برای ورود به بنا یکی از مهم‌ترین وظایف بناهاست.

این مساله در ویلاهای دوبلکس بسیار بیشتر نمود پیدا می‌کند. ویلاهای دوبلکس در اصل ویلاهایی مجلل هستند که شما می‌توانید با طراحی یک نمای لوکس و جذاب، زیبایی آنها را دوچندان کنید. ویلاهایی که در ایران طراحی می‌شوند به دو سبک مدرن یا کلاسیک می‌باشند. هر دو این سبک‌ها اگر درست طراحی و اجرا شوند، زیبایی ویلای شما را بیشتر به چشم خواهند آورد.

نمای ویلای دوبلکس کلاسیک

 

نکات مهمی که در طراحی نما باید در نظر داشته باشید

طراحی نمای ویلای دوبلکس نیازمند رعایت نکات بسیار ظریف و مهمی است که در ادامه به بررسی چند نمونه از آنها خواهیم پرداخت. در نظر داشته باشید که بهترین کار کمک گرفتن از مهندسین معمار و طراح برای طراحی نماست؛ اما اگر دوست دارید اطلاعاتی که معماران هرگز به شما نمی‌گویند را بدانید همراه ما باشید!

استفاده از المان‌های عمودی

می‌دانیم که در مقایسه با ساختمان‌های چند طبقه و مرتفع، ویلاها ارتفاع کمی دارند. استفاده از المان‌های عمودی جذاب، مانند ستون‌ها، به ویلای شما کمک می‌کند تا جلوه زیباتری به خود بگیرند. در نظر داشته باشید که استفاده از المان‌های عمودی در ویلا‌هایی که عرض و پهنای آنها زیاد است، یک انتخاب بی‌نظیر برای افزایش جذابیت ویلاست. این کار باعث می‌شود تناسب بصری فوق‌العاده در نمای ویلای دوبلکس شما ایجاد شده و خسته‌کنندگی نما از بین برود.

رعایت سادگی و خوانایی نما

رعایت سادگی و خوانایی یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی نمای ویلای دوبلکس است. در نظر داشته باشید که ویلاها برخلاف ساختمان‌های چندطبقه، فضای کمی را برای طراحی در اختیار شما قرار می‌دهند. همین فضای کم شما را مجبور می‌کند، در طراحی مصالح و المان‌هایی را مورد استفاده قرار دهید که از شلوغی جلوگیری می‌کنند. از طرف دیگر حتما باید حواستان به ترکیب متریال‌ها، مصالح و نحوه استفاده از آنها باشد. معمولا در طراحی نمای ویلای دوبلکس بیشتر از دو متریال مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

طراحی یک قاب در نما

همان‌طور که گفتیم در طراحی نمای ویلاها، ما فضای کمی برای مانور دادن داریم؛ به همین دلیل ممکن است پس از مدتی نمای ویلا برایتان خسته‌کننده به نظر برسد. برای جلوگیری از این حالت می‌توانید از متریالی با رنگ متضاد استفاده کنید. از طرفی ترند جدید در طراحی نمای، قاب‌بندی یک طبقه با رنگی کاملا متضاد است. برای خسته‌کننده نبودن نما می‌توانید از این روش نیز بهر‌مند شوید.

نمای ویلای دوبلکس مدرن

استفاده از کنسول‌ها

یکی از بهترین راه‌های طراحی در نمای ویلای دوبلکس استفاده از کنسول‌هاست. در واقع شما می‌توانید با ایجاد کنسول‌هایی که از خود بنا ایجاد شده‌اند، اما با رنگی متضاد، در نمای ویلایتان جذابیت بی‌نظیری به وجود آورید. تفاوت رنگ و جنس متریال کنسول‌ها با نمای اصلی ویلا می‌تواند زیبایی نما را دوچندان کند.

تعبیه بازشوهای جذاب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باعث جذابیت هرچه بیشتر نما می‌شود، طراحی درست بازشوها و پنجره‌هاست. ماهیت ویلاها معمولا این‌گونه است که نیازمند وجود پنجره‌های زیادی هستند. جذابیت این پنجره‌ها زمانی بیشتر می‌شود که از پنجره‌های بزرگ و سرتاسری استفاده کنید. وجود یک محوطه جذاب در اطراف ویلا پنجره‌ها و بازشوها را جذاب‌تر از پیش خواهدکرد.

پنجره‌ها درواقع بخش عمده‌ای از نمای ویلا را تشکیل می‌دهند. به همین علت می‌توانید به جای طراحی نمای ویلای دوبلکس به طراحی بازشوها بپردازید. گرد هم آمدن بازشوهای طراحی شده و جذاب باعث ایجاد یک نمای بی‌نظیر و مینیمال خواهدشد.

