قیمت ساخت ویلا براساس چه پارامترهایی محاسبه می‌شود؟

17 اسفند 1399 توسط admin_mm | در راهنمای خرید و فروش و ساخت ویلا

در ابتدا باید گفت که؛ برآورد قیمت ساخت ویلا با سایر سازه‌ها متفاوت است و نمی‌توان میزان هزینه آن را با خانه مسکونی یکی درنظرگرفت. به‌طورکلی باید برای ساخت هر مترمکعب ویلا، مبلغی در حدود 5 الی 10 میلیون تومان هزینه درنظرگرفته‌شود.

 اول‌ از همه باید بدانیم که؛ عوامل و معیارهای مختلفی در ساخت ویلا و هزینه‌های اجرایی آن تاثیرگذار هستند. نوع و سبک معماری، استفاده از متریال‌های گوناگون، کیفیت مواد به کار رفته، شیوه اجرا، منطقه و موقعیت ویلا، مساحت زیربنا و عوامل دیگر، ازجمله مهم‌ترین عوامل موثر در هزینه ساخت ویلا می‌باشند.

در این مطلب قصدداریم، به بررسی هزینه اجرا و ساخت ویلا پرداخته و برآوردی از میزان سرمایه مورد نیاز جهت ساخت ویلا داشته‌باشیم. اگر به فکر ساخت ویلای خودتان در مناطق خوش‌آب‌وهوای شمال کشور هستید؛ همراه ما باشید.

پارامترهای مهم در برآورد قیمت ساخت ویلا

برای برآورد هزینه‌های ناشی‌از ساخت ویلا ابتدا باید پارامترهای مهم و تاثیرگذار در هزینه‌ها را شناخت. در ادامه مطلب به بررسی اساسی‌ترین آیتم‌های برآورد هزینه خواهیم پرداخت.

انتخاب موقعیت مکانی ویلا

یکی از مواردی که کاملا در هزینه ساخت تاثیرگذار است، موقعیت مکانی ویلا می‌باشد. شاید برای شما نیز سوال ایجاد شود که چگونه موقعیت مکانی بر قیمت احداث ویلا تاثیرمی‌گذارد؟ در جواب این سوال باید گفت؛ هر چقدر موقعیت ویلا به مناطق شهری نزدیک‌تر باشد و زیرساخت راه و حمل‌ونقل مناسب باشد، از هزینه حمل‌و‌نقل مصالح کاسته می‌شود. ازطرف‌دیگر، اگر در مناطق بکر و دور از مناطق شهری که از زیرساخت حمل‌ونقل مطلوب برخوردار نیستند، اقدام به ساخت ویلا کنید؛ بدیهی است که مصالح با قیمت بالاتری به دست شما خواهدرسید.

قیمت ساخت ویلا

دومین موردی که در بحث موقعیت‌مکانی به بررسی آن می‌پردازیم، نوع خاک است. هر چقدر به مناطق کوهستانی نزدیک‌تر شویم، هزینه گود‌برداری، کاهش می‌یابد زیرا در این مناطق معمولا نوع  خاک درجه 1  است؛ در نتیجه گودبرداری آن برای ایجاد فونداسیون ویلا نیز راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهدبود. در مناطقی که خاک منطقه، درجه سه یا بالاتر و آبرفتی است، هزینه خاکبرداری نیز بالا بوده و در نتیجه قیمت ساخت ویلا، افزایش خواهد یافت.

تاثیر نوع سازه بر هزینه نهایی

یکی از مواردی که که تاثیر زیادی در قیمت نهایی ساخت ویلا دارد، نوع سازه است. به طور کلی سازه ویلا از دو نوع بتنی یا آهنی انتخاب می‌شود که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. اگر سازه ویلا را از نوع آهنی انتخاب کنیم، به علت قیمت بالای آهن باید هزینه بیشتری صرف ساخت کنیم؛ اما اجرای آن بسیار سریع‌تر از اجرا با سازه‌های بتنی انجام خواهدشد.

نکته مهمی که در انتخاب سازه باید به آن دقت کنیم، توجه به شرایط آب‌وهوایی منطقه است. درواقع اقلیم منطقه تاثیر بسیار زیادی بر نوع سازه و هزینه ساخت و نگهداری آن دارد. به‌عنوان‌مثال اگر قصد ساخت ویلا در مناطق شمالی کشور را دارید، سعی کنید از سازه بتنی استفاده کنید زیرا به علت رطوبت هوا و شرایط جوی منطقه، هزینه نگهداری سازه آهنی بالاتر می‌رود و زودتر از بتن دچار فرسایش می‌شود.