نمای ویلای دوبلکس کوچک

نور پردازی در نمای ویلای دوبلکس

پیش‌تر درباره نورپردازی و تاثیر آن بر جذابیت و زیبایی ساختمان‌ها صحبت کرده‌ایم و همه شما با این فاکتور حیاتی آشنا هستید. نورپردازی هم در محوطه‌سازی مهم‌ترین المان است، هم در طراحی نمای یک ویلا از مهم‌ترین پارامترهای جذابیت به شمار می‌آید. درنظر داشته باشید که بدون وجود نورپردازی، تمام تلاشتان برای طراحی نما تنها روزها قابل مشاهده است. با نورپردازی اصولی و جذاب می‌توانید ویلایتان را به الماس درخشان شب نیز تبدیل کنید.

نمای ویلای دوبلکس در شمال

طراحی نماهای شیشه‌ای

نماهای شیشه‌ای برعکس ساختمان‌های چندطبقه مسکونی در طراحی ویلاها بسیار رایج‌اند. می‌دانید که ویلاها به دلیل وجود محوطه‌ای اطراف بنا، نسبت به آپارتمان‌ها، حریم شخصی را بهتر حفظ می‌کنند. همین امر باعث می‌شود به سادگی بتوانیم در طراحی نمای ویلاها از شیشه استفاده کنیم. بهره‌گیری از نمای شیشه‌ای باعث می‌شود طراحی داخلی‌تان نیز در نمایش نما سهیم شود. با استفاده از شیشه‌های سرتاسری می‌توانید از بیرون دید نسبتا کاملی به داخل بنا داشته باشید. از طرف دیگر، شفافیت یکی از کاربردی‌ترین اصول در طراحی نماست که شیشه می‌تواند به سادگی این فضا را در نمایتان ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: ویلا مدرن شیشه ای ؛ انتخابی شیک و لاکچری

 

نمای ویلای دوبلکس 100 متری

دقت به بستر قرارگیری ویلا

شاید فکر کنید که طراحی نما ربطی به موقعیت و بستر قرارگیری ویلا  ندارد؛ اما فراموش نکنید که پوشش گیاهی موجود در محوطه تاثیر مستقیم روی سبک نما می‌گذارد. به نوعی می‌توان گفت هرچقدر محوطه شما شلوغ‌تر و پوشش گیاهی‌تان متنوع‌تر باشد، همانقدر نمای شما باید ساده باشد. برعکس اگر ویلایتان در بستری قرار دارد که امکان استفاده از گیاهان متنوع در محوطه‌تان را ندارید و عملا محوطه شما با یک نوع گیاه پوشانده می‌شود، بهتر است کمی شلوغی و تنوع روی نمایتان به کار ببرید.

بیشتر بخوانید: عوامل موثر در محوطه سازی ویلا مدرن

سبک‌های مختلف طراحی نمای ویلای دوبلکس

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز گفتیم، دو سبک بسیار رایج در طراحی و اجرای ویلاها، سبک‌های مدرن و کلاسیک هستند. البته عده‌ای از معماران با ترکیب این دو سبک نیز آثار بی‌نظیری از خود به جای می‌گذارند.

سبک مدرن

سبک مدرن در طراحی نمای ویلای دوبلکس یکی از رایج‌ترین و جذاب‌ترین سبک‌هاست. این نماها را می‌توان بدون این‌که درگیر هزینه‌های سرسام‌آور شوید، اجرا کنید. نماهای مدرن می‌توانند از ترکیب چند متریال طراحی شوند. ترکیب و استفاده از متریال‌ها تا حد زیادی به بودجه و اقلیم منطقه وابسته است.

نمای ویلای دوبلکس شیک

سبک کلاسیک

ساخت نما با سبک کلاسیک در سال‌های اخیر بسیار پرطرفدار شده است. مخصوصا اگر این سبک در ویلاهای دوبلکس و لوکس استفاده شود، جلال و عظمت آن را دوچندان خواهد کرد. برای داشتن ویلای لاکچری بهتر است از متریال‌هایی مانند سنگ تراورتن در سبک کلاسیک استفاده کنید.

نمای ویلای دوبلکس شمال

سخن پایانی

اگر شما نیز به فکر ساخت ویلا و طراحی نمای ویلای دوبلکس هستید، موارد گفته شده در این مقاله را حتما در نظر بگیرید. از طرفی اگر حرفه و تخصص‌تان معماری نباشد، نمی‌توانید به سادگی سبک‌ها را اجرا کرده و اصول موجود را رعایت کنید. به عبارت دیگر اگر نمی‌خواهید در اجرای برخی موارد زیاده‌روی کنید و برخی را به کلی از یاد ببرید، توصیه می‌کنیم از تیم‌های تخصصی که این کار را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند کمک بگیرید. برای این کار می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی تیم میلادمسکن بهرمند شوید. تنها کافیست از طریق راه‌های ارتباطی موجود در وب‌سایت، با ما در تماس باشید.