هزینه مصالح و متریال

از دیگر مواردی که بر قیمت ساخت ویلا تاثیرگذار است، مصالح و متریال استفاده شده در ساختمان می‌باشد. برخی بر این اعتقادند که نباید از مصالح درجه‌یک و با کیفیت در ویلا استفاده نمود تا هزینه ساخت آن کاهش یابد؛ ولی چون ویلا همیشه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، باید توجه نمود که در صورت استفاده از مواد بی کیفیت، اتلاف انرژی صورت‌گرفته و گرمایش محیط به مشکل بزرگی تبدیل می‌شود. تا جای ممکن سعی کنید از مواد و مصالح مرغوب و درجه‌یک استفاده کنید.

 برای ساخت ویلا از متریال‌های گوناگونی استفاده می‌شود که هر کدام مزایا و معایبی خاصی دارند؛ ولی حتما توجه داشته باشید که آب و هوای منطقه عامل مهمی در انتخاب نوع متریال است. برای ساخت ویلا معمولا به‌جای استفاده از یک متریال، ترکیبی از چندین متریال مورداستفاده قرارمی‌گیرد.

هزینه ساخت ویلا

هزینه طراحی ویلا

بعد از ساخت ویلا، نوبت به طراحی و دکوراسیون قسمت‌های مختلف ویلا می‌رسد. امروزه این کار با دقت کامل صورت می‌گیرد و طراحان و معماران توجه خاصی به این موضوع دارند. این قسمت در واقع تمام آن چیزی است که می‌تواند ویلای شما را به مردم نشان دهد. فارغ از این که مصالح و متریال استفاده شده در سازه از چه نوعی است، این بخش تکمیل کننده مراحل قبل بوده و جنبه زیباسازی محیط ویلا را دارد.

طراحی ویلا معمولا در سبک‌های متنوع و مختلفی صورت می‌پذیرد و شما می‌توانید متناسب با سلیقه خود محیط داخلی ویلا را به شکل دلخواه‌تان درآورید. هزینه‌های این بخش متغییر بوده و بستگی به نوع مصالحی دارد که در طراحی و زیباسازی محیط به کار می‌برید. روی‌هم‌رفته طراحی و انجام دکوراسیون‌داخلی هزینه بالایی دربرمی‌گیرد.

هزینه ساخت ویلا در شمال

هزینه محوطه سازی در ساخت ویلا

 محوطه‌سازی ازجمله مواردی است که امروزه اهمیت بسیاری در طراحی ویلا دارد. این قسمت از ساخت ویلا می‌تواند هزینه بالایی برای شما داشته باشد اما این هزینه‌ها متناسب با مواردی خواهد بود که شما در محوطه‌سازی قصد اجرای آن را داشته‌باشید. به‌عنوان‌مثال اگر شما قصد ساخت استخر روباز را داشته‌باشید، باید هزینه‌های بالای ساخت و نگهداری آن را نیز بپردازید. بنابراین در محوطه‌سازی، هزینه مخارج شما متغیر خواهدبود. محوطه‌سازی شامل موارد زیادی مانند ایجاد استخر، آلاچیق، محل بازی کودکان، نورپردازی و موارد زیادی است که نقش تعیین‌کننده در زیبایی ویلا شما داشته و می‌تواند جنبه بصری بی‌نظیری به ویلا شما بدهد.

بیشتر بخوانید: شرایط نگهداری استخر رو باز: نکاتی برای سلامت و پاکیزگی استخر ویلا

هزینه ساخت ویلا

بیشتر بخوانید: مدل فضای سبز ویلا: نکاتی برای زیباتر کردن فضای رویایی ویلای شما

هزینه لازم برای تامین امنیت ویلا

بعد از آن که ساخت ویلا به پایان رسید، شما باید به فکر امنیت آن نیز باشید. درگذشته تنها راه ایجاد امنیت و نگهداری از ویلا، استفاده از یک نگهبان بود؛ ولی امروزه سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های مدار بسته نیز برای تامین امنیت ویلا استفاده می‌شود. به‌این‌ترتیب، شما در هر زمان و هر مکانی به راحتی می‌توانید از امنیت ویلا خود اطمینان‌حاصل‌کنید. سیستم‌های امنیتی و دوربین‌های مداربسته هزینه بالایی برای شما نخواهندداشت؛ ولی راهکاری مطمئن جهت حفاظت از ویلا شما خواهدبود.

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته‌شد، اگر شما قصد ساخت ویلا دارید باید به طور میانگین 5 الی 10میلیون تومان برای هر مترمربع از سازه‌تان درنظر بگیرید. درصورتی که نیاز به مشاوره تخصصی داشته باشید، کارشناسان و متخصصان ما در میلاد مسکن، آماده ارایه مشاوره به شما عزیزان هستند تا با نظرات دقیق و کارشناسانه در کنار راهنمایی شما بزرگواران، برآوردی از قیمت ساخت ویلا را برای شما تخمین بزنند.